Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
17.04.2024 16:00

Pardubice včera, dnes a zítra

Srdečně Vás zveme akci pražské pobočky Klubu přátel Pardubicka, která se bude konat ve středu 17.dubna 2024 od 16:00 hodin klubovně Ve Smečkách 25 v Praze. Z Pardubic přijede člen Klubu přátel Pardubicka, průvodce města a znalec místopisu, zkušený a zajímavý vypravěč, pan Ing. Jiří Mareš, CSc. Připravil přednášku na téma Pardubice včera dnes a zítra.

typ akce: Pražská pobočka KPP

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Aktuálně z KPP

Pardubický perník již také anglicky

obrázek k článku

V těchto dnech vyšla anglická jazyková mutace brožury AB-Zet Pardubicka "Pardubický perník". Brožura s anglickým názvem "Pardubice?s Gingerbread" na 52 stranách infromuje o historii výroby perníku, která sahá až do starého Egypta. Není bez zajímavosti, že v době husitství byl perník považován za přepychové zboží, o které byly hrány hazardní hry v kostky, dokonce se v té době hovořilo o tom, že by se výroba perníku zakázala. Dostat se do cechu perníkářského nebylo v minulosti nikterak snadné. Vyžadovalo to totiž poměrně velkou zručnost. Perníkové těsto bylo díky své tuhosti náročné na hnětení, perníkáři museli navíc ovládat i řezbářské řemeslo, protože si sami vyráběli perníkové formy. Tradice výroby perníku v Pardubicích není překvapivě nikterak stará. Například v roce 1515 působil v Pardubicích jen jediný perníkář. Snad i proto…


Nové Zprávy přinášejí informace o výzkumu na zámku i zajímavé skutečnosti o legiích

obrázek k článku

Ve Zprávách KPP číslo 5-6 z roku 2009, které právě vyšlo, si mimo jiné můžete přečíst rozhovor s hejtmanem Pardubického kraje Radko Martínkem, dozvíte se více o archeologických výzkumech, které v loňském roce probíhaly na pardubickém zámku, a které přiblížily mnohé skutečnsoti z historie města, dozvíte se také, že zakladatel Klubu přátel Pardubicka Jiří Paleček a nyní jeho jednatel slaví osmdesáté narozeniny. Práve z pera Jiřího Palečka je další pokračování seriálu o minulosti Pardubicka, Ivan Ladýř pak připomíná osobnost českého herce, režiséra a divadelního ředitele Josefa Šmahy. Luděk Kaplan se v následujícím článku věnuje první světové válce v Holicích, František Dosoudil pak popisuje československé legionářské sbory. PhDr. Jiří Kotyk připomíná osobnost Marie-Horákové Záleské a její boj proti totalitám.


Klub přátel Pardubicka uspořádal výlet po stopách drážek

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka spolu s Pardubickým spolkem historie železniční dopravy a Dopravním podnikem města Pardubic uspořádali u v sobotu 6. června dva zajímavé výlety po pozůstatcích někdejších vojenských úzkorozchodných železnic známých pod názvem drážky. Výlety byly uskutečněny u příležitosti vydání brožury ing. Ladislava Podivína „Pardubické drážky a železniční pluk“, kterou vydal Klub přátel Pardubicka a Pardubický spolek historie železniční dopravy v edici AB – Zet Pardubicka letos na jaře. Dopolední i odpolední výlet po stopách pardubických drážek proběhl historickým autobusem Škoda 706 RTO. Součástí byla také návštěva MUSEA železniční a městské hromadné dopravy v Rosicích nad Labem, které nabízí více jak 700 exponátů připomínajících historický vývoj železnic v oblasti Pardubického kraje, ale i vývoj městské hromadné dopravy v…


Jiří Paleček slaví osmdesátku

obrázek k článku

V pondělí 8. června se osmdesáti let dožívá zakladatel Klubu přátel Pardubicka a velký lokální patriot Jiří Paleček. Narodil se 8. června 1929 ve Velké Zdobnici v Orlických horách, kde byl v čistě německé obci jeho otec velitelem četnické stanice. Do Pardubic se spolu s rodiči přestěhoval ve třech letech. Jiří Paleček absolvoval Vyšší průmyslovou školu strojnickou v Pardubicích, v roce 1948 nastoupil do firmy Prokop, kde pracoval v konstrukci. Postupně vystřídal celou řadu zaměstnání, mnohá prý dle svých slov musel opustit pro neshody se svým nadřízeným. Naposledy pracoval v Zemědělském zásobování a nákupu, odkud odešel na sklonku roku 1989 do důchodu.


Vydejte se na výlet po stopách drážek

obrázek k článku

Pardubický spolek historie železniční dopravy, Klub přátel Pardubicka a Dopravní podnik města Pardubic pořádají v sobotu 6. června akci s názvem „Po stopách drážek aneb o kolejích bez kolejí“. Zájemci z řad veřejnosti mohou navštívit Museum železniční a městské hromadné dopravy v prostorách bývalé vodárny v areálu nádraží v Rosicích nad Labem a budou mít možnost také absolvovat výlet historickým autobusem Škoda 706 RTO po pozůstatcích někdejších vojenských úzkorozchodných polních železnic s odborným výkladem. Účastníci výletu navštíví místa, kudy jezdily vláčky do areálu železničního vojska pod Vinicí, dozvědí se, kam vedla drážka zvaná „špitálka“, navštíví pozůstatky úzkorozchodných železnic v Pardubičkách nebo na Židově.


Tipy na prázdniny

obrázek k článku

V pořadí 127. Hovory o Pardubicku, které pořádá Klub přátel Pardubicka, budou jakousi pozvánkou k návštěvě zajímavých míst v průběhu letních prázdnin. Budete moct shlédnout cestopisný film o Francii od Lenky Čepčářové, ve kterém navštívíme například Pyreneje nebo pevnost Boyard, v dalším filmu se pak vydáme do obce Svinčany a jejího okolí. Spolupořadatelem je informační centrum Pardubice Region Tourism. Poslední předprázdninové Hovory o Pardubicku se konají ve středu 3. června od 17 hodin v přednáškovém sále Pardubického kraje v prvním patře informačního centra vedle Zelené brány.


Vyšla publikace o Evropském spolkovém domě a Občanské záložně

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka vydává v těchto dnech v pořadí již 49. sešit z edice AB ? Zet Pardubicka. Autoři brožury se tentokrát věnují budově bývalé Občanské záložny, ve které dnes sídlí Evropský spolkový dům, v přízemí pak hojně navštěvovaná Kavárna Evropa. Jedním z podnětů ke vzniku publikace bylo desáté výročí vzniku Evropského spolkového domu, které si v těchto dnech připomínáme. Čtenáři se dočtou mnohé o historii ojedinělého projektu spolkového domu, naleznou zde ucelené informace o všech pětadvaceti spolcích a institucích, které v budově sídlí. Brožura také popisuje bohatou historii Občanské záložny, která byla mimo jiné i významnou podporovatelkou rozvoje města. Není bez zajímavosti, že se značné finanční podpoře od Občanské záložny těšily mnohé pardubické školy, které si tak mohly nakoupit učební pomůcky, Občanská záložna…


Kolik je v Pardubicích náměstí?

obrázek k článku

I na tuto otázku se dozvíte odpověď ve 126. Hovorech o Pardubicku, které budou nejen historickou procházkou po Pardubicích. Součástí bude projekce celé řady unikátních fotografií pardubických náměstí včetně těch, které dnes již neexistují. Dozvíte se také, která náměstí byla na plánech města zakreslena ještě dávno před svým vybudováním. Hovořit bude Jiří Paleček, který se v těchto dnech dožívá významného životního jubilea, a který stál u zrodu Klubu přátel Pardubicka již v roce 1965 a dodnes je jednou z jeho hlavních osobností. Spolupořadatelem je informační centrum Pardubice Region Tourism. Hovory o Pardubicku se konají ve středu 20. května od 17 hodin v přednáškovém sále Pardubického kraje v prvním patře informačního centra vedle Zelené brány.


Jak se vám líbí pardubická náměstí?

obrázek k článku

Které pardubické náměstí považujete za nejhezčí a které za naopak nejodpudivější? V Pardubicích včetně okrajových částí se dnes nachází téměř dvacítka náměstí a náměstíček. Asi za nejobdivovanější je považováno Pernštýnské náměstí se svým renesančním vzhledem, který narušuje pouze budova radnice z roku 1895. Obdivován je Dům U Jonáše s plastikou biblického výjevu od Jakuba Teplého, obdivován je také morový sloup s rokokovou balustrádou od stejného autora. Asi nejlépe je náměstí viditelné z ochozu Zelené brány. Tento pozůstatek středověkého opevnění města je zároveň spojnicí s dalším náměstím – s náměstím Republiky. To je naprostý opak toho poklidného historického Pernštýnského náměstí. Náměstí Republiky dominuje především architektura 20. století. Ať již je to budova někdejšího hotelu Grand od architekta Gočára, od téhož autora je i…


Pardubické drážky a železniční pluk

obrázek k článku

V těchto dnech vyšla publikace o pardubických drážkách a železničním pluku, kterou vydal Klub přátel Pardubicka jako v pořadí 48. sešit z edice AB ? Zet Pardubicka. Autorem brožury ?Pardubické drážky a železniční pluk? je ing. Ladislav Podivín, který čtenáře seznamuje nejen s působením železničního pluku v Pardubicích. Ten zde sídlil od počátku roku 1919 až do roku 1994, kdy bylo železniční vojsko na našem území zrušeno. Brožura se věnuje zejména unikátním úzkorozchodným vojenským drážkám, kterými bylo ve své době protkáno město a jeho okolí a jejichž pozůstatky jsou dodnes na několika místech patrné. Mnozí možná dnes ani netuší, že úzkorozchodné vojenské dráhy vedly nejen dnešní ulici Na drážce, ale pražce a železniční koleje byly položeny například v oblasti Pardubiček, Nemošic, Židova či Skřivánku.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem