Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
24.06.2018 08:00

Řepařská drážka

Sendražice – Býchory – Jelen – Lžovice – Týnec nad Labem. Délka trasy 14 (10) km. Odjezd v 8:01h z hl.n., návrat v 16:29 h. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

01.07.2018 08:05

Koně na Plachtě

Hradec Králové – Plachta – Hradec Králové. Délka trasy 12 km. Odjezd v 8:06 h Os.z hl.n., návrat v 14:27 h Os. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

08.07.2018 07:30

Kraj českých malířů

Kameničky – Vojtěchův kopec – Hamry – Hlinsko. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:31 h Os z hl.n. + Bus, návrat v 16:26 h Os. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.07.2018 07:00

Minipivovar Kytín

Mníšek pod Brdy – Kytín – Chouzavá – Mníšek pod Brdy. Délka trasy 13 km. Odjezd v 7:01 h z hl.n., návrat v 18:00 h. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubiicka.

typ akce: Turistické vycházky

22.07.2018 07:30

Minipivovar U Černého medvěda

Jablonné nad Orlicí. Délka trasy 12 km. Odjezd v 7:34 h Sp. z hl.n, návrat v 15:56 h Os, R (16:56 h.). Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Kategorie Aktuality

Akce Klubu přátel Pardubicka v rámci Městských slavností

obrázek k článku

V rámci podzimních Městských slavností připravil Klub přátel Pardubicka dvě akce pro širokou veřejnost. Ve čtvrtek 8. října od 17 hodin se koná komentovaná procházka historickým jádrem města zaměřená na známé či méně známé pověsti. Hovořit se bude tedy nejen o erbovních pověstech, ale také o tom, Zač je v Pardubicích perník nebo o podzemní chodbě na Kunětickou horu či o čertíkovi z balustrády morového sloupu na Pernštýnském náměstí. Sraz účastníků je před Zelenou bránou. Široká veřejnost zvána. Vstup zdarma. Na pátek 9. října je připravena komentovaná přírodovědná procházka, při níž se účastníci dozvědí více o historickém vývoji městských parku ve městě. Namísto původně plánované návštěvy Tyršových sadů navštívíme Bubeníkovy sady či park Vinice. Sraz účastníků je v 16 hodin na Příhrádku. Široká veřejnost zvána, vstup zdarma.


Projekce filmů o historii Pardubic

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka pořádá ve středu 7. října další pokračování cyklu Hovory o Pardubicku. Tentokrát se bude jednat o projekci dvou videofilmů, z nichž jeden představí Pardubice za dob Pánů z Pernštejna a druhý videofilm se bude věnovat Pardubicím kulturním a historickým. Následovat budou krátké dnes již také filmy o prvním spuštění lodi Arnošt z Pardubic na vodu nebo o prvním ročníku Slavností perníku v roce 2000. Vstup zdarma, široká veřejnost zvána. Promítání se koná v sále Jana Kašpara v přízemí staré reálky na Komenského náměstí v Pardubicích, začátek je v 18 hodin. Koná se v rámci festivalu "Buď hrdý na své město" u příležitosti 50-ti let Klubu přátel Pardubicka.


Pardubické kostely se těšily velkému zájmu veřejnosti

obrázek k článku

Sobotní putování po pardubických kostelích přilákalo téměř na osm desítek zájemců z řad veřejnosti. Ti obdivovali například barokní ambity okolo Kostelíčka nebo farskou zahradu evangelického kostela v centru města. Během odpoledne účastníci navštívili osm pardubických kostelů včetně jejich interiérů, svezli se historickým trolejbusem Škoda Sanos a vše pak zakončila návštěva kavárny Archa v Polabinách.


Pojďte se svézt historickým trolejbusem a navštívit 8 pardubických kostelů

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka pořádá v sobotu 3. října 2015 další Výlet do historie. Jeho tématem budou tentokrát pardubické kostely. Návštěvníci se budou moct nejen svézt historickým trolejbusem, ale také navštívit 8 pardubických kostelů včetně unikátní zahrady uprostřed města. Zakončení akce je předpokládáno ve stylové kavárně s občerstvením. Odjezd je ve 14 hodin ze zastávky MHD Třída Míru ? u záchodků, jízdné ve výši 20 Kč za dospělou osobu se platí při nástupu do trolejbusu, děti se vezou zdarma. Spolupořadatelem akce je Pardubický spolek historie železniční dopravy. Široká veřejnost je zvána!


ŽELEZNIČNÍ TRAŤ Z OLOMOUCE DO PRAHY BYLA VYPROJEKTOVÁNA A POSTAVENA ZA TŘI ROKY

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka uspořádal přednášku Doc. Ladislava Maixnera o osobnosti ing. Jana Pernera. Účastníci poslouchali poutavé vyprávění o bohužel velmi krátkém životě člověka, který má možná svůj podíl na tom, že Pardubice jsou jedním z nejvýznamnějších českých měst. Jak totiž v průběhu přednášky zaznělo, byl to právě ing. Perner, který prosadil, aby v úseku mezi Českou Třebovou a Prahou vzniklo největší nádraží právě v Pardubicích. Není také bez zajímavosti, že příprava železniční tratě z Olomouce do Prahy započala na začátku roku 1843 a na podzim roku 1845 byl již zahájen provoz. Během tak krátké doby tedy došlo k vypracování projektu, výkupu pozemků, vybudování tělesa železniční tratě a také k samotnému postavení železnice. Při srovnání s rychlostní příprav a výstavby tunelu Blanka to je opravdu diametrální rozdíl.


Přijďte se projít po zámeckých valech a parku Na špici

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka pořádá v sobotu 26. září komentovanou procházku po valech pardubického zámku, v jejímž rámci se dozvíte podrobnosti o historii budování pardubického zámku a také o proměnách zámeckých valů. Účastníci dostanou také informace o historii prostoru dnešních Tyršových sadů. Součástí akce bude také přírodovědná exkurze do nově zbudovaného parku Na špici. Sraz účastníků je ve 14 hodin před vchodem na zámecké valy. Vstup zdarma, široká veřejnost zvána. Koná se v rámci festivalu ?Buď hrdý na své město? u příležitosti 50-ti let Klubu přátel Pardubicka.


Z výletu do Železných hor

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka uspořádal v sobotu 19. září autobusový zájezd do oblasti Železných hor. Více než 40 účastníků tak za slunečného počasí navštívilo například zříceninu hradu Lichnice nebo Berlovu vápenku v Závrati. Odpoledne pak výlet pokračoval exkurzí na přehradě Pařížov. Zde návštěvníky zaujal zejména extrémně nízký stav vody zásluhou sucha, kdy hladina v přehradě připomínala spíše louži vody. Průvodcem návštěvníkům byl ing. Martin Horský, který přiznal, že členové jeho rodiny působí ve funkci hrázných na této přehradě již od roku 1941. Pařížovská přehrada na řece Doubravě byla budována v letech 1910 ? 1913. Důvodem budování přehrady byla protipovodňová ochrana, jelikož řeka Doubrava na přelomu 19. a 20. století napáchala v oblasti rozsáhlé škody. Ing. Horský nechal návštěvníky nahlédnout do útrob vodního díla. Účastníci…


Přednáška o staviteli železnic ing. Janu Pernerovi

obrázek k článku

Přednáška doc. Ladislava Maixnera o významné osobnosti, jejíž kulaté výročí narození i úmrtí si letos připomínáme. Přednáška se koná v rámci Hovorů o Pardubicku ve středu 23. září od 18 hodin v sále Jana Kašpara v přízemí staré reálky na Komenského náměstí v Pardubicích. Široká veřejnost je zvána, vstup zdarma. Koná se v rámci festivalu ?Buď hrdý na své město? u příležitosti 50-ti let Klubu přátel Pardubicka.


Pojeďte za památkami Prahy

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka pořádá v sobotu 17. října výlet do Prahy. Připravena bude komentovaná návštěva Týnského dvora a pražského židovského města. Nabízíme volná místa. Přihlásit se je možné v kancekáři Klubu přátel Pardubicka. Od každého účastníka se vybírá částka 30 Kč. Odjezd je vlakem z pardubického hlavního nádraží v 8 hodin, jízdné si každý účastník hradí sám. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.


DO PARDUBICKÝCH ULIC DENNĚ VYJÍŽDÍ TÉMĚŘ 90 MĚSTSKÝCH AUTOBUSŮ A TROLEJBUSŮ

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka uspořádal v sobotu 12. září exkurzi do dopravního podniku. Návštěvníci mohli například obdivovat historický trolejbus Škoda 8Tr, který se již od roku 1998 nachází v montážní hale z roku 1953. Novinkou je, že po 17-ti letech jej bude veřejnost zanedlouho moct vidět mimo montážní halu a sice na akci, jejíž název je Retroměstečko. Zajímavostí exkurze například byla také informace o tom, že denně do pardubických ulic vyjíždí na 49 autobusů a 38 trolejbusů. Zajímavostí byla také prohlídka trolejbusové měnírny Jan, která je ukryta ve vnitrobloku ulice bratranců Veverkových na stovky metrů vzdálená od trolejového vedení.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem