Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Anketa

Anketa
Zveme Vás
24.02.2019 08:35

Za novopackým drahokamem

Červený Kostelec – Náchod. Délka trasy 13 km. Odjezd v 8:37 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:00 hod. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.03.2019 08:40

Přírodní rezervace Žernov

Horní Ředice – Žernov – Choteč. Délka trasy 11 km. Odjezd v 8:40h BUS z autobus. nádraží, návrat v 15:22 hod BUS. Vedoucí D. Čapková. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

06.03.2019 18:00

Zajímavé osudy účastníků 1. světové války na Pardubicku

Přednáška Františka Steklého přiblíží zajímavé osudy mužů, kteří se vrátili z války jako rakouští vojáci, zajatci či legionáři, přednáška se bude věnovat také těm, kteří ve válce padli.

Vstup zdarma, veřejnost zvána.

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích.

typ akce: Hovory o Pardubicku

10.03.2019 09:00

Rozhledna Bára

Chrudim – Sobětuchy – Dubinec – Rabštejnská Lhota – rozhl.Bára – Slatiňany. Délka trasy 11 km. Odjezd v 9:03 hod. vlakem z hl.n., návrat 14:05 hod.; 15:02 hod. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.03.2019 08:00

Karel Hynek Mácha

Vinohrady – Smíchov – Malá Strana – Staré Město. Délka trasy 11 km. Odjezd v 8:01 h z hl. nádraží, návrat v 14:50 h na hl.n. Vedoucí J. Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Jak to bylo s pardubickým rozhlasem

obrázek k článku Mnoho se v posledních týdnech v Pardubicích hovořilo o pardubickém studiu Českého rozhlasu Pardubice. V loňském roce proběhlo výběrové řízení na obsazení postu ředitele obou východočeských rozhlasových studií. Z toho vítězně vzešel dlouholetý rozhlasový moderátor pan Pavel Kudrna. Jeho původní vize byla patrně spojená s redukcí vysílání z Pardubic. Ještě na konci loňského roku došlo k výměně několika zaměstnanců pardubického rozhlasu a od dubna letošního roku mělo dojít k redukci vysílání z Pardubic. Naštěstí se proti změnám ve vysílacím schématu a omezení vysílání z Pardubic ozvala pardubická veřejnost. Naštěstí. To totiž vedlo ředitele Kudrnu k přehodnocení svých původních plánů a kromě zrušení několika pořadů k další redukci vysílání z Pardubic zatím nedojde. Pan ředitel Kudrna pozval zástupce Klubu přátel Pardubicka na setkání.

Ředitel ČRo Pardubice a ČRo Hradec Králové se při našem osobním setkání podivoval nad tím, jak je možné, že existují 20 km od sebe dvě veřejnoprávní rozhlasová studia. Pravda, pan Kudrna je z oblasti středních Čech, nezná místní reálie.

Tak tedy hranice mezi oběma východočeskými regiony existuje u Opatovic nad Labem již od dob Pernštejnů, tedy od konce 15. století. Výjimku tvořilo pouze období let 1960 – 1990 a pak také období druhé světové války.

A právě v období Východočeského kraje v letech 1960 – 1990 dával Hradec Králové mocensky najevo, že Pardubice jsou „pouze“ okresní město, ačkoliv co do počtu obyvatel si byly obě metropole východních Čech rovny. Rozhodnutím východočeského KNV byla např. zastavena v Pardubicích výstavba Plaveckého areálu, který mohl být dokončen až po roce 1990. Zatímco v Hradci Králové byly stavěny silniční okruhy, v Pardubicích byla původně ve čtyřpruhu navržená rychlodráha rozhodnutím KNV postavena pouze v polovičním profilu. Také halový podchod pod křižovatkou u Domu služeb nebyl rozhodnutím východočeského KNV postaven a takto by se dalo pokračovat.

Například východočeské rozhlasové vysílání. Do roku 1960 fungovalo regionální studio v Pardubicích. Po roce 1960 se stalo součástí královéhradeckého rozhlasového studia a jeho vysílání bylo v následujících letech zcela zrušeno. A regionální rozhlasové vysílání z Hradce Králové? Z jeho vysílání se během několika desítek minut, které měla regionální studia denně k dispozici, ozvalo různě vyskloňované jméno Hradec Králové denně minimálně padesátkrát. Naproti tomu slovo Pardubice rozhlasoví posluchači neslyšeli téměř vůbec. A to měly Pardubice i Hradec Králové v osmdesátých letech přibližně stejně obyvatel – tedy cca 90 tisíc.

Proto jsme tak nevstřícní ke spojování obou východočeských rozhlasových studií, které měl pan ředitel Kurdna v plánu a od kterého pod tlakem veřejnosti naštěstí zatím ustoupil. Budeme rádi, když budou obě studia spolu spolupracovat. Určitě pardubické posluchače zajímá, co třeba hraje hradecké divadlo a naopak, ale rozhodně si přejeme, aby se pro oblast Pardubického kraje vysílalo i nadále celodenně z Pardubic a aby si byla obě východočeská rozhlasová studia rovnocenná. A to i přes to, že počet zaměstnanců v Pardubickém rozhlasovém studiu je sotva poloviční oproti počtu lidí, kteří připravují vysílání v sousedním Hradci. I proto obdivuji zaměstnance pardubického rozhlasu, kteří svou práci vykonávají opravdu s láskou a nadšením, aby v polovičním počtu lidí připravili stejný rozsah vysílání jako v sousedním krajském městě. I sám ředitel Kudrna při našem setkání přiznal, že mnozí ze zaměstnanců trávili v Pardubickém rozhase doslova celý den. 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem