Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Selb – partner nejbližší

obrázek k článku V minulém čísle jsme vás seznámili se Schónebeckem, který tezí na Labi stejně jako Pardubice a patří k partnerům nejstarším. Mnoho nových přátelství vzniklo s otevřením hranice s Českou republikou. Jedno z nich se také upevnilo podepsáním smlouvy o partnerství mezi městy Selb a Pardubice v říjnu roku 1991. Zde se obě města zavázala k vytvoření dobrého sousedského vztahu, sbližování obyvatel a ke vzájemným setkáváním ve všech společenských oblastech. Hlavní důraz je kladen na výměnné akce mladých lidí s účastí škol, sportovních družstev, kulturních organizací a také na rodinné kontakty. To vše, co zde bylo přislíbeno, se naplňuje na 100% . Selb leží v severovýchodním cípu největší spolkové země SRN Bavorska, v hornatině Smrčiny ve výši 555 metrů nad mořem. Podle encyklopedie měl 21.000 obyvatel, ale to po připojení okolních obcí už zřejmě dávno není pravda. Z průmyslových odvětví vedle elektroniky a strojírenství tady převládá především výroba porcelán. Jako mnoho jiných menších měst a obcí patřil Selb v prvních šesti stoletích svých dějin na koná středověku do majetku šlechtických rodů. Později byl součástí tak zvané „Země šesti úřadů" („Sechsamterland") a koncem 18. století měl připadnout k Prusku, K tomu však nedošlo a od roku 1810 patří město nepřetržitě k Bavorsku.
Nejčastěji bývá Selb nazýván „městem porcelánu". Zdálo by se tedy, že zde má výroba keramiky a porcelánu dávnou tradicí. Ale to by byt omyl Všechno to začalo vlastně někdy před 140 lety. Dne 18. března 1856 vypukl v ulicích Selbu obrovský požár a spálil město na popel. Krásné historické budovy a stylová zařízení padla za oběť plamenům. Prakticky všichni z tehdejších 3.000 obyvatel zůstali bez přístřeší.
Novy Selb doslova povstal z ohně a to je pro „město porcelánu právě symbolické, vždyť i keramika musí nejdříve projít ohněm.
První porcelánku po požáru zřídil ve městě Lorenz Hutschenreuther ve starém mlýně „Ludwigsmúhle". V následujících letech a desetiletích vznikaly pak v Sel-bu další porcelánky. Z těch všech zůstaly dodnes jen tři, a to Rosenthal a.s., Hutschenreuther a.s. a Heinrich Porzellan s.r.o., která však už dnes patří firmě Wil-leroy Boch.
Teprve na začátku 18. století bylo v Evropě vyluštěno tajemství složení a výroby čínského porcelánu, jehož první ukázku přivezl ze svých cest Marco Polo. A již o dvě stě let později, na počátku dvacátého století se stal Selb světoznámým „městem bílého zlata". Oproti jiným starým městům zažil Selb zlom svého stavebního vývoje kvůli požáru roku 1856. Střed města se všemi stavebními památkami lehl popelem. Nová výstavba začala ve spěchu, bez potřebných rozsáhlých plánů a určitých cílů. jichž by mělo být dosaženo. Ale čas nezůstal stát a už před lety se začalo pracovat na vývoji a novém uspořádání města. Podrobný plán rozvoje Selbu vypracoval známý architekt Dr. Gropius. Přestavbu centra, nové pěší zóny, nové byty, kulturní, sociální a sportovní zařízení na evropské úrovni můžeme obdivovat už dnes. Selb zůstává věren svému pojmenování a tradici. Při procházce jeho ulicemi se s porcelánem setkáváme snad všude, jako se stavebním materiálem i ozdobou domů a šlapeme po něm i na cestách. Zdobí v podstatě vše kolem nás, i městskou kašnu. Při procházce jeho ulicemi se s porcelánem setkáváme snad všude, jako se stavebním materiálem i ozdobou domů a šlapeme po něm i na cestách. Zdobí v podstatě vše kolem nás, i městskou kašnu. Selb, síclo okresu ležícího uprostřed lesů Smrčin, není jen městem průmyslovým, má i svou centrální funkci regionu. Disponuje řadou zařízení a služeb, které jsou k dispozici nejen občanům vlastní obce, ale i blízkému, ba i vzdálenému okolé. Náleží k nim například nemocnice, dva domovy důchodců, pestrá síť obchodů všeho druhu a řada škol, včetně reálky a gymnázia. Speciální školský charakter města porcelánu představuje centrální učiliště keramiků s učňovskou školou a dvěma středními školami odbornými. Ani v oblasti kulturních a sportovních zařízní nezůstává Selb nijak pozadu. V nedávno přestavením městském divadle s moderním jevištěm je v hledišti místo pro 620 návštěvníků. A pokud jde o dport, specifická krajina a nejrůznější zájmy obyvatel způsobily růst aktivity i na tomto poli. K dispozici je překážková dráha pro koňské dostihy, několik sportovních hal a umělá sáňkařská dráha. Hrát tenis a plavat je možno i v ziimě. Moderní krytý bazén 25x25 metrů s pětimetrovou skokanskou věží soutěží s dalším, vyhřívaným bazénem, hlavním objektem sportovního areálu firmy Hutschenreuther, který je přístupný i veřejnosti. Chloubou města je i nový zimní stadion, jeden z nejkrásnějších v celém Německu.
Každoročně o druhém červencovém víkendu má město Selb svůj velký den. Stovky dětí s trubkami a bubny táhnou v pestrých oblecích v průvodu ulicemi a slaví spolu se vším obyvatelstvem a mnoha návštěvníky svou „Luční slavnost" („Wiesenfest"). Je to tradice stará sto let a trvá po tři dny. Před dvěma lety se ji zúčastnila i delegace zastupitelů města Pardubic v čele s tehdejší primátorkou ing. Hanou Demlovou. Slavnostnímu průvodu dětí předcházelo tradiční utkání v kopané, v němž změřili své síly zástupci obou radnic. Zlé jazyky tvrdí, že i tentokrát zůstala tradice neporušena a naše mužstvo odešlo ze hřiště opět poraženo. Za to alespoň program „Luční slavnosti" obohatil svým vystoupením pardubický folkloristický soubor „Karmazín", který prý naopak svým výkonem překonal všechna očekávání a nekonečný potlesk si opravdu zasloužil. Se zrušením vnitroněmecké hranice s bývalou NDR a otevřením hranice s ČSFR přibylo i v Selbu mnoho nových starostí. Především bylo třeba vylepšit silniční síť, přizpůsobit nové situaci hospodářskou strukturu a věnovat pozornost výstavbě zařízení pro turistický ruch. Dnes prožívá město takový rozsah návštěvnického ruchu, jaký by si selbský občan před několika lety neuměl ani představit. V titulku tohoto článku jsme napsali „SELB, PARTNER NEJBLIŽŠÍ". Nechtěli jsme tím polemizovat o četnosti a intenzitě jeho družebních aktivit a hodnotit o tolik snad převyšují ostatní partnerská města. Chtěli jsme spíš zdůraznit jeho geografickou blízkost, je to nesporně nejbližší družební město ze všech Vždyť Selb leží hned za naší západní hranicí, z přechodu Pomezí-Schirnding je to bratru 15 km a vzdušnou čarou ze Selbu ke hranici sotva čtyři. Je to skoro za humny a každý Pardubák který v Selbu jednou byl, rád se tam zase zpátky vrátí. Zvlášťs vědomím, ze je to partner nejbližší možná nejen na mapě. Ivan Ladýř

Prameny: propagační materiály.města Selb. podklady poskytnuté „Oddělením pro styk s veřejnosti Magistrátu města Pardubic".
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem