Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.09.2019 14:00

Arboretum na Dukle

Komentovaná vycházka pod vedením dendrologa V. Haupta. Vycházku doplní symbolická výsadba stromu. Sraz účastníků před KD Dukla.

typ akce: Přírodovědné vycházky

22.09.2019 07:40

Český ráj - Trosky

Rovensko pod Troskami – Čechova vyhl. – ryb. Vidlák – Borek – Trosky – Ktová. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat v 18:26 hod. (16:26) vlakem. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.09.2019 07:10

Praha stověžatá

Praha-Václavské nám. – Františkánská zahr. – Národní divadlo – Újezd. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:11 hod. vlakem z hl.n., návrat v14:21; 14:46; 15:02 hod. vlakem ČD. Vedoucí Jaroslav Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

01.10.2019 18:00

Východními Čechami v pěti videofilmech

Krátkými nahlédnutími do historických center měst Opočna, Dobrušky a N. M. nad Metují začíná první cestopisný dokument. Ten pak pokračuje návštěvou fotogenické přehrady Les Království                 a nedalekého keltského stromového kalendáře. Film končí prohlídkou exteriérů špitálu Kuks.

Ač nedaleko od Pardubic, málokdo ví o atraktivní procházce většinou bývalými lomy Žulové stezky na Skutečsku. Zato skanzen v Hlinsku viděl už kdekdo. Ale za prosluněného počasí je to obrovský zážitek.

Unikátní dřevěný kostel v nedalekých Velinách a především dnes zcela zmodernizovaný svatostánek v podhorském Neratově, doplní pěší výstup k nové rozhledně na Anenském vrchu hřebene Orlických hor.

Dva půldenní výšlapy především do oblasti Broumovských stěn začínají v Polici nad Metují. Průchody úžasnými skalními městy pak končí u známé kapličky Hvězda.

Hospital Kuks, tentokrát to budou i interiéry a to s průvodcem, navštívíme v posledním filmu. Projdeme si i okolní park, který stejně jako špitál prošel nákladnou rekonstrukcí. Znovu se zastavíme i u přehrady Les království.

Celková stopáž pěti filmů od autora Jaroslava Nováka je 110 minut a můžete ji zhlédnout v úterý 1. října od 18 hodin v Kašparově sále Staré reálky, dnešního Krajského úřadu.

typ akce: Hovory o Pardubicku

16.10.2019 18:00

Pardubice na starých pohlednicích

Koná se v sále Jana Kašparav ve staré reálce. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Kalendárium

Největší samoobsluha potravin otevřena

Včera byla v sídlišti Dukla v Pardubicích znovu otevřena samoobsluha potravin. Prodejní plocha měří více jak 150 m2 a je tak nejmodernější samoobsluhou potravin v Pardubicích. Kromě normálního prodeje prodává se zde maso, uzenina a zelenina. Na prodej masa je samoobsluha vybavena speciálními chladicími regály, uzeniny jsou prodávány ve zvláštním obsluhovém úseku. Předpokládá se, že prodejna již v prvém měsíci provozu dosáhne obrat jednoho miliónu korun. Pro rychlou obsluhu byl také zvýšen stav pokladních boxů, takže zákazníci jsou osbavováni plynule, bez čekání. Největší výhoda pro spotřebitele je však v tom, že bez dlouhého čekání nakoupí v jedné prodejně všechno, co dříve v několika prodejnách.


Trolejbusy jezdí přes nový most

V neděli 11. září 1960 byla zahájena trolejbusová doprava na nové trase přes most Československo-sovětského přátelství. Na snímku: Odbočka nové linky u Chemoprojektu. (Foto J. Šmerhovský.)Z pardubické radnice

Na své 18. Řádné schůzi dne 17. září se rada MěstNV zabývala neutěšeným stavem činnosti 14 dobrovolných sborů požární ochrany v Pardubicích. Technické zařízení je zastaralé a na nové nejsou zatím peníze. I preventivní činnost dobrovolníků ochabuje v důsledku nehonorování jejich práce a nez této činnosti se i v budoucnu těžko obejdeme. Rada rozhodla o inventarizaci majetku požárních sborů a vzala na vědomí, že pravidla pro tuto oblast budou zpracována s profesionály. Řízením odborů byli na základě konkursů pověřeni Miloslav Kučera – odbor kultury a ing. Jan Brotánek – místní hospodářství. Další konkursní řízení se přerušují vzhledem ke komunálním volbám a nové organizační struktuře městského úřadu. Rada doporučila plénu schválit zrušení drobných provozoven, kde dříve pracovalo 40 lidí. Mnozí z nich odešli, aby podnikali. Ředitel…


Tendence k osamostatnění

V pátek se v Klubu mládeže na Olšinkách uskutečnila společná porada vedoucích pracovníků Okresního úřadu v Pardubicích se starosty měst a obcí okresu Pardubice. Na programu jednání byla také mj. informace přednesená přednostkou okresního úřadu JUDr. Bartoškovou, která se týkala pravděpodobného založení Asociace na podporu východních Čech. Předmětem činnosti této asociace, jako zájmového sdružení právnických osob, by mělo být zastupování obcí v jejich podnikatelských činnostech a zprostředkování v otázkách investic pro jednotlivé obce. Další informace se týkala možnosti odprodeje či pronájmu popzemků nebo budov zahraničním zájemcům. Z diskuse pak ale vyplynulo, že se jedná zatím o společnosti se zahraniční účastí, nikoliv o jednotlivce. Přednostka se také zmínila o novele zákona o rozdělování a slučování obcí, protože na základě této…


Současným stylem se bude zámek opravovat 30 let

Pardubický zámek byl ve vlastnictví Muezjního spolku, pardubických nadšenců a mecenášů, kteří mu věnovali veškerou péči. Po jeho převodu do rukou státu budova postupně chátrala, až došlo k uzavření zámku, které trvá víc než 15 let. Zámek se začal opravovat prostřednictvím Památkového ústavu, který do něho zhruba investoval 63 miliónů korun. V současnosti je potřeba na rekonstrukci 100 – 150 miliónů korun a pokud by peníze do opravy plynuly jako dosud, asi 4 miliony korun ročně, opravoval by se zámek 25 – 30 let. Tato situace je nepřijatelná. Město si je vědomo, že žádná současná právní norma nedává žádné právo na tento objekt, ale také žádná právní norma tento převod nezakazuje. A pro vytváření koncepce města byl v oblasti kultury, stěžejním bodem záměr převést zámek do majetku města…


Město chce oživit Wernerovo nábřeží

V souladu schystanou regenerací městské památkové rezervace hodlají Pardubice vrátit život také na Wernerovo nábřeží za radnicí. V minulosti zde bývaly masné krámy, později se zde každý pátek konaly trhy, na nichž se prodávala drůbež, vejce, máslo, mléko, sýry a další produkty. Podle představ vedení města by se zde mohly konat například trhy tradičních řemesel, bleší trhy, případně pravidelné kulturní akce. Myšlenka je to chválihodná, kéž by se povedlo ji realizovat.


Rozestavěnou halu dokončí asi ČSTV

Rozestavěná sportovní hala v pardubických Tyršových sadech bude zřejmě dokončena. Pardubičtí zastupitelé rozhodli, že město zaplatí za dostavbu padesát milionů korun, když dalších potřebných třicet milionů korun do poloviny příštího roku sežene Český svaz tělesné výchovy. Jeho představitelé krok zastupitelů uvítali a tvrdí, že pro získání peněz na dokončení stavby udělají všechno. "Předseda ČSTV slíbil před odletem na olympiádu, že by svaz v případě pomoci města nějaké peníze na dokončení haly dal. Obrátíme se na ministerstvo školství, oslovíme i soukromé investory. Taková šance se musí využít," řekl předseda pardubického okresního výboru ČSTV Zdeněk Čihák. Zatímco sportovní funkcionáři neskrývají nadšení, radní hodnotí krok zastupitelů s rozpaky. "Jsou to velké peníze, je to velkorysý krok. Jako správce městské pokladny mám z toho…


Dopravní kolaps ve městě se stupňuje

Dopravní krize v Pardubicích vrcholí. K dosavadním dopravním uzávěrám v ulici S. K. Neumanna a místní komunikace u Nemošic přibyla nově úprava silnice u budoucího nákupního centra Hypernova. Kolaps silniční dopravy pozvolna přesahuje hranice vnitřního města a projevuje se již i na okrajích, a dokonce v nejbližších vesnicích. Podle vedoucího odboru dopravy pardubického magistrátu Pavla Píchy je vše v pořádku. „Vyšší provoz je jen v dopravních špičkách, ráno do osmi a odpoledne mezi třetí a čtvrtou. Přes den je provoz ve městě na obvyklé úrovni. Informace o rekonstrukci silnic jsme dali do všech médií a nic mimořádného jsme nezaznamenali," tvrdí Pícha. Kolony aut, které se však například u Dražkovic v devět ráno táhnou až za hranice města, usvědčují úředníka z omylu. „S podzimem přichází konec stavební sezony, a tak se všichni snaží…


Dům na třídě Míru se měl zrekonstruovat, nikoliv zbourat

Na místě čtyřpatrového domu čp. 90 na třídě Míru v centru Pardubic zeje hluboká jáma. Městský rozvojový fond, který zde staví, měl přitom podle vydaného stavebního povolení dům pouze rekonstruovat. Za porušení stavebního zákona mu nyní hrozí pokuta v řádu desítek až stovek tisíc korun. Porušení zákona potvrdil vedoucí stavebního úřadu pardubického magistrátu Jiří Vopršal. „Podle vydaného stavebního povolení mělo zůstat zachováno první nadzemní podlaží a suterény, kde jsou i cenné středověké sklepy s klenbami. Teprve 16. září jsme ale dostali od Městského rozvojového fondu sdělení, že vzhledem k technickému stavu objektu je nutná úplná demolice. Ta už ale proběhla, takže stavebník jednal v rozporu se zákonem a informaci nám podal pozdě . Stavební úřad zahájí řízení o správním deliktu a my můžeme uložit pokutu až do jednoho milionu korun,"…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem