Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Jaroslav Novák a stoletá průmyslovka

obrázek k článku V dubnu se dožil devadesáti let náš člen Jaroslav Novák. Narodil se 22. 4. 1910 v Husově ul., kde je restaurace ?Na Haldě?. Přiženil se do Jindřišské ulice. Zde žil do r. 1975, kdy byl jejich dům zbourán před výstavbou Karloviny. Od té doby žije v Polabinách.

Vystudoval Vyšší státní průmyslovou školu (oddělení strojnické), tehdy v Pardubicích na Legionářském náměstí. Ta byla, jak jsme psali k jejímu výročí loni, r. 1950 přemístěna „dočasně“ do Chrudimi, kde v novém krásném areálu oslavila sté výročí od svého vzniku v Pardubicích.

Pan Novák maturoval na této průmyslovce r. 1928. Je dnes (vedle svých tří starších spolužáků) asi čtvrtým nejstarším žijícím absolventem této školy.

Maturanti z r. 1928 byli příkladem věrnosti škole a trvalého kamarádství. Od 2. 10. 1971 pořádali již své sjezdy každoročně v různých městech, kde žili. Většinou a v posledních letech pak jen v Pardubicích. Zde je organizoval právě pan J. Novák. O těchto setkáních vedl krásnou, „technickým“ písmem psanou kroniku. Poslední sjezd uspořádal 20. 10. 1998 k 70. výročí maturity. Tehdy zůstali jen čtyři a tři se setkali v jeho bytě. Zúčastnili se devadestátiletý Arnošt Píša z Hradce Králové a Ladislav Symon z Prahy. Čtvrtý Bohuslav Frumart žijící v Brně se pro nemoc omluvil.

V minulém roce při stých oslavách „průmyslovky“ byl p. Novák pozván ředitelem školy do Chrudimi. Zde si prohlédl areál a moderní vybavení. Svou kroniku a další dokumentaci předal při této příležitosti do archivu školy.

Z dokumentace p. Nováka otiskujeme fotografii profesorského sboru z r. 1925 a tablo abiturientů 1928 s pedagogy této třídy. Mnozí profesoři i abiturienti se stali celostátně známými odborníky a zasloužili by si podrobnější zmínky. Některé pamatují naši členové, nejvýznamější si ještě připomeneme dle zápisků pana Nováka v příštích číslech Zpráv.

Fotografie vpravo:

Profesorský a učitelský sbor VPŠ Pardubice r. 1925 stojící 1. řada: Kovařík, ing. Moravec, Cvinkr, Procházka, Pluskal, Hromádko, ing. Pelcák

2. řada: Bečka, ing. Žabka, Mauer, Ošťádal, ing. Blavic, ing. Bělovský, ing.Šťovíček, ing. Frank, Ing. Zelenka.

Sedící: Ing. Nosek, Krňoul, Dr. Zdeněk, MUDr. Vojáček, ing. Gregor,

ing. Prückner, ing. Hájek, Kosina.

Při 90. narozeninách si připomeňme život a celoživotní dílo pana Jaroslava Nováka.

Po maturitě nastoupil 6. 8. 1928 jako kreslič do Škodových závodů (oddělení Dieslových motorů) v Praze na Smíchově. Odtud přešel již jako konstruktér do oddělení kompresorů. Pak až do 14. 10. 1945 pracoval v oddělení umělého chlazení ve Škodovce Hradec Králové.

Již 15. 10. 1945 nastoupil jako vedoucí technické skupiny v Synthesii Semtín. Zde vedl konstrukční kancelář, strojní dílny, údržbu a stavební skupinu do konce 1951. Od 1. 1. 1952 byl organizačně přeřazen do nového projekčního ústavu Chemoprojekt Pardubice jako skupinový projektant vládních úkolů. Po delimitaci přešel do projektant a VIP pro vládní stavby: Duslo Šala, Synthesia Semtín, Chemko Strážské. Zde pracoval až do odchodu do důchodu 30. 4. 1970. Při odchodu byl vyznamenán jako vynikající konstruktér a podnik mu věnoval, již tehdy, připojištění k důchodu.

Pan Novák se podílel na stavbách mnoha velkých chemických a chladírenských provozů v ČSR i v Evropě a vychoval řadu zdatných konstruktérů a projektantů. M.j. spolupracoval s ČVUT Praha na vývoji hyperkompresoru, jeho prototyp byl instalován v Dusíkárně Ostrava. Ještě v důchodu v letech 1974-76 pomáhal Chemoprojektu, tehdy již Chemingu, s autorským dozorem na dokončení kyslíkárny Technoplynu Praha - Kyje. Další požadovanou spolupráci musel odmítnout pro zhoršení zdravotního stavu.

V dubnu se dožil krásného kulatého výročí v kondici na jeho věk velmi dobré a spokojen s tím, co dokázal. Do dalších let mu přejeme ještě hodně zdraví a spokojenosti.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem