Advent na zámku
Stěžírky – Přímský les – zámek Hrádek u Nechanic – Nechanice. Délka trasy 11,5 (8) km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat 15:27 hod. (16:27 hod.) vlakem ČD. Vedoucí Z. Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
110 let Městského divadla
Přednáška připomene historii snah o výstavbu divadelního domu v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma.
typ akce: Hovory o Pardubicku
Přes Lepějovice na Bílý kopec
Valy u Přelouče – Lepějovice – Bílý kopec – Štaré Čívice – Svítkov. Délka trasy 13 km. Odjezd v 9:34 hod. vlakem z hl.n., návrat v 15:30 h MHD. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Kostel sv. Prokopa v Záboří n. Labem
Záboří nad Labem – Bernardov – Chvaletice. Délka trasy 12,5 km (10 km). Odjezd v 9:34 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:29 h MHD. Vedoucí Z. Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Minipivovar Medlešice
Nemošice – Mikulovice – Medlešice. Délka trasy 10 km. Odjezd v 12 :12 hod. MHD (st.č.3), návrat v 16:00 hod. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Všechny aktuality
Obrázky ze starých Pardubic – Bílé předměstí

V pořadí 208. Hovory o Pardubicku, které pořádá Klub přátel Pardubicka, představí, jak vypadalo a jak se vyvíjelo pardubické Bílé předměstí, oblast Židova a Vystrkova. Vyprávění bude doplněno projekcí historických fotografií. Přednáška se koná v sále Jana Kašpara v budově staré reálky na Komenského náměstí ve středu 30. října, začátek je v 18 hodin. Vstup je zdarma, široká veřejnost je zvána.
Rozvoj Pardubic ve druhé polovině 19. století

V pořadí 207. Hovory o Pardubicku, které pořádá Klub přátel Pardubicka, připomenou rozvoj Pardubic ve druhé polovině 19. století. Hovořit se bude o rozvoji železnice, výstavbě průmyslové čtvrti nebo třeba o výstavbě nových městských částí či nové radnice. Poutavé vyprávění bude doplněno projekcí historických fotografií. Přednáška se koná v sále Jana Kašpara v budově staré reálky na Komenského náměstí ve středu 16. října, začátek je v 18 hodin. Vstup je zdarma, široká veřejnost je zvána.
Trolejbusový výlet do historie

Klub přátel Pardubicka připravil další z řady trolejbusových výletů do historie. V sobotu 12. října budou mít zájemci z řad veřejnosti opět příležitost povozit se historickým trolejbusem Škoda Sanos a dozvědět se řadu zajímavostí z historie Pardubic. Putování bude tentokrát zaměřeno na historii silnic a cest v Pardubicích. V průběhu výletu se bude hovořit například o historii budování císařských silnic, o tom, kudy se jezdilo z Pardubic na Chrudim, kudy se jezdilo na Přelouč nebo o tom, kdy a jak byly budovány pardubické mosty. Odjezd zájemců je v sobotu 12. října ve 14 hodin ze zastávky MHD Třída Míru, jízdné ve výši 20 Kč se platí při nástupu, děti se vezou zdarma.
150 let pardubického Sokola

Publikace přibližuje bohatou historii pardubického Sokola, věnuje se osobnostem, které touto organizací prošly, ale také výstavbou Sokolovny. V publikaci jsou také podrobně popsány jednotlivé oddíly, které v pardubickém Sokole působí či působily. Vše je pak doplněnou řadou černobílých i barevných fotografií. Autory publikace jsou Jindra Nečesaná a Jiří Štěpánek.
Genealogická přednáška

Klub přátel Pardubicka pořádá v pondělí 30. září další z cyklu genealogických přednášek. Tentokrát bude Mgr. Martina Hloušková hovořit o tom, na co se připravit před návštěvou badatelny archivu. Přednáška se koná od 17 hodin v historické klubovně Evropského spolkového domu na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.
Pardubice za třicetileté války

V pořadí 206. Hovory o Pardubicku se budou věnovat tomu, jak vypadaly a čím žily Pardubice v období třicetileté války, tedy v první polovině 17. století. Přednáška Jiřího Palečka se koná středu 2. října od 18 hodin v přednáškovém sále Jana Kašpara v přízemí staré reálky na Komenského náměstí v Pardubicích. Zvána je široká veřejnost, vstup je zdarma.
Poprázdninové Hovory - Pardubičtí starostové

Také po letních prázdninách pokračuje cyklus přednášek Hovory o Pardubicku. V pořadí 204. pokračování se bude věnovat pardubickým starostům a primátorům. Dozvíte se více o tom, jak fungovalo městské zřízení za Pernštejnů, kdo to byl a jaké pravomoci měl purkmistr či rychtář, seznámíte se s osobnostmi, které stály v čele města v minulých dobách, hovořit se bude o tom, jak se tyto významné osobnosti zasloužily o rozvoj Pardubic. To vše bude doplněno projekcí historických fotografií. Přednáška se koná středu 18. září v 18 hodin v přednáškovém sále Jana Kašpara v přízemí staré reálky na Komenského náměstí v Pardubicích. Zvána je široká veřejnost, vstup je zdarma.
Informace k turistickému soustředění v Deštném v Orlickcýh horách

Od 7. září se koná v Orlickcýh horách pro předem přihlášené účastníky týdenní turistické soustředění. Místem ubytování je penzion Satelit v Deštném v Orlických horách, jehož vzdálenost od centra města je 1 km. K dispozici zde bude společenská místnost a restaurace, letní terasa a parkoviště. Ubytování s polopenzí zde přijde každého z účastníků na 390 Kč za osobu a den. Doporučený odjezd na tutristické soustředění je vlakem z pardubického hlavního nádraží v 8:04 hodin přes Hradec Králové do Častolovic. Poté autobusem z Častolovic s odjezdem v 10:45 hodin, příjezd do Deštného je ve 10:06 hodin.
Prázdniny v Klubu přátel Pardubicka

Tak jako každý rok i letos bdue kancelář Klubu přátel Pardubicka v průběhu letních prázdnin uzavřena. Naposledy můžete navštívit kancelář Klubu přátel Pardubicka v úterý 2. července. Po prázdninách budou úřední hodiny v kanceláři opět až poslední týden v srpnu, tedy od 27. srpna. Výbor Klubu přátel Pardubicka přeje všem svým členům a příznivcům krásné prázdniny plné sluníčka a odpočinku.
Vyšly Zprávy KPP číslo 7-8/2013

Našim čtenářům je již k dispozici další číslo Zpráv Klubu přátel Pardubicka. Číslo 7-8/2013 mimo jiné informuje o okupační správě v Pardubicích v roce 1939, připomíná devadesáté výročí pardubického hokeje, pokračuje zde seriál o Východočeské výstavě konané v roce 1903 na Olšinkách nebo připomíná minulost J. Jagermanna ml. Zajímavý je také rozsáhlejší článek PhDr. Jiřího Kotyka o pardubické a pražské větvi rodiny Jahnů.