Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

TZV. BARTOŠŮV DENÍK

obrázek k článku Bartošovým deníkem se míní ?červené desky?, kde měl Alfréd Bartoš své materiály. Byly zde zprávy vojenské, politické a kulturní. Dále zprávy došlé a odeslané. Možná také šifrovací klíč (?), popis a výsledek akce ?Škoda?, trojúhelníky ubytování! (?), trojúhelník pohybu stanice Libuše (Potůček), dopisy Valčíka a Potůčka. Nabízí se otázka: neopatrnost nebo nutnost? Člověk nemůže všechno nosit v hlavě. Ilegální pracovník ? rezident, jako byl Sorge, si vedl také deník. Zde odpovídám na otázku, zda to bylo nutné: Ano, bylo! Další otázka, která mne napadla, byla, zda Bartoš měl opravdu napsány adresy přechovavatelů a lidí, kteří jim pomáhali. Pokud ano, tak se nabízí otázka, na co gestapo čekalo? Proč jich nevyužilo při nálezu materiálu u Krupkových? Odpovědi jsou možná hned dvě: 1. Dostali rozkaz sledovat a potom zatýkat. 2. Nic a žádné adresy tam nebyly. Odbočení: v protokolu MLS (str.2) se můžeme dočíst, že Hana Krupková může za Lidice, celou pardubickou síť a Ležáky.

Otázka: proč by to dělala, když to vše gestapo mělo z těchto materiálů?! Co se týká Lidic, tak to byla akce K.H.Franka a Horsta Böhma. A jako provokatéři nasazeni Gerik (Zinc) a Přeučil. Měli dát na místo kompromitující materiál. Takže je z toho Krupková „venku“. Pardubická síť. Tady musím konstatovat, že něco na tom pravdy může být. Nabízí se „ale“! Kdysi jsem slyšel od Zdeňka Jelínka na mou otázku, zda člověk na gestapu vydržel a nepromluvil, toto: „Každý něco řekl. Je blbost, že nemluvil. Prostředků bylo dost.“ Souhlasím. Nikdo nemůže říct, že Krupková může za vše. Ano, něco řekla. Ale nemluvili i jiní? Po tomto odbočení se vracím zpět k tématu. Bylo chybou, že materiály zůstaly v bytě u Krupků. Bartoš je měl mít u sebe. Mohl je zničit. Ale to je to kdyby… Neodsuzujme lidi. Byla válka, strach. Bartoš byl člověk, voják. Věděl, že jde na smrt. Jednal, jak jednal. Možná jinak nemohl…

 

Literatura:

Zdeněk Jelínek – Silver A, 2. rozšířené vydání Praha Scriptorium 2010.

Václav Krupka – Moje práce v odboji a spolupráce se skupinou Silver A – díl 1-2, (Historie       a vojenství 1994, č. 4-5.)

 

Poznámka redakce:

KPP chystá v rámci edice AB-Zet Pardubicka edici t. zv. Bartošova zápisníku z roku 1940 z pozůstalosti zesnulého sezemického badatele Karla Gottwalda, bývalého člena redakční rady ZKPP.

                                                                                                                      Redakce ZKPP

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem