Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
17.11.2019 08:40

Po historických památkách Kolína

Kolín – Starý Kolín – Hlízov – Malín – Sedlec – Kutná Hora. Délka trasy 15 km. Odjezd v 8:41 hod. vlakem z hl.n., návrat 16:02 hod. (16:46 hod.) vlakem ČD. Vedoucí L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

24.11.2019 07:40

Vojenský výcvikový prostor Milovice

Všejany – Milovice – Lysá nad Labem. Délka trasy 13 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat 15:55 hod. (16:55 hod.) vlakem ČD. Vedoucí P. Kožený.Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

27.11.2019 18:00

Pardubice černobíle

Série několika krátkých původně celuloidových filmů, které byly digitalizovány zásluhou Klubu přátel Pardubicka nabídne unikátné záběry na Pardubice.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Nové firemní štíty v Pardubicích

obrázek k článku
Pardubické ulice a náměstí se odívají novými firemními štíty. Je to podobné jako v jiných českých městech a hlavně pak v hlavním českém městě Praze. K tomuto novému označení píše Prager Zeitungdienst: „Provedení dvojjazyčnosti při označování firem a jiných oznámení obchodního života, obracejících se k veřejnosti, přivodilo dna průvodní zjevy, se kterými se namnoze nepočítalo. Především jsou příslušní řemeslníci – tedy hlavně malíři písma – plně zaměstnáni. Musí vynaložiti veliké úsilí, aby vyhověli všem četným požadavkům, které přicházejí se všech stran. Pro toto odvětví řemesel znamená tato novota, která se nyní zavádí v Praze i v jiných městech a obcích Protektorátu, opravdovou konjunkturu. Kromě toho se však uplatňuje jiný průvodní zjev, který je zajisté ještě významnější: Celé ulice nabývají nového časového obrazu, čímž se mění také do jisté míry i obraz celého města.“
V Pardubicích je již to plně zřejmo. Četné hostince mají již nové označení. Stejně tak vinárny. Před tím to byly lékárny, lékaři, advokáti atd. Veřejný ráz města se tím pochopitelně od základu změnil. Pardubičtí malíři písma, natěrači a podobní řemeslníci mají dnes plné ruce práce. Je to pro ně opravdová konjunktura, jak praví svrchu zmíněný německý list. A budou mít této práce ještě dost, neboť provésti všechny nápisy, které zde jsou, úplně znovu, a tro v novém smyslu, není prací lehkou. Tuto plnou zaměstnanost dotyční řemeslníci jen vítají.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem