Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Stará pamětní deska

obrázek k článku Na základě informace pana Ing. I. Herynka, že na faře církve Českobratrské evangelické v Pardubicích je nějaká deska a na popud pana PhDr. J. Kotyka, Ph.D., jsem se rozhodl tuto uvedenou desku identifikovat.
Deska se nalézá v domě č.p. 6 8/44 ve Sladkovského ulici. Je to dům, kde také bydlí současný farář této církve. V jedné místnosti v přízemí je opřená na zeď a mírně zasunuta. Měl jsem také potíž tuto desku vyfotografovat. Je zhotovena z černého mramoru. Je poměrně značných rozměrů, a sice 95x65x cm. Její váha je cca 50 kg.
Během pátrání jsem získal několik různých informací, na jejichž základě jsem se obrátil na bývalého faráře této církve pana ThDr. Jiřího Doležala, který mi napsal následující: „Roku 1457 – za vlády Jiřího z Poděbrad – byla ve východních Čechách v Kunvaldě založena Jednota českých bratří.

Po pěti stech letech – roku 1957 – se sbor Českobratrské církve evangelické v Pardubicích rozhodl, že oslaví toto vzácné jubileum. Hlavní slavnostní shromáždění se konalo v kostele Československé církve husitské a bylo hojně navštíveno.
Mimo to se pardubičtí evangelíci rozhodli umístit při této příležitosti pamětní desku do pasáže na místo, kde v 15. a 16. století stával sbor Jednoty bratrské. Staršovstvo farního sboru pověřilo svého člena, p. Miloslava Štulíka (mistra kamenického), aby desku s příslušným textem a daty připravil.
K umístění pamětní desky však nedošlo. Okresní národní výbor (církevní tajemník) nevydal potřebné povolení. Deska byla pak uložena v postorách farního úřadu v Hronovické ulici. Nyní je deponována na evangelické faře ve Sladkovského ul. čp. 6 8/44.
“ V současné době, kdy se uvažuje o rekonstrukci Machoňovy pasáže, doufám, že se konečně naplní osud této velmi zajímavé a historicky velmi cenné desky a najde se vhodné místo pro její umístění a tak snad konečně splní své poslání, ke kterému byla určena a bude po 51 letech rehabilitována.

Pozn: Panu ThDr. Jiřímu Doležalovi jsem za spolupráci předal moji publikaci AB-Zet PARDUBICKA sešit 10 KOSTELY – MOTLITEBNY – KAPLE – ZVONICE Doklad o Zboru církve v č. p. 60 – PASÁŽ Sakař – Dějiny Pardubic díl IV., část , str. 245: Č. p. 60st. – 17n. – ZBOR BRATRSKÝ

Při sv. Janě Křtiteli 1520 vyjednali si Čeští bratři trhem dvůr Opršalův za 50 kop míšeňských. Zavdali 10 kop. Ostatek spláceli po čtyřech kopách. Roku 1548 mandátem královským Zbor ztratili a pan Jan z Pernštejna přidělil statek stíhaných bratří pardubickému špitálu.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem