Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Minimarket v Sezemicích P.Hugo Poláčka

obrázek k článku Po 1. světové válce se říkalo místu mezi sezemickým farním kostelem a farským polem ?Pod přelízkem? ? dnes je tu zástavba školního areálu. I dnes je tato část tak pojmenována. Po úzké pěšině se chodilo ke splavu na Loučné. Tehdy hezká procházka...
A zde jsme v létě každé ráno mohli potkávat celou rodinu pana obchodníka Hugo Poláčka. Vpředu šel pan Poláček, obtloustlý malý pán chytrých očí, za ním jeho útlá paní se třemi dětmi. Co zvláštní, šli bosi, v rukou nesli boty.



Snad to měl být nějaký obřad, nebo procházka ranní orosenou trávou měla mít blahodárný účinek na jejich zdraví. O sedmé hodině už pan a paní Poláčkovi stáli ve svém obchodě. Co říkám obchodě? To už tenkrát byl vlastně menší market podle dnešního pojetí. Pan Poláček byl již v mládí podnikavý člověk. Autor knížky „Sezemice nad řekou Loučnou”, dřítečský farář A. Kopecký píše již v roce 1887 v kapitole „Jiné průmyslové závody”: „Obchodník zdejší pan Hynek Poláček má zde zařízenou továrnu na pletené zboží jako: síťky na vlasy, rukavice, dámské šátky apod. Podnikavý duch páně Poláčkův chtěl továrnu zařídit ve velkém na vývoz do cizozemska, avšak vysoké clo a drahota surovin nedovedla dlouho vzdorovati konkurenci zahraničí, a proto vyrobené zboží zasílá se toliko do čelnějších měst říše Rakousko-uherské. Pracemi, pletením a síťkováním zabývají se ženské i děti, jimž byt’ neveliký, ale proto předce slušný naskýtá se výdělek. Druhdy zde v bílém domě pálívali také kořalku, z pálení kořalky platilo se deset zlatých ročně...” Tolik citace. A po 1. světové válce? V obchodním, už jednoposchoďovém domě pana Poláčka jste našli téměř vše, co jste potřebovali. V prostorném přízemí koloniál, potraviny všeho druhu pro kuchyň, hlavně kávu, která se pražila v přilehlé pražírně a obohacovala svou typickou vůní celé okolí. Za koloniálem jste se mohli zastavit v železářství, vybrat i bytelné kolo, hračky, v části i drogistické zboží. Naproti koloniálu byl další velký pult, kde byl rozložen textil, látky a za ním obleky. Nad nimi visely ze zábradlí záclony, koberce a po schodech jste se dostali na pavlač s ostatním textilem. Zadní schody nás dovedly opět nazpět do přízemí. V oddělení textilu vládla vždy usměvavá malá paní Poláčková a jedna prodavačka.

15. března 1939 nastal zlom. Okupace hitlerovským Německem a na základě Norimberských zákonů začalo pronásledování veškerého židov- stva. Ke konci roku 1942 došlo k vyvrcholení segregace židovského obyvatelstva Protektorátu. Židé z celého pardubického okresu byli ve dnech 5.–10. prosince soustředěni v Pardubicích v budově Obchodní akademie a odtud převezeni do ghetta v Terezíně. Ten byl vlastně přestupní stanicí transportům do plynových komor v Osvětimi. Podle záznamů bylo deportováno 260 židovských rodin – 563 osoby z okresu Pardubice. Z nich se po válce vrátilo jen 28 lidí. Rodina Poláčkova byla odvezena do Pardubic 6. prosince 1942 a v polovině prosince 1943 již nejsou mezi živými.

V Osvětimi mizí všechny stopy, dokonce není ani známo jejich úmrtí. Válku přežila jen dcera Marie Poláčková, která ji prožila v ilegalitě na Slovensku. Po válce se provdala do USA. V roce 1948 kupuje dům soukromník pan Velecký, po únoru 1948 je všechen majetek původně patřící rodině Poláčků znárodněn. Dnes všechny prostory domu zejí prázdnotou...



Literatura:

P. Ant. Kopecký: Sezemice nad řekou Loučnou, jich minulost a přítomnost

Sezemický zpravodaj, ročník XXXI, číslo 1/92


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem