Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Pardubická univerzitní knihovna

obrázek k článku 1. Úvod
Počátkem 90. let se Vysoká škola chemicko-technologická, založená v roce 1950, transformovala se ve vícefakultní vysokou školu, jejíž název byl ke dni 31.3.1994 usnesením Parlamentu ČR změněn na Univerzitu Pardubice. Vznik Univerzity Pardubice bude do budoucna bezesporu přínosem pro rozvoj města, protože znamená větší koncentraci duševního potenciálu ve městě, nabízí v regionu mladým lidem možnosti vysokoškolského vzdělání a podnikům a organizacím umožní spolupráci s univerzitními pracovišti. Významnou pozici v rámci univerzit mají univerzitní knihovny. Kvalita univerzitní knihovny je jedním z důležitých parametrů, podle kterého je rovněž v západních zemích posuzována kvalita univerzity. Proto již v roce 1993 vznikla myšlenka vybudování univerzitní knihovny v areálu plánovaného univerzitního campusu.

2. Důvody pro vybudování Univerzitní knihovny v Pardubicích: Rozvoj Univerzity Pardubice Díky zřízení dvou nových fakult a Ústavu cizích jazyků v Pardubicích vzrostl během čtyř let počet vysokoškolských studentů v Pardubicích z 1000 na 2800 v akademickém roce 1995/96 a předpokládá se, že do roku 2000 v souvislosti s dobudováním nových fakult vzroste na 3000. Již v současné době navštěvuje pobočku knihovny na Stavařové až 400 studentů denně.
Potřeba vědecké veřejné knihovny v Pardubicích

Analýza stavu informačních služeb ve školství zpracovaná ředitelským týmem pod vedením ředitelky Státní technické knihovny Praha PhDr. Miloslavy Rupešové potvrdila, že vysokoškolské knihovny, v nichž je uložen obrovský informační potenciál, již zdaleka neslouží pouze akademické obci, ale určitý počet svých služeb poskytují odborné veřejnosti. Více než stotisícové město Pardubice nemá na rozdíl od některých jiných velkých měst (České Budějovice, Ústí nad Labem, Liberec a pod.) vědeckou knihovnu. Existence této informační instituce, jejíž základ budou tvořit fondy a služby stávajících dvou odělení knihovny a která se bude rozvíjet v úzké spolupráci s okresní knihovnou a knihovnami výzkumných ústavů a významných podniků v regionu, který nikdy neměl svou státní vědeckou knihovnu. Zde se otevře velký prostor pro „sdílení" fondů, koordinovaný nákup informačních pramenů, jejich centrální zpracování a zpřístupnění, což zajišťuje efektivnější využití finančních prostředků vynaložených na informace.

3. Současný stav akce
Vzhledem k tomu, že škola získala v Polabinách prostory pro nově zřízené fakulty v blízkosti stávajících školních objektů (koleje, menza, tělovýchovná zařízení), nabídla se myšlenka vybudovat v Polabinách univerzitní campus, ve kterém by výhledově byla postavena i nová budova chemicko-technologické fakulty, plánovaná již v šedesátých letech. V září 1993 se poprvé sešla komise pro výstavbu univerzitní knihovny v Pardubicích ve složení doc. Koudelka (prorektor VŠCHT), Ing. Maršálek (kvestor VŠCHT), Ing. Zítek (náměstek primátora města Pardubic), Ing. Rabas (zástupce přednosty Okresního úřadu Pardubice), doc. Černý (člen zastupitelstva města Pardubic) a Ing Malina (ředitel Okresní knihovny v Pardubicích), která iniciovala tuto akci.
Myšlenku výstavby univerzitní knihovny podpořilo i vedení města Pardubic a podílelo se na finančním krytí veřejné architektonické soutěže na řešení dostavby univerzitního areálu v Polabinách. Součástí této soutěže bylo i řešení objektu univerzitní knihovny. Soutěže se zúčastnilo 6 subjektů a posuzovala jej odborná komise, jejímiž členy byli jak zástupci odborných útvarů MŠMT, tak zástupci jmenovaní městem. Ing. arch. V. Malečková z Ústavu rozvoje školských staveb ve spolupráci se školou zpracovala stavební záměr na výstavbu nové knihovny, který byl konzultován s odborníky ze Státní technické knihovny v Praze a investičním oddělením MŠMT. Záměr byl schválen příslušnými odbory MŠMT a akce byla zařazena do rozpočtu systémově dotovaných staveb nad 5 mil. Kč, a to na r. 1994-1997. Na základě tohoto schválení MSMT poskytlo Univerzitě Pardubice v roce 1994 finance na projektovou dokumentaci pro územní řízení.

4. Popis projektu
Plánovaný objekt knihovny je dimenzován tak, aby se v něm nejen umístil stávající fond Ústřední knihovny Univerzity Pardubice (cca 110 000 svazků) a poskytl prostor pro současné uživatele (3 000), ale aby vytvořil i dostatečnou rezervu pro dvacetiletý růst fondů a zvýšení počtu uživatelů. Stavební záměr předpokládá postavení třípodlažní budovy, ve které budou dvě podlaží vyčleněna pro volně přístupné fondy a bude v nich k dispozici celkem 246 čtenářských míst.
Autorem projektu je ateliér arch. Jana Třeštíka, jadnoho z vítězů veřejné soutěže. Rozsah knihovny není předimenzován a je srovnatelný s obdobnými knihovnami na jiných českých VŠ (např. Liberec nebo Ostrava, které mají navíc ještě státní vědeckou knihovnu). Počet čtenářských míst je nižší, než je obvyklé na univerzitách v Německu, kde u ekonomických a právnických fakult je poměr počet studentů/ místo v knihovně 3:1 a u technických oborů 10-12:1, což by znamenalo u nás cca 300 čtenářských míst.
Město Pardubice navrhlo, aby na první stavbu univerzitní knihovny navazovala druhá stavba víceúčelového sálu pro 400 osob, který by sloužil v průběhu dne pro přednášky univerzity a večer pro kulturní a společenské akce městské části Polabiny s více než 20 000 obyvatel. Magistrát se hodlá na této stavbě podílet i finančně, z jeho prostředků jsou již hrazeny náklady na projektovou dokumentaci pro územní řízení druhé stavby - 470 tis. Kč.

5. Harmonogram výstavby
Harmonogram výstavby obou objektů je rozvržen do dvou etap, které mají na sebe těsně navazovat. První stavba , kterou je objekt univerzitní knihovny, má být podle upraveného plánu zahájena na jaře 1996 a dokončena v prvním pololetí 1998, druhá stavba, kterou je výstavba víceúčelového sálu, je navrhována k realizaci v letech 1997 a 1998 a dokončení v roce 1999.

6. Ekonomické náklady
Celkové náklady stavby knihovny v cenové úrovni roku 1994 činí 58,7 mil. Kč stavebních investic a 6,6 mil. Kč na neinvestiční vybavení. Je to po více než 30 letech další výstavba vysokého školství v Pardubicích, financovaná plně z centrálních zdrojů. Od roku 1964, kdy byla dokončena přístavba fakulty chemicko-technologické na nám. Čs. legií, neobdržela pardubická škola žádnou větší stavební investici. V blízkém Hradci Králové MŠMT schválilo pro Vysokou školu pedagogickou investiční náklady na výstavbu nového komplexu budov v hodnotě cca 180 mil. Kč.
Předpokládá se, že na finančním zabezpečení provozu knihovny se budou kromě Univerzity Pardubice podílet ještě další subjekty vzhledem k tomu, že bude knihovna otevřena pro širokou veřejnost. I když doba otevření knihovny je ještě vzdálená, jednání se zástupci státních orgánů již v tomto směru započala.
Předpokládané náklady 2. stavby - víceúčelového sálu pro 400 osob jsou ve výši 65 mil. Kč v cenové úrovni roku 1995. Podle původního ujednání mezi vedením Univerzity Pardubice a Magistrátem města Pardubic se bude na této druhé stavbě finančně podílet město Pardubice zhruba 50 %, t.j. 30-35 mil. Kč v letech 1997-99, což je rovněž podmínka, kterou si klade MŠMT pro poskytnutí části investičních prostředků pro financování uvedené stavby.

7. Závěr
Realizací jak výstavby univerzitní knihovny, tak navazující stavby víceúčelového sálu bude zahájen záměr dobudování univerzitního campusu v Polabinách a rozšíření kulturního zázemí obyvatel Pardubic, pardubického okresu a spádových oblastí. Věříme, že tato akce nalezne širokou podporu v městě Pardubicích i celém regionu a bude pozitivním příspěvkem nejen k rozvoji univerzity, ale též symbolem hospodářského rozvoje celého regionu. V tomto směru očekáváme podporu ze strany vedení města, Okresního úřadu, velkých pardubických podniků a též Hospodářské komory v Pardubicích.
Výňatky ze ZPRAVODAJE UNIVERZITY PARDUBICE
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem