Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.09.2019 14:00

Arboretum na Dukle

Komentovaná vycházka pod vedením dendrologa V. Haupta. Vycházku doplní symbolická výsadba stromu. Sraz účastníků před KD Dukla.

typ akce: Přírodovědné vycházky

22.09.2019 07:40

Český ráj - Trosky

Rovensko pod Troskami – Čechova vyhl. – ryb. Vidlák – Borek – Trosky – Ktová. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat v 18:26 hod. (16:26) vlakem. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.09.2019 07:10

Praha stověžatá

Praha-Václavské nám. – Františkánská zahr. – Národní divadlo – Újezd. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:11 hod. vlakem z hl.n., návrat v14:21; 14:46; 15:02 hod. vlakem ČD. Vedoucí Jaroslav Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

01.10.2019 18:00

Východními Čechami v pěti videofilmech

Krátkými nahlédnutími do historických center měst Opočna, Dobrušky a N. M. nad Metují začíná první cestopisný dokument. Ten pak pokračuje návštěvou fotogenické přehrady Les Království                 a nedalekého keltského stromového kalendáře. Film končí prohlídkou exteriérů špitálu Kuks.

Ač nedaleko od Pardubic, málokdo ví o atraktivní procházce většinou bývalými lomy Žulové stezky na Skutečsku. Zato skanzen v Hlinsku viděl už kdekdo. Ale za prosluněného počasí je to obrovský zážitek.

Unikátní dřevěný kostel v nedalekých Velinách a především dnes zcela zmodernizovaný svatostánek v podhorském Neratově, doplní pěší výstup k nové rozhledně na Anenském vrchu hřebene Orlických hor.

Dva půldenní výšlapy především do oblasti Broumovských stěn začínají v Polici nad Metují. Průchody úžasnými skalními městy pak končí u známé kapličky Hvězda.

Hospital Kuks, tentokrát to budou i interiéry a to s průvodcem, navštívíme v posledním filmu. Projdeme si i okolní park, který stejně jako špitál prošel nákladnou rekonstrukcí. Znovu se zastavíme i u přehrady Les království.

Celková stopáž pěti filmů od autora Jaroslava Nováka je 110 minut a můžete ji zhlédnout v úterý 1. října od 18 hodin v Kašparově sále Staré reálky, dnešního Krajského úřadu.

typ akce: Hovory o Pardubicku

16.10.2019 18:00

Pardubice na starých pohlednicích

Koná se v sále Jana Kašparav ve staré reálce. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Nové firemní štíty v Pardubicích

obrázek k článku
Pardubické ulice a náměstí se odívají novými firemními štíty. Je to podobné jako v jiných českých městech a hlavně pak v hlavním českém městě Praze. K tomuto novému označení píše Prager Zeitungdienst: „Provedení dvojjazyčnosti při označování firem a jiných oznámení obchodního života, obracejících se k veřejnosti, přivodilo dna průvodní zjevy, se kterými se namnoze nepočítalo. Především jsou příslušní řemeslníci – tedy hlavně malíři písma – plně zaměstnáni. Musí vynaložiti veliké úsilí, aby vyhověli všem četným požadavkům, které přicházejí se všech stran. Pro toto odvětví řemesel znamená tato novota, která se nyní zavádí v Praze i v jiných městech a obcích Protektorátu, opravdovou konjunkturu. Kromě toho se však uplatňuje jiný průvodní zjev, který je zajisté ještě významnější: Celé ulice nabývají nového časového obrazu, čímž se mění také do jisté míry i obraz celého města.“
V Pardubicích je již to plně zřejmo. Četné hostince mají již nové označení. Stejně tak vinárny. Před tím to byly lékárny, lékaři, advokáti atd. Veřejný ráz města se tím pochopitelně od základu změnil. Pardubičtí malíři písma, natěrači a podobní řemeslníci mají dnes plné ruce práce. Je to pro ně opravdová konjunktura, jak praví svrchu zmíněný německý list. A budou mít této práce ještě dost, neboť provésti všechny nápisy, které zde jsou, úplně znovu, a tro v novém smyslu, není prací lehkou. Tuto plnou zaměstnanost dotyční řemeslníci jen vítají.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem