Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
26.01.2022 18:00

Pernštejnové a Opatovický kanál

Přednáška doplněná projekcí filmového dokumentu.

Z hygienických důvodů je kapacita sálu omezena. Vstup pouze se zakrytými dýchacími cestami a s dokladem o dokončeném očkování COVID-19 nebo dokladem o prodělaném onemocnění COVID-19 v době kratší než 180 dní.

typ akce: Hovory o Pardubicku

30.01.2022 08:45

Zámek Kovanice

Poděbrady – Kovanice – Nymburk. Délka trasy 11 km. Odjezd v 8:45 vlakem ČD z hl.n, návrat 15:55 hod. ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

06.02.2022 07:55

Podhledna ve Svinné

Česká Třebová – Hory – podhledna – Svinná – Česká Třebová. Délka trasy 12 km. Odjezd v 7:57 vlakem ČD z hl.n., návrat 15:09 vlakem ČD Vedoucí: L. Černíková. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

09.02.2022 18:00

Cestopisné putování po Švýcarsku

Projekce cestopis J. Nováka.

Z hygienických důvodů je kapacita sálu omezena. Vstup pouze se zakrytými dýchacími cestami a s dokladem o dokončeném očkování COVID-19 nebo dokladem o prodělaném onemocnění COVID-19 v době kratší než 180 dní.

typ akce: Hovory o Pardubicku

13.02.2022 08:40

Zimní procházka Holicemi

Zajímavosti a pamětihodnosti Holic. Délka trasy 13 (10) km. Odjezd v 8:40 BUS z aut.nádr. st. 9, návrat 15:22 BUS. Vedoucí: L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Patrioti jednali

obrázek k článku Ve čtvrtek 5. března se konala ve velkém sále Domu techniky Výroční členská schůze Klubu přátel Pardubicka. Té se jako host zúčastnil také náměstek primátora města ing. Alexandr Krejčíř. Ten v jejím průběhu odpověděl na několik zvídavých dotazů. Hovořilo se například o možném zbudování pomníku prvního českého aviatika ing. Jana Kašpara. Jak Krejčíř uvedl, v současné době jsou zvažovány tři lokality jeho možného umístění. Již před nedávnem se objevil návrh na postavení pomníku ing. Kašpara před palácem Magnum, další návrh umisťuje tento pomník do prostoru pardubického letiště a nyní je zde nový návrh na možné umístění pomníku před pardubické hlavní nádraží.
Jak se na schůzi pardubičtí patrioti dozvěděli, Klub přátel Pardubicka má v současnosti 716 členů, přičemž se za uplynulý rok přihlásilo 48 nových členů, ale naopak 25 se jich odhlásilo a 12 zemřelo. V loňském roce uspořádal Klub přátel Pardubicka na 138 akcí, kterých se zúčastnilo více jak 3 000 lidí. Například turistických vycházek, které se konají každou neděli po celý rok, se loni zúčastnilo 1531 turistů, kteří nachodili více jak 800 km.
Velké popularitě se těší také cyklus přednášek a besed Hovory o Pardubicku, který navštěvuje v proměru 40 lidí. Mezi nejúspěšnější přednášky v loňském roce patřilo vyprávění o válečné nemocnici Karanténa, které si přišlo poslechnout 60 lidí, vyprávění Doc. PhDr. Petra Vorla, CSc. o zaniklé obci Lepějovice si vyslechlo 65 účastníků, úspěšné bylo také vyprávění ing. arch. Miroslava Petráně o pardubické pasáži a architektu Machoňovi nebo třeba vyprávění ing. Ladislava Podivína o stém výročí autobusové dopravy na našem území. Zajímavá byla i přednáška Pavla Svitáka o ing. Janu Kašparovi a počátcích české aviatiky. Hovory o Pardubicku se konají každé dva týdny ve středu od 17 hodin v prostorách infocentra a jsou doplněny promítáním filmů či fotografií.
Pro rok 2009 předpokládá Klub přátel Pardubicka vyrovnaný rozpočet ve výši 260 tisíc korun. Největším sponzorem je město Pardubice, které činnost spolku letoš podpoří částkou ve výši 80 tisíc korun, 20 tisíc pak je příspěvek od Pardubického kraje.

Foto: Předseda Klubu přátel Pardubicka ing .Jan Linhart

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem