Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.08.2020 08:00

Cesta husitských hejtmanů

Bahno – Chlístovice – Sion – Polanka – Malešov. Délka trasy 10 km. Odjezd v 8:00 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 16:02 hod. vlakem ČD. Vedoucí J. Skotnica. pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.08.2020 09:00

Žulová stezka

Skuteč – Žulová stezka – Vrbatův Kostelec – Podskala – Chrast u Chrudimi. Délka trasy 12 km. Odjezd v 9:03 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 15:01 hod. (16:07 h.; 17:03 h.) vlakem ČD. Vedoucí L. Kvapilová. pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

23.08.2020 06:00

NS Údolím Šembery a kosteleckými lesy

Český Brod – Tuchoraz – NS Údolím Šembery – Kostelec n. Č. lesy. Délka trasy 13,5 km. Odjezd v 6:00 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 16:02 hod. BUS+ČD. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

30.08.2020 08:20

Pivovar Třebovský mlýn

Česká Třebová – pod Skuhrovem – Dlouhá Třebová. Délka trasy 12 km. Odjezd v 8:23 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 14:55 hod. (15:17 hod.) ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.09.2020 07:50

Údolím Doubravky

Bílek - NS Údolí Doubravky - Chotěboř. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:53 vlakem ČD z hl.n., návrat 16:07 vlakem ČD. Vedoucí: J. Skotnica. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Členové Klubu přátel Pardubicka vyjádřili nesouhlas s revitalizací Tyršových sadů !

obrázek k článku Klub přátel Pardubicka uspořádal v sobotu 19. února zajímavou vycházku po prostoru Tyršových sadů. Na padesát účastníků této akce si přišlo vyslechnout kritické připomínky k zamýšlené revitalizaci parku, která by se měla začít realizovat v letošním roce. Jak se účastníci vycházky dozvěděli, zamýšlená revitalizace v původní podobě by však byla vlastně faktickou likvidací parku ve své podobě. Spolu s tím by mělo dojít k likvidaci mnoha velice cenných a unikátních dřevin.
Od této faktické devastace má být pozornost veřejnosti odvedena diskusemi o zachování či přesunutí pomníku rudoarmějců na okraji parku, ačkoliv ponecháním či přesunutím pomníku utrpí park daleko méně než vykácením více jak čtyř stovek stromů a stovek dalších keřů v parku.

Kácení se připravuje u dvou stovek dřevin, které mají ve výšce 1,3 metrů obvod koruny větší než 80 cm. K vykácení těchto dřevin musí být vydáno povolení. Dalších zhruba 200 stromů, které mají ve výšce 1,3 metrů menší obvod než 80 cm, může být vykáceno bez jakéhokoliv povolení. To samé platí pro nádherné keře, kterých je v parku také několik stovek. To vše má být nahrazeno pouze 120-ti dosázenými stromy. Z parku by tak měly zmizet všechny jehličnany, které zabezpečovaly zeleň i v podzimním a zimním období. Zmizet by měly také tisy, jejichž sbírka osmi taxonů je unikátní v celé Evropě. Vykácet se mají i unikátní platany i malé cypřiše, břízy i osiky.
Jak se účastníci sobotní přírodovědné vycházky dozvěděli, tak velké snížení počtu dřevin bude mít za následek změny vodního stavu v parku. Jak je totiž známo, Tyršovy sady trpí vysokou hladinou spodní vody. Tu odčerpávají právě stávající stromy, kterých je zde dostatek. Po takto razantním snížení počtu dřevin zákonitě dojde k většímu zavodnění parku. Současný plán revitalizace, která je faktickou devastací parku, pochází z návrhu ateliéru „Zahrada nad Metují“ ing. Jiránka a jeho kolektivu. Téměř všichni účastníci sobotní vycházky se podepsali pod petici, která protestuje proti zamýšlenému neuváženému kácení dřevin v Tyršových sadech.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem