Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

ZPRÁVA VEDOUCÍHO REDAKTORA ZKPP PRO BŘEZNOVOU VÝROČNÍ SCHŮZI KPP

obrázek k článku Dámy a pánové, dovolte několik slov ke klubovnímu časopisu. Zprávy KPP začaly letos již 55.ročník, protože vznikly – jako náš klub - roku 1965. Vloni (2019) jsme nabídli čtenářům celkem 460 stran pestrého čtení. Jak jsem již nastínil v č. 1-2 letošního ročníku 2020, nabídneme letos m. j. vůbec první nahlédnutí do archivního fondu zrušeného církevního referátu bývalého ONV v Pardubicích, připomeneme pozapomenuté osobnosti J. Reslera a V. Chomráka, podíváme se blíže na podivný proces z let 1968-69 vyvolaný z podnětu rodinných příslušníků členů RAF proti redaktoru F. Ťopkovi a komunistickému funkcionáři J. Jägermannovi, přiblížíme životní osudy dvou členů bohdanečské rodiny Tillerovy – otce pplk.. Karla Tillera a jeho syna kpt. Miroslava Tillera, instruktora čs. paravýsadků ve V. Británii za druhé světové války. Zveřejníme také nové podrobnosti ze života svítkovského mladého odbojáře L. Matury, jak nám jej otevřel jeden rodinný archiv. Kromě toho chceme i nadále sledovat aktuální život ve městě a v kraji.

V současné době jsme však byli zdržováni od odborné práce spíše technickými problémy kolem výroby našeho časopisu. Došlo k podivnému souběhu v tiskárně fronte  v Sezemicích, kde se tisknou naše Zprávy a v tiskárně e-smile L. Zemana, kde se tisknou Vlastivědné listy Pardubického kraje. V obou tiskárnách se totiž nyní zaškolují noví pracovníci, jejichž neprofesionalita překvapuje i nás, t. zv. amatéry. Nebyly totiž respektovány ani naše korektury! Např. po korektuře dvojčísla 3-4 ZKPP jsme objevili trojciferný počet chyb, nemluvě o posunu popisek pod fotografiemi doprovázejícími text. Záměrně tu upozorňuji na tyto problémy, abych ukázal komplikovanost naší práce. Je absurdní, že korektura po opsání textů na psacím stroji paní M. Chudou byla v minulém století jednodušší, než v současné době IT. Proto chci velmi poděkovat paní Jarmila Skalické za mravenčí práci se zaučováním pracovnice tak, aby hotové dvojčíslo dostalo důstojnou podobu.

Letos chceme nabídnout kromě obvyklých 6 dvojčísel časopisu ještě 2 sešity oblíbené edice AB-Zet Pardubice, a to práci L. Sokola o sakrálních památkách kraje a sborník málo známých vzpomínek na staré Pardubice, jež jsem sebral od 19.století po 20. V roce 2021- roce 500. výročí od smrti Viléma z Pernštejna (1521)- nabídneme inovovaný sešit o Pernštejnech na Pardubicku, obohacený o nové výsledky výzkumů z let 2019-20. Pokud budeme mít finanční podporu města, připravíme také nový průvodce městem – podobný, s náměty vlastivědných vycházek. Počátkem března jsme o tom jednali na radnici s p. náměstkem dr. Mazuchem.

V poslední době jsme v našem časopise věnovali poměrně velký prostor připomínkám k velmi spornému městskému projektu na úpravu bývalého nacistického popraviště Zámeček v Pardubičkách. Jak se dalo očekávat, nové vedení Památníku Lidice odmítlo (m. j.                            i z finančních důvodů) tento projekt zastřešovat. Stále zastáváme názor, že prostor popraviště nevyžaduje vůbec uvažovaných 39 milionů Kč na rekonstrukci, protože by stačila jen jeho průběžná sadovnická inovace pomocí Služeb města. Městský rozpočet je v poslední době tak zatížen mnoha jinými finančními investicemi a vysokými položkami. Navíc v nedaleké Larischově vile totiž vznikne pod patronací Čs. obce legionářské dostatečně reprezentativní výstava o protinacistickém odboji na Pardubicku. Ušetřené peníze by mohly být dobře využity jinak, např. na vznik archeoparku u sv. Jiljí v Pardubičkách, finančně náročnou rekonstrukci hrobu spisovatele Jaromíra Johna tamtéž i na památník holocaustu, o němž nedávno jednal p. primátor s izraelským velvyslancem. Také pardubické letiště bude potřebovat finanční sanaci za ztráty v době koronavirové pandemie. Domnívám se, že za těchto okolností by mělo městské zastupitelstvo chystaný projekt na Zámečku zrušit. Šlo by o výrazný projev ekonomického myšlení a šetření na správném místě, což by uvítali všichni občané včetně znalců problematiky protinacistického odboje na Pardubicku.

Vše má však ještě jiné souvislosti. Město Pardubice má totiž s historikem, jenž svou neprofesionalitou rozpoutal krizi v Lidicích, smlouvu o realizaci 2.etapy Infostezky SILVER A. Díky rodinnému archivu paní Jaroslavy Linhartové jsem nedávno získal kopie dříve neznámých fotografií odbojářky Věry Junkové a její rodiny. Fotografie brzy zveřejníme ve Zprávách KPP. Mluvím o nich proto, že majitel domu v ul. K lesu v Pardubičkách odmítl již za minulého režimu připravenou pamětní desku s textem: „Zde žila…“ atd. Stalo se to, že připravená deska byla provizorně osazena na evangelickou faru v Hronovické ulici, kde mladičká Věra navštěvovala faráře Havelku. Nikdy zde však nežila, jak to uvádí pamětní deska. A tak se ptám:

1/  Je soukromý zájem majitele (tedy nová fasáda) víc než veřejný zájem (pamětní deska správně informující veřejnost)?

2/  Mohlo by město finančně kompenzovat majiteli osazení desky, na níž je veřejný zájem?

3/  Bude tato deska vůbec zahrnuta do chystané 2.etapy Infostezky, když se tato deska nenachází na očekávatelném místě?


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem