Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
20.10.2019 08:05

Nedošínský háj a Litomyšl

Tržek – Nedošínský háj – ryb. Velký Košíř – Litomyšl. Délka trasy 13 (10)  km. Odjezd v 8:07 hod. vlakem z hl.n., návrat  v 13:55 hod. (16:55 hod.) vlakem. Vedoucí L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

27.10.2019 08:35

Za Kancem a Jelenem do Žamberku

Rokytnice v Orl.h. – Žamberk. Délka trasy 13 km. Odjezd v 8:37 hod. vlakem z hl.n., návrat v 15:55 hod. ČD (16:55 hod.) hod. vlakem ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

30.10.2019 18:00

Pardubický Samet

Přednáška připomene listopadové a prosincové události roku 1989 v Pardubicích den po dni. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

03.11.2019 07:40

Kameny na vrcholu Klepec

Rostoklaty – Limuzy – Klepec-skalní útvary – Hradešín – Úvaly. Délka trasy 14 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:46 hod. vlakem ČD. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

09.11.2019 07:10

Barevná Divoká Šárka

Divoká Šárka – Hradiště – Džbán – Letná – Josefov. Délka trasy 10,5 km. Odjezd v 7:11 hod. vlakem z hl.n., návrat v 15:16 hod. (15:21; 15:39 hod.) vlakem ČD. Vedoucí J. Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Tendence k osamostatnění

obrázek k článku
V pátek se v Klubu mládeže na Olšinkách uskutečnila společná porada vedoucích pracovníků Okresního úřadu v Pardubicích se starosty měst a obcí okresu Pardubice. Na programu jednání byla také mj. informace přednesená přednostkou okresního úřadu JUDr. Bartoškovou, která se týkala pravděpodobného založení Asociace na podporu východních Čech. Předmětem činnosti této asociace, jako zájmového sdružení právnických osob, by mělo být zastupování obcí v jejich podnikatelských činnostech a zprostředkování v otázkách investic pro jednotlivé obce. Další informace se týkala možnosti odprodeje či pronájmu popzemků nebo budov zahraničním zájemcům. Z diskuse pak ale vyplynulo, že se jedná zatím o společnosti se zahraniční účastí, nikoliv o jednotlivce. Přednostka se také zmínila o novele zákona o rozdělování a slučování obcí, protože na základě této vyhlášky mají některé obecní části tendenci se oddělit a vytvořit tak samosprávní celky. Snahy o osamostatnění se zatím projevují v Srnojedech, Kladrubech a části Řečan. Jak dále uvedla: „V řadě evropských zemí dochází naopak ke slučování menších celků do větších, protože větší celky tak mohou daleko lépe spravovat své záležitosti. Určité signály již přicházejí z menších obcí, jako jsou např. Němčice, které již projevily zájem o sloučení s jinou obcí“…

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem