Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

60 let od zahájení výstavby chemického závodu v Rybitví

obrázek k článku Na podzim 1939 byla zahájena v Rybitví u Pardubic výstavba nového chemického závodu SPOLKU PRO CHEMICKOU A HUTNÍ VÝROBU. Starý závod v Ústí n. L. byl ztracen záborem pohraničí. Proto ředitelství SPOLKU, které sídlilo v Praze, se rozhodlo pro výstavbu nového moderního závodu na výrobu organických barviv a léčiv.

Ředitelství SPOLKU se pro Pardubice rozhodlo z několika důvodů. Město má dobré dopravní spojení - leží na hlavní trati. Město leží na řece Labi, která v Pardubicích má již dostatek vody nezbytný pro provoz chemického průmyslu. Také se plánovalo vybudování přístavu na Labi, a tím spojení nového závodu lodní dopravou s průmyslovými městy, ležícími na Labi.

Podrobnější popis výstavby závodu byl již uveden ve ZPRÁVÁCH v ročnících 1994 a 1995. Odkazujeme proto čtenáře na čísla 11-12/1994 a 3-4/1995.

Přesto se chceme tímto článkem dotknout několika skutečností, které měly a mají velký význam pro město Pardubice.

 

Přínos rybitevského závodu pro rozvoj Pardubic.

Při a po výstavbě závodu SPOLKU ve válečných letech našla v Pardubicích své zaměstnání po uzavření vysokých škol v r. 1939 řada vysokoškolských učitelů a studentů z oboru chemie. Tito pracovníci mohli ihned nastoupit do laboratoří výzkumného ústavu a také do laboratoří provozních. Tato skutečnost se pozitivně projevila na rychlosti, s jakou byla zahájena chemická výroba během války.

Po válce se však řada kvalifikovaných odborníků vrátila ke své pedagogické činnosti a v závodě nastal tíživý nedostatek odborných sil. Proto již na podzim 1945 vystoupili zástupci chemických továren v Pardubicích s návrhem na vybudování Vysoké školy chemické. Dne 27. června 1950 rozhodnutím československé vlády byla zřízena „Vysoká škola chemická v Pardubicích“, která se v roce 1953 přejmenovala na Vysokou školu chemicko-technologickou (VŠCHT), v jejímž čele stál první rektor. Tím byl dán základ pro vysokoškolské vzdělání v Pardubicích.

V roce 1991 byl na VŠCHT přijat nový statut, v němž byla poprvé zakotvena existence dvou fakult. Fakulty chemicko-technologické a nově zřízené Fakulty územní správy (nyní Fakulty ekonomicko-správní). V roce 1993 po vzniku samostatné České republiky byla založena třetí fakulta - Fakulta dopravní Jana Pernera. Do Pardubic přešla řada vysokoškolských pracovníků ze Žiliny z Vysoké školy dopravy a spojů. Tak dovršila VŠCHT svou přeměnu z jednooborové školy na instituci poskytující vysokoškolské vzdělání univerzitního typu. Transformace školy byla po formální stránce uzavřena rozhodnutím Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 16. února 1994 o změně názvu na UNIVERZITU PARDUBICE. Dne 31. března 1994, kdy nový název vešel v platnost, se otevřela nová kapitola v historii vysokého školství v Pardubicích.

Součástí Univerzity Pardubice je také Ústav jazyků a humanitních studií.

Lze tedy bez nadsázky říci, že vybudování nového chemického závodu Rybitví se projevilo mimořádně kladně na rozvoji města Pardubic. Chemický průmysl pomohl iniciovat založení Vysoké školy chemicko-technologické, která se nakonec transformovala na UNIVERZITU PARDUBICE.

Pardubice se staly univerzitním městem.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem