Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Jan Václav Stamic (1717 - 57)

obrázek k článku Vynikajícím zjevem v dějinách hudby 18. století byl virtuos, skladatel a hudební reformátor Jan V. Stamic. Vyšel z hudebního prostředí své vlasti jako vynikající houslista. Nad životními a uměleckými osudy Jana Václava Stamice je třeba se zamyslet. Vidíme, jaké ztráty utrpělo české národní umění tím, že ochuzená a porobená vlast nemohla svým vynikajícím umělcům poskytnout ani sebemenší možnost k samostatné umělecké činnosti a tak je nepřímo odkazovala na existenci v cizině.

Jeho dědeček pocházel z jugoslavského Mariboru a psal se Martin Stanič. Usadil se v Pardubicích, kde se mu v manželství s Alžbětou Kuhovou narodili dva synové a dvě dcery. Dcery Kateřina a Anna se později věnovaly zpěvu a malířství. Bernard se stal členem řehole sv. Augustina a Antonín Ignatius Stamic se narodil (tak jako i další tři sourozenci) v domě čp. 56, tzv. Všetečkovském, na Pernštýnském náměstí.

Antonín Ignác Stamic byl otcem světově proslulého Jana Václava Antonína Stamice, který se později narodil (19. června 1717) v Německém Brodě, kde jeho otec po přesídlení do tohoto města se stal učitelem a varhaníkem při děkanském kostele. Jeho matkou byla dcerou německobrodského měšťana Ferdinanda Böhma. Jan Václav Antonín Stamic byl hudebně nejnadanější ze všech 11 dětí. Studoval nejdříve u svého otce, hrál na kůru, poznal mnoho hudby také ve škole, kde se hrálo, zpívalo, studovaly partitury atd. Byla to právě doba, o které anglický hudební spisovatel a cestovatel Charles Burney napsal, že „Čechy jsou konzervatoří Evropy“ a že …“Kdyby Čechové měli výhody, jimž se těší Italové, předčili by je. Jsou nejhudebnějším národem v celé Evropě.“ Stamic, aby prohloubil své vzdělání, odešel do Prahy. Projevil neobyčejné nadání a velkou píli a stal se brzy skutečným mistrem houslí a skladby. Zanedlouho počala pronikat jeho umělecká pověst i v cizině. Odchází nejprve do Frankfurtu, ale už v roce 1742 se s ním setkáváme v Mannheimu, který byl spolu s Vídní a Paříží nejvýznamnějším hudebním střediskem v Evropě. Ve službách kurfiřta Karla Theodora se Stamic stal koncertním mistrem a ředitelem komorní hudby. Dovedl shromáždit kolem sebe řadu vynikajících hudebníků a brzy si manheimský orchestr získal evropskou pověst. Sloh „Mannheimské školy“ se vyvíjel současně s reprodukční úrovní orchestru. Náhlé střídání piana a forte, crescenda a decrescenda, echa (ozvěny) to všechno mělo vliv na stavbu hudební věty, celková forma se stala dramatickou také kontrastem jednotlivých poloh. Mnohé prvky se nacházely u dřívějších mistrů, ale Stamic první dokázal všechny tyto prvky důsledně uplatnit. Tím, že zavedl do orchestru horny a klarinety, dosáhl nového zabarvení. Dynamickými odstíny a střídáním tónin a temp bylo dosaženo neobyčejné plastičnosti. Také jako skladatel užíval s oblibou kontrastů a náhlých změn a stal se tvůrcem nové symfonické skladby jejím rozšířením a dalším rozčleněním.

Napsal asi 74 symfonií, stovku triových sonát, houslové a klavírní koncerty, mše a řadu dalších skladeb.

Zemřel v Mannheimu – pět let po smrti Bachově, dva roky před smrtí Händelovou a rok po narození Mozartově.

Jan Václav Stamic vytvořil díla, která po stránce kompoziční tvoří přechod mezi skladbami J. S. Bacha a vídeňských klasiků v čele s J. Haydnem

a W. A. Mozartem.

Jeho předčasná smrt – 27. března 1757 – v Mannheimu znamenala ochuzení hudebního života o umělce velmi nadaného a originálního. Význam

J. V. Stamice v historickém vývoji hudebního umění je opravdu veliký. Síla a přesvědčivost jeho novátorských tendencí byla tak mocná, že učarovala při prvém setkání Mozartovi. Světová hudební věda řadí často Jana Václava Stamice mezi německé umělce, a proto je dobré si připomenout, kam svými kořeny J. V. Stamic patří.

J. V. Stamicovi bylo teprve 40 let, kdy zemřel. Jména jeho synů a žáků Karla a Jana Antonína, F. X. Richtera, Jiřího Čárta, A. Filse, rodiny Bendů,

A. Rejchy a dalších znala celá muzikantská Evropa.

Je velkou škodou, že na rodném domě otce J. V. Stamice (čp. 56 Pernštýnské náměstí) není umístěna pamětní deska oznamující, že kořeny zakladatele mannheimské školy jsou na české půdě, že to byl Čech a nikoli Němec!

Miroslav Hanuš

Prameny: hudební archiv autora


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem