Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Anketa

Anketa
Zveme Vás
27.10.2018 14:00

Výsadba lípy Klubu přátel Pardubicka

Koná se u příležitosti 100. výročí založení Československa v parčíku před sídlem ÚMO Pardubice 4 v Pardubičkách.

typ akce: Přírodovědné vycházky

28.10.2018 08:00

Jabkenická myslivna a zámek Loučeň

Luštěnice – Kosořice – Jabkenice (pam.B.Smetany) – Loučeň (zámek, labyrint). Délka trasy 12 km. Odjezd v 8:01 z hl.n., návrat v 18:02 h. Vedoucí Z.Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.10.2018 18:00

Pohřeb starého Rakouska

Přednáška pardubického historika Dr. Jiřího Kotyka připomene události, které se odehrály přesně před sto lety v říjnu roku 1918. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

08.11.2018 15:00

Výroční členská schůze pražské pobočky KPP

Koná se v Senátu Parlamentu ČR.

typ akce: Pražská pobočka KPP

14.11.2018 18:00

Pardubice černobíle

Projekce série několilka unikátníéch historických pozapomenutých filmových snímků, které byly z celuloidového filmového pásu v letošním roce zásluhou Klubu přátel Pardubicka. Filmy zachycují události a podobu Pardubic let minulých. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Hledáme Dobroděje Pardubicka !

obrázek k článku Klub přátel Pardubicka připravil v rámci letošních oslav 50. výročí vzniku Klubu přátel Pardubicka anketu ?Dobroděj Pardubicka?. Hlasování v anketě bude probíhat ve dvou kolech. V prvním kole mohou účastníci do 26. dubna tipovat jakoukoliv osobnost (současnou či historickou), která pro Pardubice vykonala nejvíce. Po skončení prvního kola budou všechny hlasy sečteny a pět osobností, které dostanou nejvíce hlasů, postoupí do druhého kola. Ve druhém kole bude možné odevzdávat hlasy již pouze pro těchto pět nominovaných osobností a to do 31. května 2015. Ze všech účastníků ankety bude vylosován jeden, který obdrží hodnotné ceny. Dobroděj Pardubicka bude vyhlášen v rámci Večera pardubických Dobrodějů 11. června v Pivovaru Pernštejn Pardubice.

Koho veřejnost vybere za Dobroděje Pardubicka , lze nyní těžko odhadovat. Do historie Pardubic se významně zapsalo hned několik osobností, které by mohly být možná kandidáty na nejvyšší příčky ankety. Může to být například první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic nebo Vilém z Pernštejna, ale i jeho syn Vojtěch z Pernštejna či Vojtěchův bratr Jan z Pernštejna, který nechal vstavět město do dnešní renesanční podoby. Známou osobností byl také například baron Artur Kraus, který kromě řady jiných zásluh v Pardubicích otevřel první veřejnou hvězdárnu u nás, Pardubice určitě proslavil také ing. Jan Kašpar. Opomenout nelze ani významné pardubické starosty. Byl to např. František Hoblík, za jehož starostování byla postavena nová radnice na Pernštýnském náměstí. František Kuchynka byl starostou města na počátku 20. století. Za jeho starostování bylo postaveno například divadlo, jez profesora Záhorského přes Chrudimku, novoměstská měšťanská škola, kovový most přes Chrudimku, byly založeny sady na Vinici, včetně vodojemu. Jeho nástupce Josef Prokop byl iniciátorem výstavby dnešního náměstí Republiky, budovy okresního úřadu, spořitelny u Zelené brány nebo nové reálky. Devět let byl starostou města Vojtěch Znojemský, který roce 1931 provedl prezidenta Masaryka Výstavou tělesné výchovy a sportu .
Tipovat Dobroděje Pardubicka můžete v prvním kole buďto prostřednictvím formuláře umístěného na internetových stránkách Klubu přátel Pardubicka. Anketní kupony jsou k dispozici také v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v Klášterní ulici nebo v knihkupectví Mozaika na pardubickém nádraží. Na obou výše jmenovaných místech je možné vyplněné anketní kupony také odevzdávat a to až do 26. dubna.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem