Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

JOSEF MÍSAŘ A JOSEF JÄGERMANN před komisí stranické kontroly roku 1945

obrázek k článku Pan Josef Němeček z Luže u Košumberka, známý soukromý badatel o 50. letech 20. století v ČSR, mne upozornil na existenci zajímavého dokumentu ve fondu KV KSČ v Pardubicích ve Státním oblastním archivu v Zámrsku. Obstaral mi velmi laskavě i kopie této dokumentace, za což mu velmi děkuji.

I.

 

            Zápis ze schůze předsednictva KV KSČ z 10. srpna 1945 se týká „případu J. Mísaře“ (1898-1980) a jeho válečné činnosti. 1/ Jednání byli m. j. přítomni tehdejší předseda Ústřední kádrové komise při ÚV KSČ Václav David  2/, Otakar Hromádko  3/, poslanec ÚNS, Jan Vodička  4/, vedoucí tajemník KV KSČ v Pardubicích a poslanec ÚNS Karel Kubín (1911-1983), Josef Jägermann ml. (1913-2011), tajemník KV KSČ v Pardubicích v letech 1940-45 vězněný nacisty  5/ aj. Úvodem položil O. Hromádko J. Mísařovi otázku, co dělal za okupace a zda spolupracoval s pardubickým mlynářem Jandíkem, majitelem firmy PANIS v Husově ulici, pro něhož pracoval již za první republiky. Mísař odpověděl, že do KSČ vstoupil roku 1933  6/ a že spolupracoval za války s mjr. Franjo Aubrechtem (1896-1985). Pověření k ilegální práci dostal od t. zv. Rady tří (Šťastný, Veselý-Štainer, Luža). Na otázku J. Vodičky, aby to upřesnil, Mísař dodal, že byl vyzván Šťastným a že ho J. Fiala  7/  zapojil na K. Aksamita, člena vedení ilegálního ÚV KSČ. Na Vodičkovu výtku o Jandíkově kolaboraci Mísař řekl: „Já nepátral, jaký Jandík byl. 8/ Nezradil nás, když jsme se u něj scházeli (14-16 lidí), teprve v roce 1945 v březnu a začátkem dubna jsme se scházeli jinde (Žamberk, Vamberk, Ústí nad Orlicí). Zakládali jsme národní výbory.“ J. Vodička vytkl Mísařovi spálení letáků vydaných v Chocni s výzvami ke generální stávce. Mísař k tomu řekl: „Když nebylo nic připraveno, to by byl nesmysl dělat stávky, vyhazovat mosty, železnice, dělali jsme jen to, co bylo v rozkazech z Prahy, předával jsem je skupinám.“ Hromádko Mísařovi vytkl: „První věcí pro tebe měla být strana a pak teprve partyzáni, ty jsi nechtěl komunisty znát! My jsme neslyšeli nic o bojových akcích.“ Na to Mísař: „Sehnal jsem výbušné látky a převážel jsem je, nikomu jsem to nesvěřoval, nikdo o tom nic neví. Zapojil jsem dokonce na semtínskou skupinu šoféra německé kriminální policie (KriPo).“

Hromádko: „Proč jsi nebudoval stranickou organizaci?“

Mísař: „Já to dělal stranicky. Žádnému jsem v Pardubicích nevěřil. Ale všichni věděli, že to vedu. Například místopředseda Sokola Klapka ze Sezemic  9/  věděl, že to dělám pro stranu.“

Vodička: „Co tvoje skupina udělala konkrétně?“

Mísař: „Vyhazovali jsme v Jesničánkách, v Medlešicích. Znal jsem Čeřenského z Prokopky. Já dal rozkazy vedoucímu skupiny: Jeď pro materiál, dodáš ho tam a vyhodíš to a to do povětří, např. sečskou skupinu jsem poslal na letiště, osobně je jmény neznám.“

Kubín: „Kolik jste vystavili partyzánských legitimací?“

Mísař: „Nevím, to dělal Aubrecht 10/, chtěli je na mně vystavit, sám jsem podepsal 38 legitimací.“

Vodička: „Jak můžeš podepsat 100 legitimací bianko?

Mísař: „To jsem nedělal já, u Vosyků   11/ podepsali druhé legitimace.“

Poznámka: F. Aubrecht dal vytisknout 300 legitimací u Brixů ve Sladkovského ulici (dnes středisko KOSATEC).

            Na otázku, co Mísař dělal po válce, řekl, že začal v pardubickém okrese pořádat schůze (s Vlčkem, Makovcem, Svobodou, Hronem a Stejskalem z pardubické Telegrafie). Vodička mu vytkl, že začal přijímat návštěvy kolaborantů a „pochybné ženštiny“ a že se zajímal o mladou kuchařku.

Mísař: „Zastal jsem se jen učitele Vávry z Bohdanče, nechtěl jsem, aby mu bylo ublíženo, hlásil se do strany.“

            Další řeč se svezla opět na mlynáře Jandíka. Mísař popřel, že by byl za války vyslýchán gestapem a že právě Jandík mu prý pomohl z vězení. Na Kubínovu námitku, že Mísař ručí za Jandíka teprve od roku 1942 a že Jandík uvedl ve výslechovém protokolu, že měl ve mlýně vysílačku Mísařovy skupiny již od roku 1939, Mísař opáčil, že je Jandík nezradil a že byl k nim dobrý.

Vodička: „Já mám podezření, nečekal-li Jandík na vás všechny, až vás pozná, to tě nenapadlo?“

Mísař: „To nás mnohokrát napadlo, že na nás hraje boudu, ale my jsme ho však posílali na schůzky až ke konci války a tím jsme se přesvědčili, že je dobrý.“

Hromádko: „Tvrdíš, že Jandík za tebe roku 1940 neintervenoval, ale Jandík ve své výpovědi říká, žes mu z kriminálu vzkázal, aby počkal, že nic neděláte. Jak to hraje s tím „neznáním se“ dohoromady?“

Mísař: „Jandík o vysílačce, kterou jsem převzal od Hrdiny 12/, věděl, věděl to i Aubrecht               a přesto nás Jandík neprozradil.“

Vodička: „Na gestapu se tě neptali na nic a tak brzo tě pustili?“

Mísař: „Ptali se mě na Žváčka 13/, já ho zapřel, výslech trval půl hodiny a pak jsem musel podepsat reverz, že nebudu pracovat nikde jinde než ve mlýně u Jandíka, a byl jsem propuštěn.“

Vodička: „Jak to bylo, když se tě ptali na gestapu na komunisty?“

Mísař: „Neptali se mne, ani mě jako komunistu nezatkli. Po mém druhém zatčení (byl jsem dole  14/  na gestapu 2 hodiny v neděli odpoledne), kdy se mě ptali, co chci dělat, že vypukla válka se SSSR  15/ a že budu sledován a že se mi povede zle, budu-li nějaké hnutí podporovat a že nesmím schůzovat.“

Poznámka: J. Mísař byl zatčen znovu v květnu 1942 za Labským mostem. (J. K.)

Účastník jednání S. Svoboda, člen sekretariátu KV KSČ v Pardubicích, se zeptal J. Mísaře, proč za ním v květnu 1945 a poté „lezli“ na sekretariát KV KSČ „Němci, kolaboranti a ženské“?

K. Kubín: „A kuchařka Bergmanová, jejíž dopis obdržel s. Vodička, si stěžovala na tvoje vydírání…“

Mísař.“Já tu ženskou neznám…“

Vodička: „Můžeš se zavázet čestným slovem, že jsi se v žádném jiném případě za nikoho nezaručil? Uvědom si však, co znamená čestné slovo.“

Mísař: V tom květnovém chvatu (1945 – pozn. J. K.) mi přišlo do sekretariátu 1 000 lidí. Když zjistíte více případů, než ty, které jsem uvedl, zastřelím se…“

Svoboda: „Zeptejte se, jak u mě lidi pochodí, když s něčím přijdou, já s Němkami vůbec nemluvím, zakázal jsem jim přístup do sekretariátu.“

Jednání skončilo vyloučením J. Mísaře z KSČ.

 

II.

 

            Následuje druhý protokol sepsaný v pondělí 8. října 1945 na schůzi předsednictva KV KSČ v Pardubicích za účasti soudruhů Procházky a Hrona ze sekretariátu ÚV KSČ v Praze. Předseda KV KSČ J. Kubát  16/ zahájil schůzi a oznámil 2 body jednání:

            1/ J. Mísař, 2/ J. Jägermann

Vojtěch Vlček podal zprávu o „Případu J. Mísaře“ vyloučeného 10. 8. z KSČ oznámil, že Mísař – ačkoli byl vyloučen ze strany a zbaven všech funkcí – dál vystupuje na venkově jako člen strany. Má totiž ještě legitimaci KSČ vystavenou ústředním sekretariátem. Tyto legitimace opravňovaly zakládat stranické buňky. V Orlí (u Chrudimě) ukazoval Mísař tuto legitimaci          a říkal, že nebyl vyloučen ústředím, ale krajem. Že prý byl již očištěn a vrátí se do KSČ. Vlček, Kubín a Jägermann „půjdou ven“. Byl zbaven všech funkcí i zemským velitelstvím SNB a byly mu odebrány pověřovací listiny, jež měl. Je však stále ve styku s bezpečnostními orgány. Dnes 8. 10. jej večer zastihl u policejního referenta ONV v Pardubicích. Je třeba proti němu zakročit. Navíc podnikl útok na J. Jägermanna, že prý zradil naše soudruhy v kriminále a způsobil jejich smrt. Na základě udání neznámého udavače byl Jägermann vyšetřován bezpečnostními orgány. Bylo vyslechnuto 30 soudruhů, kteří byli za války také zavřeni. Soudruhu Jägermannovi nebyla prokázána žádná vina. Soudruzi Pokorný a Jarda Čihák 17/ zatčení ve stejné době jako Jägermann, prohlásili, že se choval čestně a statečně, jak se na soudruha patří. Je zajímavé, že bezpečnostní orgány, vyšetřují-li kolaboranty, potřebují mnoho času, kdežto v Jägermannovu případu byla policie velmi čilá. Prostě dělá, co chce Mísař. Ten má kolem sebe železný kruh individuí, která jsou s ním živá nebo s ním zemřou. Tlupa kolem Mísaře se rozpadá. Byl degradován jeho spolupracovník „v ilegalitě“ mjr. Aubrecht. Byl též zatčen. Jsme stále sledováni Mísařovou tlupou. Mísař posílá jedny a tytéž lidi „na zvědy“, kteří nás stopují.“

Jägermann: „Je třeba Mísaře žalovat, aby byl soudné stíhán!“

Svoboda: „Dnes jsem se setkal s Mísařem na policejním referátu ONV. Ptal jsem se jej, co zde dělá. Říkal mi, že má legitimaci u SNB. Na žádost, aby mi ji ukázal, odpověděl, že je to jeho věc. Viděl jsem jej na radnici, jak dával rozkazy velitelům SNB.

 

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 9-10/2020


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem