Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Jak to bylo s pardubickým rozhlasem

obrázek k článku Mnoho se v posledních týdnech v Pardubicích hovořilo o pardubickém studiu Českého rozhlasu Pardubice. V loňském roce proběhlo výběrové řízení na obsazení postu ředitele obou východočeských rozhlasových studií. Z toho vítězně vzešel dlouholetý rozhlasový moderátor pan Pavel Kudrna. Jeho původní vize byla patrně spojená s redukcí vysílání z Pardubic. Ještě na konci loňského roku došlo k výměně několika zaměstnanců pardubického rozhlasu a od dubna letošního roku mělo dojít k redukci vysílání z Pardubic. Naštěstí se proti změnám ve vysílacím schématu a omezení vysílání z Pardubic ozvala pardubická veřejnost. Naštěstí. To totiž vedlo ředitele Kudrnu k přehodnocení svých původních plánů a kromě zrušení několika pořadů k další redukci vysílání z Pardubic zatím nedojde. Pan ředitel Kudrna pozval zástupce Klubu přátel Pardubicka na setkání.

Ředitel ČRo Pardubice a ČRo Hradec Králové se při našem osobním setkání podivoval nad tím, jak je možné, že existují 20 km od sebe dvě veřejnoprávní rozhlasová studia. Pravda, pan Kudrna je z oblasti středních Čech, nezná místní reálie.

Tak tedy hranice mezi oběma východočeskými regiony existuje u Opatovic nad Labem již od dob Pernštejnů, tedy od konce 15. století. Výjimku tvořilo pouze období let 1960 – 1990 a pak také období druhé světové války.

A právě v období Východočeského kraje v letech 1960 – 1990 dával Hradec Králové mocensky najevo, že Pardubice jsou „pouze“ okresní město, ačkoliv co do počtu obyvatel si byly obě metropole východních Čech rovny. Rozhodnutím východočeského KNV byla např. zastavena v Pardubicích výstavba Plaveckého areálu, který mohl být dokončen až po roce 1990. Zatímco v Hradci Králové byly stavěny silniční okruhy, v Pardubicích byla původně ve čtyřpruhu navržená rychlodráha rozhodnutím KNV postavena pouze v polovičním profilu. Také halový podchod pod křižovatkou u Domu služeb nebyl rozhodnutím východočeského KNV postaven a takto by se dalo pokračovat.

Například východočeské rozhlasové vysílání. Do roku 1960 fungovalo regionální studio v Pardubicích. Po roce 1960 se stalo součástí královéhradeckého rozhlasového studia a jeho vysílání bylo v následujících letech zcela zrušeno. A regionální rozhlasové vysílání z Hradce Králové? Z jeho vysílání se během několika desítek minut, které měla regionální studia denně k dispozici, ozvalo různě vyskloňované jméno Hradec Králové denně minimálně padesátkrát. Naproti tomu slovo Pardubice rozhlasoví posluchači neslyšeli téměř vůbec. A to měly Pardubice i Hradec Králové v osmdesátých letech přibližně stejně obyvatel – tedy cca 90 tisíc.

Proto jsme tak nevstřícní ke spojování obou východočeských rozhlasových studií, které měl pan ředitel Kurdna v plánu a od kterého pod tlakem veřejnosti naštěstí zatím ustoupil. Budeme rádi, když budou obě studia spolu spolupracovat. Určitě pardubické posluchače zajímá, co třeba hraje hradecké divadlo a naopak, ale rozhodně si přejeme, aby se pro oblast Pardubického kraje vysílalo i nadále celodenně z Pardubic a aby si byla obě východočeská rozhlasová studia rovnocenná. A to i přes to, že počet zaměstnanců v Pardubickém rozhlasovém studiu je sotva poloviční oproti počtu lidí, kteří připravují vysílání v sousedním Hradci. I proto obdivuji zaměstnance pardubického rozhlasu, kteří svou práci vykonávají opravdu s láskou a nadšením, aby v polovičním počtu lidí připravili stejný rozsah vysílání jako v sousedním krajském městě. I sám ředitel Kudrna při našem setkání přiznal, že mnozí ze zaměstnanců trávili v Pardubickém rozhase doslova celý den. 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem