Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
03.10.2021 07:25

Podle náhonu ALBA

Častolovice – Týniště nad Orlicí. Délka trasy 12 km. Odjezd v 7:28 vlakem ČD z hl. nádraží., návrat 16:34 hod. vlakem ČD. Vedoucí: Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

09.10.2021 14:00

Komentovaná vycházka po Zámeckých valech

Sraz na Příhrádku. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

10.10.2021 07:15

Po Máchově cestě

Zahrádky u České Lípy – Karba (skalní osada) – hrad Jestřebí. Délka trasy 10 km. Odjezd v 7:14 vlakem ČD z hl. nádraží., návrat 19:15 hod. vlakem ČD. Vedoucí: J. Skotnica. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

17.10.2021 08:05

Cesta Františka Kavana

Svobodné Hamry – Dřevíkov – Veselý kopec – Hlinsko. Délka trasy 11 km. Odjezd v 8:05 BUS z autob. nádr. stanoviště č. 5. Návrat 16:15 hod. vlakem ČD. Vedoucí: L. Černíková. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

24.10.2021 07:15

Kolem řeky Moravy

Litovel - Litovel. Délka trasy 16 km. Odjezd v 7:17 vlakem ČD z hl. nádraží., návrat 17:51 hod. vlakem ČD. Vedoucí: L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Prof. Norbert Havel se narodil před 110 lety

obrázek k článku Loni v dubnu jsme si připomněli 25. výročí úmrtí známého pedagoga pardubického gymnázia a zvláště reálky, prof. Norberta Havla. Letos v květnu má další významné jubileum, 110 let od narození.

Byl to ve své době nejvzdělanější profesor pardubických středních škol, studoval na univerzitách v Praze, Berlíně i na Sorboně v Paříži, a to s vynikajícím prospěchem. Jako skvělý germanista a romanista nejen úspěšně vyučoval němčinu, francouzštinu a angličtinu, ale byl také vyhledávaným překladatelem zahraniční literatury. Známé jsou jeho překlady starofrancouzských frašek, povídek a bajek pro nakladatelství Symposion či Flaubertovy „Cestovní deníky“ pro nakladatelství Aventinum a mnohé další.

Prof. Norbert Havel pocházel z lékařské rodiny z Havlíčkova (tenkrát Německého) Brodu, kde se narodil 25. května 1890. Do Pardubic ho přivedla 1. světová válka, sloužil totiž ve vojenské nemocnici „Karanténě“ a už v Pardubicích zůstal.

Patřil také k aktivním zdejším Sokolům. Ve sbírkách Státního okresního archivu v Pardubicích se díky jeho dceři Jarmile Janečkové z Prahy zachovalo i mnoho Havlových básní, kromě jiného i veršů se sokolskou tématikou. Napsal i několik cestopisů. Byl to velmi pilný člověk, pracoval ještě v důchodu nějaký čas v pardubické knihovně a 24. dubna 1974 náhle zemřel na srdeční onemocnění.

Při příležitosti výročí jeho úmrtí otiskly Pardubické noviny loni o něm článek a také unikátní fotografii ze Státního okresního archivu, představující celý profesorský sbor reálky třicátých let v čele s ředitelem Dr. Ant. Blahoutem. Článek i fotografie vyvolaly i po letech značný zájem bývalých studentů zvláště při třídních setkáních a také zájem pamětníků a příbuzných členů profesorského sboru. Protože i mezi čtenáři Zpráv KPP je mnoho bývalých studentů pardubické reálky a gymnázia, otiskujeme tuto unikátní fotografii s omluvou za zhoršenou kvalitu. Pokud byste některého ze svých bývalých profesorů snad už nemohli poznat, jsou to zleva doprava Mašek, Svoboda, Weiner, Ryba, Havel, Pejchl, Štork, Kraus, Cvrk, Buchart, Novotný, Smlsal, Trnka, Faltus, Kotyk a sedící pak Nedvídková, Šklíbová, řed. Dr. A. Blahout, Hostomská a Svobodová.

Myslím, že jsou to jména, která si naší vzpomínku i po letech zaslouží.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem