Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Nové poznatky k historii pardubického Gestapa

obrázek k článku Druhým dokumentem z pozůstalosti M. Horákové-Záleské je „Charakteristika G. Clagese a W. Lehneho“, tedy dvou šéfů pardubického gestapa, již slyšel 10. 5. 1946 v Pardubicích z úst jejich podřízených L. Schulze, H. Hanauska a A. Aschenbrennera tajemník SNR v Pardubicích B. Matura, jenž výpověď i zapsal. Ve dnech 10. 5. – 26. 5. svědectví ještě 5x opsala paní M. Horáková /8 stran strojopisu/. 1/ Edici jsem drobně jazykově upravil a vybavil vysvětlivkami.
CHARAKTERISTIKA C L A G E S E G E R H A R D A – Kriminálního komisaře u Gestapa v Pardubicích – jako vedoucího, L E H N E H O W A L T E R A, kriminálního tajemníka, nar. 9. . 1891 v Magdeburku, náměstka vedoucího gestapa Clagese v Pardubicích. Gerhard CLAGES, polic. komisař, vedoucí Aussendienstelle v Pardubicích, pozdější vrchní komisař, stal se jako kriminální rada velitelem gestapa v Budapešti, kde byl zastřelen.

Tento úředník tajné policie byl osnovatelem plánu vypálení a vyvraždění obce LEŽÁKŮ, které bylo ve středu dne 24. 6. 1942.
Plán byl vypracován za vrchního dozoru Clagese a vrch. krim. taj. Waltera LEHNEHO vrchním krim. tajemníkem Walterem Krögerem, nar. 24. 6. 1906 v Neumünsteru, nejsurovějším pardubickým gestapákem. Na akci LEŽÁKY byli dále zúčastněni tito úředníci: Krim.asist. FRANTIŠEK RIPPER, nar. 18. 1. 1914 v Birnbaumhotu,
tajemník ARNOŠT LINSEL, nar. 24. 8. 1897,
krim. asist. JINDŘICH ASCHENBRENNER,
nar. 4. 12. 1918 v Jihlavě,
vrch. krim. asist. FRANTIŠEK BANACH, nar. 18. 4. 1908 v Eichenwalde u Berlína,
krim. zaměstananec JOSEF KREBS, nar. 12. 9. 1901 v Trutnově,
krim. vrch. taj. VÁCLAV PRAUS, nar. 11. 11. 1896 ve Velvarech,
krim. asist. HELMUTH MIETH, nar. 8. 10. 1912,
krim. čekatel asist. ALFRED HÜBEL, nar. 6. 6. 191 v Opatově u Svitav,
krim. asist. JOSEF KUCHLER, nar. 19. . 1915 v Gutwasser.
Vedoucí Clages vedl správu Gestapa a rozhodoval o všem, co se na gestapu dělo. Dával přímé rozkazy ke všem zákrokům a k akcím. Spisy, které byly na Gestapu vyhotovovány a týkaly se jednotlivých úředníků, musely procházeti zpravidla rukama Clagesovýma dříve, než byly dávány ve služebních místnostech (vkládány) do přihrádek. Každý úředník měl ve služebně přihrádku, kam mu byly úřední spisy vkládány a odkud si je dotyčný při nástupu služby vybíral.
Měly vedle adresy – kupř. Herrn Praus – ještě zkratku: B. R. – což znamenalo: – bitte Rücksprache – prosím o rozmluvu – a byly parafovány buď zkratkou: „C“ nebo celým jménem: „Clages“.
V tomto případě se musel dotyčný úředník dostaviti k vedoucímu, kde mu byly dány potřebné pokyny k zatýkání, vyšetřování apod. Pakliže bylo třeba někoho zatknout, musel k tomu být dán vždycky rozkaz buď samotným velitelem nebo jeho zástupcem.
Rozkazy byly také dávány jen ústně, a to většinou. Žádný úředník nesměl sám a bez rozkazu někam jezdit, vždycky k tomu musel být dán rozkaz. K jízdě autem bylo třeba vyžádati si tzv. „Fahrbefehl“, jinak nesměl žádný šofér vyjeti z garáže. Vrchním šoférem byl Gerhard Schmeckthal, nar. 27. 4. 191 ve
Vratislavi v Sasku. Ten byl i osobním šoférem Clagesovým. Clages byl osobou nesmírně panovačnou, nesympatickou, nepřístupnou, arogantní a jeho vystupování bylo velice sebevědomé. Šel ve své neobmezené pravomoci tak daleko, že nám dával na poště zabavovat dopisy, tyto pak otvíral, po případě je ničil a zahazoval.
Co se služby týče, býval v kanceláři již před sedmou hodinou ráno a procházíval snad všechny kanceláře, aby se přesvědčil, jsou-li všichni úředníci ve službě a běda tomu, kdo se trochu opozdil. Byl to despota, před nímž se všechno třáslo. Během dne vrazil do té neb oné kanceláře a dopadl-li někoho při něčem jiném, než při práci, způsobil takový kravál, že z něho šla hrůza. Běda, dopadl-li v některé kanceláři dva gestapáky při pouhé návštěvě – tu je rozprášil a zuřil jako saň. Nedopouštěj Bůh, aby tak někdy dopadl u některého úředníka nějakou civilní návštěvu, o které by nebyl předem upozorněn. To by byla nešťastná nejen návštěva, ale i sám gestapák. Intervenční návštěva cizí osoby se směla uskutečnit jenon v kanceláři Clagese a za jeho přítomnosti, neboť on musel vědět o sebemenším hnutí, které se dělo na Gestapu.
Kriminálnímu asistentovi Ludvíku SCHULZOVI 2/ se stalo, že k němu do bytu přišla paní Zinerová, choť doktora. Tento ji rychle poslal z bytu a říkal jí, aby nikdy do bytu nechodila, že by z toho mohla býti nesmírná mrzutost. Doporučil této paní, aby na něho počkala, až půjde z kanceláře. Nic zlého netuše, šel Schulze za poledne do svého bytu a za ním šel Clages se dvěma, jinými úředníky. Nebylo vyhnutí, Schulz se s tou paní zastavil a sdělil jí, oč ho původně žádala. Když byl hotov, ubíral se dále a tu zpozoroval, že se Clages se svými kompagnony na ulici zastavil a když k němu Schulz přišel, tázal se ho, kdo ta žena byla a co po něm žádala.Schulz nelhal a řekl krátce pravdu, načež mu Clages řekl: „Na, Hören Sie sich werde Ihnen schon diese Schleicherei austreiben –!“ (No, poslouchejte, já už Vám tohle podloudnictví jednou vyženu!“)
Při službě, kde byl umístěn dálnopis, směl seděti jen ten úředník, který měl službu. Nikdo jiný tam nesměl vstoupit, aby se někdo nepovolaný nedověděl nějakých zpráv, za jejichž tajemství ručil jen ten, kdo tu měl službu. Clagesovým nejlepším důvěrníkem byl vrchní krim. asistent Eman Körber.
Jen tomuto svěřoval Clages vyřizování svých tajných příkazů, specielně tehdy, posílaly-li se dálnopisem.
V soukromém životě byl velmi uzavřeným a samotářem, nejednalo-li se o nějaké milostné dobrodružství. Zřídka kdy se zúčastňoval večírků, byl-li k nim pozván, ať šlo o jakoukoliv společnost. Jinak však velmi rád holdoval alkoholu a tu v podnapilém stavu byl celému svému okolí velmi nebezpečný, neboť v tom případě často zběsile a nerozvážně i v místnosti střílel z pistole. Tehdy také ohrožoval i svou manželku, spílaje ji kurev, bil ji a surově urážel, což může nejlépe dosvědčiti jeho favorit, osobní šofér Schmeckthal.
Žil na výsluní přízně Dra. Geschka /, vedoucího ústředí Gestapa v Praze. Když pak po Geschkem přišel Gerke, Clages upadl v nemilost a byl odstraněn, jsa přeložen do Budapešti. Jeho osobním přítelem byl rada Erdniss, neboť se vzájemně navštěvovali.
Clagese často poctívali návštěvou. Také jakási paní Tůmová a Freund u něho nalézali přízni a není žádným tajemstvím, že se k podobným dámám choval hochštaplersky. Když měl nějakou dámskou návštěvu, tu stínová tabulka na jeho dveřích rozkazovala: „nicht eintreten!“ (nevstupovat).
Také mezi úředníky měl některé oblíbence jako Alfréda Hübla, Arnošta Linsela a Václava Prause, poněvadž ten měl na starosti majetkové věci Gestapa, pak osobní věci zatčených a tu bylo možno rukou společnou páchati různé machinace.
Je pochopitelné, že této společnosti nikdo nedovedl a netroufal si učiniti přítrž. Řádilo se tu ve vyšších polohách tak, že se nad tím ostatní úředníci, na něž tu bylo ostřejší displinární měřítko, vážně pozastavovali. Nikdo si nedovolil něco kritizovati, nebo něco napravovati. Ten by se také byl s velmi špatnou potázal.
Náš styk – HANOUSKEHO 4/, L. SCHULZE a AL. ASCHENBRENNERA 5/ – nebyl s oblíbenci Clagesovými dosti kamarádský, a to z toho pochopitelnéhého důvodu, že si tito hleděli zachovat Clagesovu přízeň i za cenu osočování svých
kamarádů. Proto jsme my tři konali jen pod teroristickou kázní svou povinnost.
Pokud jde o poměr mezi Clagesem a jeho zástupcem LEHNEM, nedá se říci, že by se tito dva vzájemně měli rádi, spíše to byl poměr napjatý, což bylo patrno z toho, že se Clages při rozhovorech i před námi často zapomínal a říkal Lehnemu: „Sie alter Trottel!“

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP rok 2009, číslo 1/2.

Fotografie: SS-Hauptsturmführer Gerhard Clages, vedoucí služebny gestapa v Pardubicích, jenž měl podstatný podíl na smrti mnoha vlastenců, zejména na popravě obyvatel osady Ležáky 24. června 1942
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem