Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.12.2022 08:05

Posázaví ze Světlé nad Sázavou

Světlá n.Sázavou - Michlův statek - Podél Sázavy - Světlá n.Sázavou. Délka trasy 14 km. Odjezd 8:09 hod. vlakem ČD z hl.n., návrat 17:55 hod. vlakem ČD. Vedoucí L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí!

typ akce: Turistické vycházky

04.12.2022 10:05

Na Barborku-na Barborku (rozhledna)

Jeníkovice – Barborka - Heřmanův Městec. Délka trasy 7 km. Odjezd v10:09 vlakem ČD z hl. n. Návrat v 14:31 (16:02) h. BUS. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí!

typ akce: Turistické vycházky

07.12.2022 18:00

Perníkářství na Pardubicku

Přednáška připomene historii výroby sladkého pečiva. Vstupné dobrovolné. Koná se v přednáškové místnosti Institutu Paměť národa v prvním patře v Machoňově pasáži na tř. Míru.

 

typ akce: Hovory o Pardubicku

11.12.2022 07:40

Předvánoční Betlémy

Týniště n Orlicí - Albechtice - Suté Břehy - Štěnkov- Třebechovice p Orebem. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:40 hod. vlakem ČD z hl.n., návrat 15:27 h. vlakem ČD. Vedoucí Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí!

typ akce: Turistické vycházky

11.12.2022 09:35

Potkáme ještě čerty na Čertově skále?

Lhota pod Přeloučí – Škudly - Čertova skála - Spytovice - Řečany nad Labem. Délka trasy 8 km (6 km). Odjezd v 9:38 h. vlakem ČD z hl. n. Návrat v14:41 h. vlakem ČD. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí!

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pražská pobočka KPP letos na podzim oslaví třetí výročí od obnovení činnosti

obrázek k článku Od předsedy pražské pobočky Klubu přátel Pardubicka ing. Pavla Krause jsme dostali zprávu popisující některé proběhlé aktivity pražské pobočky KPP. Například v říjnu roku 2010 se konala zajímavá přednáška ing. Jana Závodského, který vyprávěl příběh o devíti obětech pohřbených na konci války v Přelouči.
Jednalo se o oběti transportu smrti, který v lednu 1945 projížděl Přeloučí. Výsledkem jeho badatelské práce byla identifikace dvou z obětí, přičemž jedna z nich je známý francouzský hudební skladatel Casimir Oberfeld, který složil hudbu ke 35 filmům. Tento hudební skladatel je uveden na seznamu obětí na zdi v památníku holokaustu v Paříži. Díky výsledkům historického pátrání se tak podařilo propojit jméno na pařížském seznamu s hrobem v Přelouči.

Ing. Závodský dále vypátral i skladatelova syna, který posléze navštívil Přelouč. Tohoto syna, jménem Gregoire (nar. cca 1940 – 1943) se podařilo Oberfeldovi zachránit tím, že jej dal k adopci významné ženevské rodině Dunantů – jednomu z vnuků Henriho Dunanta (nositele Nobelovy ceny za mír 1901, spoluzakladatele organizace Mezinárodního červeného kříže a iniciátora Ženevské konvence, spisovatele, činovníka YMCA). Je třeba zmínit, že Paul Dunant, jakožto zástupce Mezinárodního červeného kříže byl hlavním vyjednavačem a aktérem při přejímání koncentračního tábora Terezín od SS v dubnu a květnu 1945. Jeho bratr Georges vykonával obdobnou funkci na Slovensku. Gregoire Dunant žije dnes v Ženevě, byl bankovním úředníkem, v důchodu se věnuje hudbě. Četba o otřesném acházení s transportovanými vězni při zanechala v posluchačích hluboký dojem. Své vyprávění doprovodil lektor promítáním fotografií, obrázků, map atd.
V listopadu 2010 proběhla v Praze již desátá schůzka pobočky od jejího znovuobnovení v říjnu 2008. Lektor, pan doktor Brož, seznámil přítomné s historií sportu na Pardubicku. Velice poutavě vyprávěl o vývoji v těch druzích sportu, které jsou pro Pardubicko nejatraktivnější, seznámil s nejznámějšími sportovci a jejich největšími úspěchy, kterými proslavili náš kraj. Sportovních příběhů bylo tolik, že zdaleka nepostačoval čas vyměřený pro besedu. Členové odměnili zajímavé a poutavé vyprávění velkým potleskem a bylo domluveno, že v budoucnu pan doktor Brož znovu přijede na besedu do Prahy. Pobočka převzala pro svoji knihovnu dar od p.Dr.Brože – dvě krásné knihy se sportovní tématikou a několik brožur.
Naši pražští členové se aktivně scházejí s velkým zájmem a se věnují pardubické regionální historii i současnému dění v našem městě. Založili si vlastivědnou knihovnu, do které přispěli dvěma balíky časopisů Zprávy pan Mirko Janeček z Kanady a asi patnácti starými ročníky Zpráv paní Štěpánka Krausová.
O životaschopnosti pobočky svědčí i skutečnost, že nabírá nové členy – v prvním roce jich bylo pět a letos čtyři. Celkem má náš KPP 44 členů s pražskou adresou.Členové pobočky se nejenom schází , aby si při besedách připomněli město, k němuž je pojí kus života, ale také jsou připraveni aktivně hájit jeho zájmy, podporovat a propagovat ho. Podle svých možností a sil v prostředí Prahy obhajovat dobré jméno Pardubicka. První kroky obnovené pobočky svědčí o tom, že úspěšně navázala na předchozí mnohaletou velice aktivní a plodnou činnost Klubu přítel Pardubicka v Praze, který pracoval pod vedením Rudolfa Wildy (1966 – 1972), Hanuše Theina (1972-1974), Dr.Marie Svobodové (1975-1994) a krátce pak Zbyňka Ročka od roku 1994. Činnost pobočky byla výrazně obohacena dohodou o společné práci s Klubem rodáků a přátel Přelouče, který v Praze vedla paní Stanislava Klapková a v současnosti pak Ing.Závodský,CSc. Oba kluby mají identitu ke stejnému kraji a přirozeně tak k sobě patří nejenom ve své domovině – na Pardubicku, ale i v pražském prostředí.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem