Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
01.10.2023 07:40

Rozhledna Čáp-Jiráskovy Skály-skalní hrad Bischofstein

Janovice u Trutnova-zámek Skály-skalní hrad Bischofstein -Teplice n Metují. Odjezd 7:02 hod. vlak ČD z hl.n., návrat 18.04/18:27h.ČD. Délka trasy 13 km. Ved: Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

01.10.2023 08:00

Syslí louka Radouč

Mladá Boleslav Radouč. Odjezd 8:00 hod. R ČD, návrat ČD Os, R v 16:02/16:45 h. Délka trasy 6 km. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy KPP

typ akce: Turistické vycházky

04.10.2023 16:00

Vyprávění o Františku Filipovském

Pražská pobočka našeho klubu zve všechny pražské členy na svou první poprázdninovou akci.

  Na říjnovou schůzi k nám  z Přelouče přijede pan magistr Pešta, který  pro nás připravil vyprávění o proslulém českém herci a přeloučském rodákovi, Františku Filipovském. Věřím, že Vás toto téma zaujme a na naše setkání přijdete osobně. 
Všichni jste srdečně zváni. 
   Naše schůze se bude  konat ve středu 4. října 2023 od 16:00 hodin v klubovně Ve Smečkách 25.

typ akce: Pražská pobočka KPP

04.10.2023 18:00

Pardubické městské řeky mlýny a mosty

Přednáška připomene dnes již neexistující toky, které do počátku 20. století dotvářely kolorit Pardubic. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náěmastí. Vstup zdarma. Veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

07.10.2023 07:30

Výlet do Orlických hor

-    Autobusem do Klášterce nad Orlicí

-    Pěšky přes Pašeráckou lávku k Zemské bráně

-    Autobusem do Bartošovic v Orlických horách (barokní kostel sv. Máří Magdalény, Chráněná dílna Kopeček, oběd v místní restauraci).

-    Autobusem do Neratova s návštěvou kostela sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici, pivovaru, kde vaří pivo Prorok, poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

 

Cena pro členy KPP 300,- Kč, pro nečleny 500,- Kč. Zájemci se mohou hlásit v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v Klášterní ul. v Pardubicích v úřední hodiny v úterý a ve čtvrtek v čase 10-12 a 14-17 hodin, kde bude od každého účastníka vybírána výše uvedená částka. 

POUZE PRO PŘEDEM PŘIHLÁŠENÉ ÚČASTNÍKY

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Jak se vám líbí pardubická náměstí?

obrázek k článku Které pardubické náměstí považujete za nejhezčí a které za naopak nejodpudivější? V Pardubicích včetně okrajových částí se dnes nachází téměř dvacítka náměstí a náměstíček. Asi za nejobdivovanější je považováno Pernštýnské náměstí se svým renesančním vzhledem, který narušuje pouze budova radnice z roku 1895. Obdivován je Dům U Jonáše s plastikou biblického výjevu od Jakuba Teplého, obdivován je také morový sloup s rokokovou balustrádou od stejného autora.
Asi nejlépe je náměstí viditelné z ochozu Zelené brány. Tento pozůstatek středověkého opevnění města je zároveň spojnicí s dalším náměstím – s náměstím Republiky. To je naprostý opak toho poklidného historického Pernštýnského náměstí. Náměstí Republiky dominuje především architektura 20. století. Ať již je to budova někdejšího hotelu Grand od architekta Gočára, od téhož autora je i dnešní budova Komerční banky, za pozornost stojí budova dnešního infocentra i vedlejší budova někdejšího ředitelství pošt a telegrafů od architekta Machoně. Náměstí pak dominuje budova divadla z roku 1909. Bohužel však toto architektonicky velmi zajímavé náměstí protíná rušná čtyřproudá komunikace s často stojícími kolonami aut.

A co třeba Bělobranské náměstí, které bohužel utrpělo stavebními zásahy v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Za náměstí lze považovat například i romantický Příhrádek, který je spojnicí při cestě na zámek.
Když se vydáme do centra města, určitě za zmínku stojí náměstí Legií, které vznikalo v době, kdy tudy procházela trasa od někdejšího starého nádraží do města. Toto náměstí začalo vznikat jako centrum „Nového města“, které bylo budováno na přelomu 19. a 20. století. Není například bez zajímavosti, že toto ještě neexistující náměstí je zakresleno jako budoucí náměstí na plánu města z roku 1903. Stejně tak tomu je v případě Schwarzova náměstí. A takto by jsme mohli pokračovat například náměstím Jana Pernera před hlavním nádražím, kterému kromě stojících trolejbusů a chátrajícího lihovaru dominuje bazén s vodotryskem.
A nebo snad někoho uchvátilo Masarykovo náměstí s úžasným betonovým obchodním centrem a stromy vysázenými v překrásných betonových květináčích?
Co si myslíte o pardubických náměstích? Jaké považujete vy za nejhezčí a které naopak za nejošklivější? Hlasujte v naší anketě a přijďte si poslechnout povídání o pardubických náměstích ve středu 20. května od 17 hodin do prvního patra infocentra vedle Zelené brány. Klub přátel Pardubicka zde totiž pořádá další přednášku z cyklu Hovory o Pardubicku tentokrát právě na téma „Pardubická náměstí“. Dozvíte se zde například i něco o náměstích, které v minulosti v Pardubicích existovala a nebo měla existovat a dodnes neexistují.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem