Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
12.02.2023 07:45

PP Roudnička a Datlík

Vysoká n Labem - Rozhl.Milíř - ryb. Roudnička - Nový Hradec. Délka trasy 10 km. Odjezd Bus nádraží č.3 v 7:45 hod., návrat v 15:54 hod. vlak ČD. Ved. D. Čapková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

12.02.2023 09:30

Zimní procházka Sibiří

Stéblová- Hrobice -Němčice. Délka trasy 7 km. Odjezd v 9:33 vlakem z hl. nádr. ČD, Návrat MHD č. 16 v 13:33 hod  z Němčic. Vedoucí J. Votrubová. Jedná se o turistickou vycházku tzv. tými B - tedy určenou pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

15.02.2023 18:00

Obrázky ze starých Pardubic - 2. část

Pokračování videofilmů zachycájích vyprávění čestné občanky Pardubic Marie Chudé o starých Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve steré reálce na Komenského náměstí v Pardubicích. Vsrtuzp zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.02.2023 09:20

Známé i méně známé zajímavosti Přelouče

Občanská záložna- Evangelický kostel- pomník Fr. Veverky- vila Vendelína Dvořáka. Délka trasy 5km. Odjezd v 9:23 hod z hl. nádr. ČD Návrat ve 14:40 hod. vlakem ČD. Vedoucí M. Timarová. Jedná se o turistickou vycházku tzv. tými B - tedy určenou pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

19.02.2023 09:30

Počátek Opatovického Kanálu

Opatovice n.L. Hradec Králové. Délka trasy 12 km. Odjezd v 9:33 hod. vlak ČD z hl.n., návrat 14:27 + každou hodinu. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Z výletu do Železných hor

obrázek k článku Klub přátel Pardubicka uspořádal v sobotu 19. září autobusový zájezd do oblasti Železných hor. Více než 40 účastníků tak za slunečného počasí navštívilo například zříceninu hradu Lichnice nebo Berlovu vápenku v Závrati. Odpoledne pak výlet pokračoval exkurzí na přehradě Pařížov. Zde návštěvníky zaujal zejména extrémně nízký stav vody zásluhou sucha, kdy hladina v přehradě připomínala spíše louži vody. Průvodcem návštěvníkům byl ing. Martin Horský, který přiznal, že členové jeho rodiny působí ve funkci hrázných na této přehradě již od roku 1941. Pařížovská přehrada na řece Doubravě byla budována v letech 1910 ? 1913. Důvodem budování přehrady byla protipovodňová ochrana, jelikož řeka Doubrava na přelomu 19. a 20. století napáchala v oblasti rozsáhlé škody. Ing. Horský nechal návštěvníky nahlédnout do útrob vodního díla. Účastníci výletu tak mohli nahlédnout do vodní elektrárny, která byla zásluhou extrémně nízké hladiny vody mimo provoz, zájem byl i o prohlídku jedné z věží hráze, odkud se ovládá spodní výpusť, řada účastníků také slezla po 89-mi schodech do hloubi vodního díla k odtokové štole s šachtou. Následně pak výlet pokračoval krátkým a nenáročným výšlapem na vrch Spálava, který je druhým nejvyšším bodem Železných hor nadmořskou výškou 663 metrů.
Výhled od zříceniny hradu Lichnice Zřícenina hradu Lichnice
Berlova vápenka v Závratci Pařížovská přehrada
Pařížovská přehrada Pařížovská přehrada

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem