Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Projev mons. Josefa Kajnka světícího biskupa královéhradeckého, k otevření chrámu sv. Jiljí v Pardubičkách

obrázek k článku Dovolte mi, vážení přítomní, abych několika větami zmínil historický význam tohoto místa a pak se zmínil o průběhu poslední opravy.
Doba pánů z Pardubic se začíná otcem Arnošta z Pardubic, Arnoštem z Hostýně, prvním známým příslušníkem tohoto rodu. Tento nepříliš zámožný zeman se dostal do královských služeb v Kladsku, kde se majetkově vzmohl a na začátku 20. let 14. století koupil hrad Vízmburk u Úpice a později Staré Hrady u Jičína. R. 1 2 – a to je doloženo listinami – daroval pardubickým cyriakům část Pardubic u kostela sv. Jiljí. Pro ně se vžilo označení Pardubice Mnichové a později Pardubičky. Nadal toto místo tak, že v klášteře bude 10 řeholních bratří, z toho 6 s kněžským svěcením. Krátce na to jsou Pardubice povýšeny na město (jistě už 1 40). Dva synové Arnošta z Hostýně šli cestou duchovních:První Arnošt, první pražský arcibiskup a čtvrtý Bohuš, probošt litoměřický a kaplan Karla IV. Druhý byl pokračovatel rodu Vilém, řečený Flaška ze Staré a třetí Smil z Pardubic. Arnošt z Hostýně se svou manželkou Adlétou si zvolili za místo svého pohřbení právě Pardubičky. Když se přichází k tomuto kostelu od nemocnice, je zde po pravé straně oplocené místo, určené pro archeologický výzkum. Podle archeologa Dr. Tomáše Čurdy a jeho výzkumů právě zde by se mohly najít základy zmíněného kláštera. Ať tento opravený kostel s odkrytím maleb 500 let starých je impulsem pro další bádání na těchto místech.

V letech 2000 – 200 proběhla generální oprava pláště kostela sv. Jiljí za 1,5 mil. Kč. Tehdy jsou na smlouvách podepsáni naši předchůdci p. Oldřich Kučera a pan arciděkan Jaromír Bartoš. I když kostel navenek zářil čistotou a krásou, interiér byl tristní: úplně vykradený retábl (jak hlavní obraz s patronem kostela, tak sochy a andělé). Pokaždé, když jsem zde sloužil, bylo mi doslova úzko. Mimoto vnitřní omítky částečně opadané a vlhké zdivo, někde až do výšky 2 m.
Když v létě 2004 bylo v Hradci Králové na konsistoři 4-5 bohoslovců na prázdninové praxi a měli už všechnu obvyklou práci hotovou, a pan kancléř pro ně už jinou neměl, půjčil jsem si je na pár dní a s několika brigádníky otloukli vnitřní omítky a obnažili základy interiéru. Tím mohla budova tři roky vysychat.
R. 2005 byla osazena nová mříž a kostel byl často přes léto otevřený. Mříž o rozměrech 0 x 00 zhotovil umělecký kovář Karel Bureš (cena 85.000,-Kč).
V r. 2006 byl odstraněn retábl a převezen do depositáře v Broumově. R. 2007¨ firma SKANSKA provedla odbornou práci odvětrání vnitřních základů stavby tzv. „komínovým efektem“. Sání je pod okny v sakristii a každý okruh je vyveden asi 5 metrů nahoře ve zdi přistavěné části předsíně. Na podzim minulého roku se ukázalo, že v klenbě presbytáře jsou staré malby a fresky a rozhodlo se odstranit všechny nánosy omítek a maleb až na původní plochu. Práce byla svěřena akademické malířce paní Haně Vítové a jejím spolupracovníkům. Z toho důvodu byla kaple od minulých prázdnin uzavřena. Byla odkryta gotická a raně renesanční torza nástěnných maleb, datovaných cca kolem roku 1500. Tyto vysoce odborné a pracné činnosti stály téměř 400 tis. Kč.
Během těchto prací probíhaly další, např. nové vitráže navrhované mistrem Ludvíkem Kolkem z Brna. Měl jsem trochu obavy z moderního umění, ale při děkování jsem mistrovi napsal, že jeho návrhy předčily všechna naše očekávání:
1) Zmrtvýchvstalý Kristus (s vincit) má ústřední místo v kostele uprostřed hřbitova. 2) Návrh vyobrazení P. Marie vychází z Ikony s vánočním obsahem „Přijal tělo z Marie Panny.“
3) Patron kostel sv. Jiljí.
4) Další okno zde v presbytáři symbolizuje Božské Srdce.
5) Symbol živlu VODY.
6) Symbol KRVE KRISTOVY.
7) Symbol živlu OHEŇ.
8) Symbol živlu VÍTR.
Vitráže zhotovila firma Mitvalský z Brna za cca 200 tisíc Kč. Síta na ochranu vitráží zvenku zhotovila firma Rabnštajn z Třebosic cca za 60 tisíc. Novou elektroinstalaci firma Šisler za 65 tis.Kč. Dokončovací a odborné práce firmy pana Vomely na 60 tis. Kč. Malířské práce za 10 tis. Kč. Dubové schody a sedes zhotovila truhlářská dílna pana Zlocha za 20 tis. Kč. Při každé kolaudaci prý musí být objeveno mnoho nedostatků. Přiznáváme se, že jich je zde víc než dost. Kromě mnoha nedodělků zde chybí :
1) obětní stůl, ambon a sedes – 1 2 500,-Kč (bude instalován během 14ti dnů, možná už za týden).
2) Vsakovací jímky od dešťových svodů a škrabák na boty s odvodněním. Před vchodem stálá kaluž (bude vyřešeno během IX. a X. měs. 2008 – fa Skanska). 3) Oprava stropu nad varhanami (ještě letos) – oprava varhan příští rok. 4) Nové lavice s tím, že je připraveno v zemi a v dlažbě napojení na el. vedení a do lavic budou nainstalovány keramické elektrooteplovací zářiče (do 1-2 let podle financí). 5) Zařízení sakristie (spolu s lavicemi do dvou let).
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem