Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

KLUB PŘÁTEL PARDUBICKA NESOUHLASÍ S CHYSTANOU DEMOLICÍ KAPLE SV. TROJICE

obrázek k článku V místech mezi rafinerií Paramo a železniční tratí stojí zchátralá kaple sv. Trojice postavená v roce 1860. Ta byla v minulosti cílem ať již náboženských poutí nebo jen nedělních odpoledních výletů Pardubáků. Dnes je objekt v majetku Statutárního města Pardubice a ačkoliv v roce 1990 kaple dostala novou střechu, dnes je již v dosti zchátralém stavu.

Proto nás překvapilo, že zastupitelé města na svém posledním jednání před nedávnými komunálními volbami odsouhlasilo částku ve výši 300 tisíc korun na demolici této kaple. Stalo se tak bez jakékoliv předchozí diskuse v zastupitelstvu, bez jakéhokoliv požadavku např. na zpracování odborného posudku na posouzení stavu kaple. Není bez zajímavosti, že se letos v květnu konala pouť ke kapli, jejíž účastníci vyjádřili přání, aby se podařilo zchátralou kapli opravit. Tehdy její účastníci netušili, že za několik měsíců zastupitelé města rozhodnou nechat kapli zbořit.
Neustále sice z úst představitelů radnice slýcháme řeči o tom, jak je třeba se o majetek starat péčí dobrého hospodáře. Nechat však historický majetek chátrat a pak jej zbořit rozhodně nepovažujeme za chování s péčí řádného hospodáře.
Rádi by jsme připomněli, že v padesátých letech byly zbořeny např. kaple sv. Marka nebo kaple sv. Josefa, minulý režim nechal zchátrat kostel sv. Jakuba v Hostovicích, který pak následně pro zchátralost také zbořen.
Požadujeme proto pozastavení chystané demolice kaple sv. Trojice a vypracování studie, která by posoudila stav její konstrukce a zahájení diskuse o případném možném využití tohoto místa, které bylo spjato s historii Pardubic. V minulosti zde býval pramen minerální vody s léčivými účinky. V roce 1797 zde byla při cestě do Svítkova postavena kaplička Sv. Trojice a vyrostly zde dřevěné zdravotní lázně, které se těšily oblibě, která vzrostla, když zde byl postaven hostinec. V roce 1860 kaplička i s lázněmi vyhořela. Nová zděná kaple v pseudogotickém byla postavena hned poté. Hostinec zanikl po náletu na Pardubice 24. srpna 1944, kdy dostal přímý zásah od letecké pumy. Kaple přežila nejen nálety, ale i dobu minulého režimu. Nyní však zastupitelé města rozhodli o jejím zboření.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem