Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.08.2022 07:50

Pramen Chrudimky

Čachnov - Filipov - pramen Chrudimky - Kameničky - Svatojanské Lázně - Skanzen Hlinsko. Délka trasy 17 km. Odjezd 7:53 hod. vlak ČD  Návrat 16:07 / 18:06 ČD. Vedoucí L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.08.2022 08:35

Bitva na Chlumu

Dlouhé Dvory - Chlum – Lohenice. Délka trasy 15 km. Odjezd 8:35 hod. vlak ČD Návrat  15:53 / 16:26 ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

10.09.2022 14:00

Historie a stromy ve veřejném prostoru

Klub přátel Pardubicka pořádá v sobotu 10. září v rámci Dnů evropského dědictví pro zájemce z řad veřejnosti vlastivědnou a přírodovědnou vycházku pardubickými parky s vyprávěním o jejich historii a o stromech, jejichž výsadbu v minulých letech prováděl Klub přátel Pardubicka.

Stejně tak jako je historie míst, kde žijeme, naším kulturním dědictvím, jsou stromy ve veřejném prostoru kulturním dědictvím nejen pro nás, ale i pro budoucí generace po následující desítky možná stovky let.

Sraz účastníků je v sobotu 10. září ve 14 hodin u restaurace Rybárna u Matičního jezera, zakončení je plánováno v parčíku před úřadem městského obvodu Pardubice IV v Pardubičkách.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Prof. Norbert Havel se narodil před 110 lety

obrázek k článku Loni v dubnu jsme si připomněli 25. výročí úmrtí známého pedagoga pardubického gymnázia a zvláště reálky, prof. Norberta Havla. Letos v květnu má další významné jubileum, 110 let od narození.

Byl to ve své době nejvzdělanější profesor pardubických středních škol, studoval na univerzitách v Praze, Berlíně i na Sorboně v Paříži, a to s vynikajícím prospěchem. Jako skvělý germanista a romanista nejen úspěšně vyučoval němčinu, francouzštinu a angličtinu, ale byl také vyhledávaným překladatelem zahraniční literatury. Známé jsou jeho překlady starofrancouzských frašek, povídek a bajek pro nakladatelství Symposion či Flaubertovy „Cestovní deníky“ pro nakladatelství Aventinum a mnohé další.

Prof. Norbert Havel pocházel z lékařské rodiny z Havlíčkova (tenkrát Německého) Brodu, kde se narodil 25. května 1890. Do Pardubic ho přivedla 1. světová válka, sloužil totiž ve vojenské nemocnici „Karanténě“ a už v Pardubicích zůstal.

Patřil také k aktivním zdejším Sokolům. Ve sbírkách Státního okresního archivu v Pardubicích se díky jeho dceři Jarmile Janečkové z Prahy zachovalo i mnoho Havlových básní, kromě jiného i veršů se sokolskou tématikou. Napsal i několik cestopisů. Byl to velmi pilný člověk, pracoval ještě v důchodu nějaký čas v pardubické knihovně a 24. dubna 1974 náhle zemřel na srdeční onemocnění.

Při příležitosti výročí jeho úmrtí otiskly Pardubické noviny loni o něm článek a také unikátní fotografii ze Státního okresního archivu, představující celý profesorský sbor reálky třicátých let v čele s ředitelem Dr. Ant. Blahoutem. Článek i fotografie vyvolaly i po letech značný zájem bývalých studentů zvláště při třídních setkáních a také zájem pamětníků a příbuzných členů profesorského sboru. Protože i mezi čtenáři Zpráv KPP je mnoho bývalých studentů pardubické reálky a gymnázia, otiskujeme tuto unikátní fotografii s omluvou za zhoršenou kvalitu. Pokud byste některého ze svých bývalých profesorů snad už nemohli poznat, jsou to zleva doprava Mašek, Svoboda, Weiner, Ryba, Havel, Pejchl, Štork, Kraus, Cvrk, Buchart, Novotný, Smlsal, Trnka, Faltus, Kotyk a sedící pak Nedvídková, Šklíbová, řed. Dr. A. Blahout, Hostomská a Svobodová.

Myslím, že jsou to jména, která si naší vzpomínku i po letech zaslouží.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem