Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
24.01.2018 18:00

Pardubické městské řeky, mlýny a mosty

Přednáška poinformuje o tom, jak byly Pardubice v minulosti spojeny s vodními toky, které byly i pohonem pro mnohé stroje a manufaktury. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce, veřejnost zvána, vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

25.01.2018 16:00

Politik. Dr.Mifek

Beseda pražské pobočky Klubu přátel Pardubicka se koná v klubovně v ulici Ve Smečkách v Praze 1.

typ akce: Pražská pobočka KPP

28.01.2018 10:00

Výšlap kolem Chrudimky

Pardubice–krematorium – Červeňák – Nemošická stráň – Drozdice – Nemošice (7 km) – Pardubice-krematorium – 8,5 km. Délka trasy 8,5 km. Odchod v 10:00 h, návrat v 13:30 hod. MHD; 14:30 hod. Os. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.02.2018 08:35

Skanzen v Krňovicích

Třebechovice – Krňovice – Běleč n.Orl. – Hradec Králové. Délka trasy 10 (15) km. Odjezd v 8:37 h Os z hl.n., návrat v 15:00 hod. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

07.02.2018 18:00

Projektování pražského dálničního okruhu v letech 1938 - 1943 a stavba dálnice z Prahy do Posázaví v letech 1939 - 1950

Přednáška Tomáše Jandy bude mapovat nesnadnou přípravu pražského dálničního okruhu se zásahy německých architektů nahlížejících na Prahu jako na německé město a zároveň na úzkou spolupráci českých a německých mostních odborníků při projektování jedné z největších mostních konstrukcí. Dále za pomoci dobových snímků navštívíme staveniště dnešní dálnice D1 mezi Prahou a Hvězdonicemi v letech 1939 - 1950 dokončené po vynucené přestávce až v sedmdesátých letech minulého století.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Hledáme Dobroděje Pardubicka !

obrázek k článku Klub přátel Pardubicka připravil v rámci letošních oslav 50. výročí vzniku Klubu přátel Pardubicka anketu ?Dobroděj Pardubicka?. Hlasování v anketě bude probíhat ve dvou kolech. V prvním kole mohou účastníci do 26. dubna tipovat jakoukoliv osobnost (současnou či historickou), která pro Pardubice vykonala nejvíce. Po skončení prvního kola budou všechny hlasy sečteny a pět osobností, které dostanou nejvíce hlasů, postoupí do druhého kola. Ve druhém kole bude možné odevzdávat hlasy již pouze pro těchto pět nominovaných osobností a to do 31. května 2015. Ze všech účastníků ankety bude vylosován jeden, který obdrží hodnotné ceny. Dobroděj Pardubicka bude vyhlášen v rámci Večera pardubických Dobrodějů 11. června v Pivovaru Pernštejn Pardubice.

Koho veřejnost vybere za Dobroděje Pardubicka , lze nyní těžko odhadovat. Do historie Pardubic se významně zapsalo hned několik osobností, které by mohly být možná kandidáty na nejvyšší příčky ankety. Může to být například první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic nebo Vilém z Pernštejna, ale i jeho syn Vojtěch z Pernštejna či Vojtěchův bratr Jan z Pernštejna, který nechal vstavět město do dnešní renesanční podoby. Známou osobností byl také například baron Artur Kraus, který kromě řady jiných zásluh v Pardubicích otevřel první veřejnou hvězdárnu u nás, Pardubice určitě proslavil také ing. Jan Kašpar. Opomenout nelze ani významné pardubické starosty. Byl to např. František Hoblík, za jehož starostování byla postavena nová radnice na Pernštýnském náměstí. František Kuchynka byl starostou města na počátku 20. století. Za jeho starostování bylo postaveno například divadlo, jez profesora Záhorského přes Chrudimku, novoměstská měšťanská škola, kovový most přes Chrudimku, byly založeny sady na Vinici, včetně vodojemu. Jeho nástupce Josef Prokop byl iniciátorem výstavby dnešního náměstí Republiky, budovy okresního úřadu, spořitelny u Zelené brány nebo nové reálky. Devět let byl starostou města Vojtěch Znojemský, který roce 1931 provedl prezidenta Masaryka Výstavou tělesné výchovy a sportu .
Tipovat Dobroděje Pardubicka můžete v prvním kole buďto prostřednictvím formuláře umístěného na internetových stránkách Klubu přátel Pardubicka. Anketní kupony jsou k dispozici také v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v Klášterní ulici nebo v knihkupectví Mozaika na pardubickém nádraží. Na obou výše jmenovaných místech je možné vyplněné anketní kupony také odevzdávat a to až do 26. dubna.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem