Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.10.2023 16:00

Vyprávění o Františku Filipovském

Pražská pobočka našeho klubu zve všechny pražské členy na svou první poprázdninovou akci.

  Na říjnovou schůzi k nám  z Přelouče přijede pan magistr Pešta, který  pro nás připravil vyprávění o proslulém českém herci a přeloučském rodákovi, Františku Filipovském. Věřím, že Vás toto téma zaujme a na naše setkání přijdete osobně. 
Všichni jste srdečně zváni. 
   Naše schůze se bude  konat ve středu 4. října 2023 od 16:00 hodin v klubovně Ve Smečkách 25.

typ akce: Pražská pobočka KPP

04.10.2023 18:00

Pardubické městské řeky mlýny a mosty

Přednáška připomene dnes již neexistující toky, které do počátku 20. století dotvářely kolorit Pardubic. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náěmastí. Vstup zdarma. Veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

07.10.2023 07:30

Výlet do Orlických hor

-    Autobusem do Klášterce nad Orlicí

-    Pěšky přes Pašeráckou lávku k Zemské bráně

-    Autobusem do Bartošovic v Orlických horách (barokní kostel sv. Máří Magdalény, Chráněná dílna Kopeček, oběd v místní restauraci).

-    Autobusem do Neratova s návštěvou kostela sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici, pivovaru, kde vaří pivo Prorok, poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

 

Cena pro členy KPP 300,- Kč, pro nečleny 500,- Kč. Zájemci se mohou hlásit v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v Klášterní ul. v Pardubicích v úřední hodiny v úterý a ve čtvrtek v čase 10-12 a 14-17 hodin, kde bude od každého účastníka vybírána výše uvedená částka. 

POUZE PRO PŘEDEM PŘIHLÁŠENÉ ÚČASTNÍKY

typ akce: Výlety do historie

08.10.2023 07:40

Čížkovy kameny

Malé Svatoňovice-Čížkovy kameny-Trutnov. Odjezd 7:40 hod. vlak ČD z hl.n., návrat 18:27 hod ČD. Délka trasy 13 km. Ved: L. Černíková. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

08.10.2023 09:00

Podzimní Kuňka

Odchod v 9 h od zdymadla. Návrat MHD č. 16 ve 13:35 h. Délka trasy 6 km. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy KPP

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

NÁŠ ROZHOVOR

obrázek k článku Mezi padesátníky se dostal 3. dubna pan Josef Hrstka. Je řadu let aktivním členem Klubu přátel Pardubicka s mnoha různými zájmy. Tak jsem mu položil několik otázek.

1) S vaším jménem je spjata publicistika, zejména ta odborná na stránkách místního a ústředního tisku.

Pokouším se o ni již od roku 1963, kromě jiného jsem více než 10 let spolupracoval se Svobodným slovem, všude jsem se snažil propagovat práci klubu. Něco málo vyšlo i ve Zprávách.

2) Popularizace nových zkušeností ze zahradnictví pro širokou zahrádkářskou praxi je asi vaším největším koníčkem?

Kromě článků v odborném tisku 15 let dělám rubriku pro zahrádkáře v „Krajských“ novinách a příležitostně i pro Pardubické noviny a Pernštejn. V loňském roce prošlo zahrádkářskou poradnou na 900 zájemců. Další desítky potom také na výstavách Agropa v Kostěnicích či v Lázních Bohdanči. Mnoho zahrádkářů je také členy našeho klubu, tak se občas ze zahrádek dostaneme i do starých Pardubic a naopak.

3) Co Vaše literární tvorba?

Začátkem 70. let jsem v literární pardubické soutěži stál na pomyslné bedně. V několika dalších jsem se dostal do užšího výběru, ale ... Před pěti lety jsem si vydal knížku poezie (retrospektiva mládí), něco vyšlo i časopisecky. Teď jsem si chtěl vydat fejetony a sentence, ale jak říká můj editor, na knížku je toho zatím málo.

4) Vraťme se zpátky do Pardubic. Jak vidíte jako roduvěrný Pardubák a ochránce přírody zeleň v Pardubicích?

V tom jsem zajedno s mnohými znalci. Přírodní podmínky jsou ideální, Polabinská zeleň, okolní lesy, mají v samotných Pardubicích ale velké rezervy. Stačí si projít park na Vinici nebo park pod Zámkem. Dlužno říct, že péče o zeleň je v současných podmínkách sysifovská práce vzhledem k absenci normálního rozumu u řady spoluobčanů. Korunu všemu nasazuje výstavba sídliště Poseidon, podle mého soudu.

Ptal se a za odpovědi poděkoval Jiří Paleček.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem