Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
16.08.2020 09:00

Žulová stezka

Skuteč – Žulová stezka – Vrbatův Kostelec – Podskala – Chrast u Chrudimi. Délka trasy 12 km. Odjezd v 9:03 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 15:01 hod. (16:07 h.; 17:03 h.) vlakem ČD. Vedoucí L. Kvapilová. pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

23.08.2020 06:00

NS Údolím Šembery a kosteleckými lesy

Český Brod – Tuchoraz – NS Údolím Šembery – Kostelec n. Č. lesy. Délka trasy 13,5 km. Odjezd v 6:00 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 16:02 hod. BUS+ČD. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

30.08.2020 08:20

Pivovar Třebovský mlýn

Česká Třebová – pod Skuhrovem – Dlouhá Třebová. Délka trasy 12 km. Odjezd v 8:23 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 14:55 hod. (15:17 hod.) ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.09.2020 07:50

Údolím Doubravky

Bílek - NS Údolí Doubravky - Chotěboř. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:53 vlakem ČD z hl.n., návrat 16:07 vlakem ČD. Vedoucí: J. Skotnica. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.09.2020 18:00

Pardubice na starých pohlednicích - křest knihy

Přednáška spojená s křestem stejnojmenné knihy, kterou bude možné přímo na akci zakoupit za zvýhodněnou cenu. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma, veřejnost zvána

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Nové firemní štíty v Pardubicích

obrázek k článku
Pardubické ulice a náměstí se odívají novými firemními štíty. Je to podobné jako v jiných českých městech a hlavně pak v hlavním českém městě Praze. K tomuto novému označení píše Prager Zeitungdienst: „Provedení dvojjazyčnosti při označování firem a jiných oznámení obchodního života, obracejících se k veřejnosti, přivodilo dna průvodní zjevy, se kterými se namnoze nepočítalo. Především jsou příslušní řemeslníci – tedy hlavně malíři písma – plně zaměstnáni. Musí vynaložiti veliké úsilí, aby vyhověli všem četným požadavkům, které přicházejí se všech stran. Pro toto odvětví řemesel znamená tato novota, která se nyní zavádí v Praze i v jiných městech a obcích Protektorátu, opravdovou konjunkturu. Kromě toho se však uplatňuje jiný průvodní zjev, který je zajisté ještě významnější: Celé ulice nabývají nového časového obrazu, čímž se mění také do jisté míry i obraz celého města.“
V Pardubicích je již to plně zřejmo. Četné hostince mají již nové označení. Stejně tak vinárny. Před tím to byly lékárny, lékaři, advokáti atd. Veřejný ráz města se tím pochopitelně od základu změnil. Pardubičtí malíři písma, natěrači a podobní řemeslníci mají dnes plné ruce práce. Je to pro ně opravdová konjunktura, jak praví svrchu zmíněný německý list. A budou mít této práce ještě dost, neboť provésti všechny nápisy, které zde jsou, úplně znovu, a tro v novém smyslu, není prací lehkou. Tuto plnou zaměstnanost dotyční řemeslníci jen vítají.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem