Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
03.10.2021 07:25

Podle náhonu ALBA

Častolovice – Týniště nad Orlicí. Délka trasy 12 km. Odjezd v 7:28 vlakem ČD z hl. nádraží., návrat 16:34 hod. vlakem ČD. Vedoucí: Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

09.10.2021 14:00

Komentovaná vycházka po Zámeckých valech

Sraz na Příhrádku. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

10.10.2021 07:15

Po Máchově cestě

Zahrádky u České Lípy – Karba (skalní osada) – hrad Jestřebí. Délka trasy 10 km. Odjezd v 7:14 vlakem ČD z hl. nádraží., návrat 19:15 hod. vlakem ČD. Vedoucí: J. Skotnica. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

17.10.2021 08:05

Cesta Františka Kavana

Svobodné Hamry – Dřevíkov – Veselý kopec – Hlinsko. Délka trasy 11 km. Odjezd v 8:05 BUS z autob. nádr. stanoviště č. 5. Návrat 16:15 hod. vlakem ČD. Vedoucí: L. Černíková. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

24.10.2021 07:15

Kolem řeky Moravy

Litovel - Litovel. Délka trasy 16 km. Odjezd v 7:17 vlakem ČD z hl. nádraží., návrat 17:51 hod. vlakem ČD. Vedoucí: L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

NÁŠ ROZHOVOR

obrázek k článku Mezi padesátníky se dostal 3. dubna pan Josef Hrstka. Je řadu let aktivním členem Klubu přátel Pardubicka s mnoha různými zájmy. Tak jsem mu položil několik otázek.

1) S vaším jménem je spjata publicistika, zejména ta odborná na stránkách místního a ústředního tisku.

Pokouším se o ni již od roku 1963, kromě jiného jsem více než 10 let spolupracoval se Svobodným slovem, všude jsem se snažil propagovat práci klubu. Něco málo vyšlo i ve Zprávách.

2) Popularizace nových zkušeností ze zahradnictví pro širokou zahrádkářskou praxi je asi vaším největším koníčkem?

Kromě článků v odborném tisku 15 let dělám rubriku pro zahrádkáře v „Krajských“ novinách a příležitostně i pro Pardubické noviny a Pernštejn. V loňském roce prošlo zahrádkářskou poradnou na 900 zájemců. Další desítky potom také na výstavách Agropa v Kostěnicích či v Lázních Bohdanči. Mnoho zahrádkářů je také členy našeho klubu, tak se občas ze zahrádek dostaneme i do starých Pardubic a naopak.

3) Co Vaše literární tvorba?

Začátkem 70. let jsem v literární pardubické soutěži stál na pomyslné bedně. V několika dalších jsem se dostal do užšího výběru, ale ... Před pěti lety jsem si vydal knížku poezie (retrospektiva mládí), něco vyšlo i časopisecky. Teď jsem si chtěl vydat fejetony a sentence, ale jak říká můj editor, na knížku je toho zatím málo.

4) Vraťme se zpátky do Pardubic. Jak vidíte jako roduvěrný Pardubák a ochránce přírody zeleň v Pardubicích?

V tom jsem zajedno s mnohými znalci. Přírodní podmínky jsou ideální, Polabinská zeleň, okolní lesy, mají v samotných Pardubicích ale velké rezervy. Stačí si projít park na Vinici nebo park pod Zámkem. Dlužno říct, že péče o zeleň je v současných podmínkách sysifovská práce vzhledem k absenci normálního rozumu u řady spoluobčanů. Korunu všemu nasazuje výstavba sídliště Poseidon, podle mého soudu.

Ptal se a za odpovědi poděkoval Jiří Paleček.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem