Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Žili mezi námi - Za prof. Dr. Josefem Sachem, CSc.

obrázek k článku Dne 29. června 2005, krátce po oslavě 82. narozenin, zemřel v Pardubicích po dlouhé nemoci přední český historik pedagogiky a školství, prof. Dr. Josef Cach, CSc., vědec, badatel a pedagog evropského formátu. Jeho úctyhodné dílo čítá do dnešních dnů 31 monografických prací a více než 250 odborných a vědeckých studií a pojednání. Ve 20. století se tak po Otakaru Kádnerovi stal v českých zemích druhým velkým syntetikem dějin výchovy, vzdělávání a školství.


Narodil se dne 22. června 1923 v Žarnovici na Slovensku jako syn hajného a vzhledem ke složitým sociálním podmínkám rodiny byl časem poslán na výchovu k dědečkovi do Budislavi u Litomyšle. Po absolvování piaristického gymnázia v Litomyšli (1934–1942), totálním nasazení a studiu Filozofické a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze zahájil v roce 1948 roční učitelskou praxi a poté se stal asistentem prof. O. Chlupa. Zde se plně rozvíjel jeho zájem o dějiny výchovy v období francouzského osvícenství a o vývoj učitelského vzdělávání. Drobnými studiemi si připravoval syntetické pohledy na pojetí vývoje československé pedagogiky na pozadí zahraničních vlivů. Počátkem 60. let vedl Pedagogický institut v Pardubicích, odkud přešel na ministerstvo školství a kultury jako vedoucí oddělení přípravy učitelů. Kvůli ideologické roztržce s tehdejším ministrem školství Čestmírem Císařem bylo jeho profesorské řízení z roku 1966 na celých pětadvacet let zastaveno. Nejplodnější dobu strávil prof. Cach na katedře pedagogiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (1966–1999), kde výrazně ovlivnil řadu doktorandů, svých následovníků a pokračovatelů svého díla. V průběhu 90. let dvacátého století začal spolupracovat také s nově vznikající univerzitou v Pardubicích, kde publikoval své poslední monografické práce a přednášel o dějinách sociální pedagogiky.

K jeho nejvýznamnějším pracím se dosud řadí základní učebnice dějin školství a pedagogiky (1956, 1981, německy 1988), na kterou navazo- vala řada skript kolektivu autorů pod Cachovým vedením na FF UK (1988 až 1996), dále jeho práce v edici SPN Z dějin pedagogiky (J. J. Rousseau, G. A. Lindner, O. Kádner, T. G. Masaryk), na kterou v 90. letech navázaly monografie o významných tvůrcích koncepce českého pedagogického myšlení (G. A. Lindner, F. Čáda, F. Drtina) a nedokončená práce o F. Krejčím. Prof. Cach je rovněž autorem řady metodologicky cenných prací o roli a funkci dějin pedagogiky a školství a přístupů k nim (zejména pardubické práce 1996, 1999, 2002). Dodnes pozoruhodná a cenná jsou jeho četná vystoupení na domácích i zahraničních komeniologických a historicko – pedagogických konferencích (Přerov, Uherský Brod, Drážďany, Berlín, Budapešť nebo Lodž). Prof. Cach díky své neúnavné činnosti a rozhledu v oblasti společenských věd vyrostl v nepřehlédnutelného specialistu evropského formátu. Několik generací studentů a kolegů vděčně vzpomíná na nezapomenutelné odborné exkurze a výlety, které s velikou péčí organizoval a uskutečňoval.

Až do posledních chvil svého bohatého života prof. Cach v Pardubicích stále vymýšlel nové a nové projekty, které by bylo potřebné zpracovat z hlediska celoevropských dějin výchovy a vzdělávání. Všem, kteří prof. Cacha znali, zůstává vzorem jeho neuvěřitelná pilnost, odborná erudice a zároveň obrovské zanícení pro obor, nadšení a vstřícnost, spojená s velikou pokorou a skromností.

Čest jeho památce!


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem