Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic - II. část

obrázek k článku (vážně i úsměvně z černé kroniky)

ROK 1918
František Uhlíř s vojenským dezertérem Balcarem v noci na 5. března ukradli ze zamčené dílny v továrně na železné kostrukce E.Krause řemeny v ceně 804 K.Josef Křivka opět s vojenským dezertérem Balcarem ukradli 9. března v nádražnítopírně v Pardubicích z uzamčené dílny řemen v ceně 498 K. Jiní delikventiOldřich Pleskot a František Mládek ukradli v noci 2 . dubna z výkladní skříněBoženy Hybské na Královské třídě látky v ceně 814 K. Uhlíř a Mládek vykradlidále v noci na 16. května i výkladnískříň A. Trojana v Pernštýnské ulici. Jednalose o šátky v ceně 2 666 K. Kradené věci koupila od jmenovaných A. Šimáčkováa dále je prodávala (řemeny z Krausovy továrny, řemeny z nádražní topírny,cukr z nádraží, vojenský šat a obuv, nitě z Kauderovy továrny v Třebechovicích).
Poškozeným byla škoda nahrazena, buď úplně nebo částečně. TovárníkE. Kraus žádal po A. Šimáčkové (jinak majitelce dvou domů) náhradu za ušlýzisk tím, že v továrně byla na delší dobu výroba přerušena.F. Mládek dostal žalář na šest týdnů, F. Uhlíř stejný trest (zostřený dvěmatvrdými lůžky). A. Šimáčková rovněž šest týdnů. Motivem k trestným činům nebyla sociální poválečná bída, ale nedostatek prostředků k rozmařilému životu mladých lidí. Z líčení dále vyšlo, že obžalovaní měli četné konexe se známými pardubickými prostitutkami a peníze, které získali krádežemi, prohýřili.
Velmi často procházely městem cikánské tlupy, které byly spojovány s kriminální činností. V posledních dnech (říjen) byly přistiženy dvě cikánky, které z domu č. 280 na Zeleném předměstí odcizily různé předměty. Jednalo se o Františku a Amálii Růžičkovy, které byly předány c.k. okres. soudu v Pardubicích.

Dne 8. října byla přistižena cikánka Markéta Růžičková při krádeži krmné husy, kterou odcizila sluhovi Živnostenské banky panu Záleskému. Odcizenou husu musela vrátit. V noci na 10. října byli v blízkých Jesničánkách přistiženi dva vojíni, nesoucí každý pytel ovsa o váze 50 kg! Doznali, že je odcizili na pardubickém nádraží. Jeden z jich uprchl, druhý, František Růžek, byl předán vojenskému velitelství v Pardubicích.
Dne 5. října byla ve známém pardubickém zasílatelství Bedřich Hostovský spáchána krádež neznámými pachateli, kteří vnikli do skladiště a odcizili šatstvo
a jiné věci, ve skladišti uložené. Při činu je přistihl noční hlídač Matěj Pacák. Byl vetřelci napaden a povalen na zem. Jeden z pachatelů mu nacpal do úst hadrový roubík. Pacákovi bylo 70 let a neměl šanci se ubránit přesile. Všech pět pachatelů bylo později zatčeno. Jednalo se o Františka Horáčka, Aloise Svobodu, Josefa Mísaře, Františka Nováka a Josefa Titla.
Dne 26. října byla z vodního kanálu Halda vytažena mrtvola chlapce Františka Lebdušky, 5,5 let starého syna Josefy Lebduškové z Pardubic. František spadl nešťastnou náhodou do vodního toku, aniž byl někým zpozorován, a utonul.

ROK 1919
Do bytu pana Kotena v Palackého třídě č. 48 se v polovině ledna vloupal neznámý pachatel a odcizil větší množství prádla. Později byl zatčen 20 letý Ferdinand Fišer ze Žižkova, který se ke krádeži přiznal.
Za velkou ničemnost byl označen čin, při kterém v parku na bývalém starém hřbitově urazil neznámý uličník soše sv. Jana Nepomuckého hlavu! Další čin byl rovněž spojen s vandalstvím. Neznámí pachatelé v polovině července zničili alej 10 letých stromů podél hráze Chrudimky. „Jen člověk mravně úplně zchátralý jest schopen takového činu. Pro takové lidi doživotní Kartouzy nejsou žádným trestem! Na místní policii byl složen obnos 100 K, který bude vyplacen tomu, kdo prozradí pachatele!“
Jistý Kronfeld za Záhřebu, vydávající se za srbského poručíka, prováděl v Pardubicích různé podvody (nabízení kradeného tabáku apod.). Zatčen byl na pardubickém nádraží. Jiný podvodník, jistý Flanderka, bývalý četař srbské armády, pocházející ze Žižkova se v Pardubicích vydával za kurýra čs. mise v Záhřebu a lákal peníze na příbuzných mužstva, kteří se ještě za Srbska nevrátili. Také on byl zatčen.
Z 2 . na 24. července se v Pardubicích odehrál napínavý příběh. Kolem půl druhé v noci konali strážníci Fiala a Novopacký obvyklou pochůzku městem. V parku u hudebního pavilonu uslyšeli náhle volání o pomoc. Vycházelo z budovy sirotčince. Při vstupu do místnosti spatřili zakrvácenou jeptišku, která křičela, že na ni zaútočil neznámý muž. Rozbil okno, vnikl dovnitř a začal ji škrtit! Zřejmě se polekal jejího křiku a pustil ji. Při útěku odcizil 4 balíky látky na šaty pro sirotky. Následovala prohlídka parku a celé Vinice. Pod Vinicí narazili strážníci
Hruška a Šmaha na dva muže, kteří se dali okamžitě na útěk. Byli zatčeni. Při prohlídce se ukázalo, že měli u sebe paklíče a útržky hledaných látek! Jednalo se o 20 letého Morávka z Vysokého Mýta a 15 letého Kohoutka z Pardubic. Doznali se i ke krádežím ve známé firmě A. Rainberg a dále u firmy Hübner. Strážníci Novopacký a Fiala našli zbytek lupu v ovse pod Vinicí. Kohoutek byl předán soudu. Morávek, který byl i útočníkem v sirotčinci, se v městské věznici oběsil!
Pardubické policii se podařilo zatknout nebezpečné kapsáře Ludvíka Nováka ze Stanislavova, Petra Graběšinského z Krakova a Josefa Kvapila z Pardubic. Jmenovaní prováděli na trati mezi Prahou a Brnem mnoho kapesních krádeží. Novák a Graběšinský se po zatčení chovali arogantně. První dokonce v policejním vězení zapálil slamník a chtěl využít nastalého zmatku při hašení požáru k útěku. Novák fyzicky napadl strážníka Rumla, ale ani jeden z útěků se nezdařil.

Pokračování
Použité prameny:
(SokA Pardubice)
1/ Východ (List České státoprávní demokracie pro Východní Čechy), č. (12. 10. 1918), str. 5-6.
2/ Tamtéž, č. 7 (9. 11. 1918), str. 7.
/ Tamtéž, č. 6 (18. 1. 1919), str. 4.
4/ Tamtéž, č. 5 (12. 7. 1919), str. .
5/ Tamtéž, č. 54 (19. 7. 1919), str. .
6/ Tamtéž, č. 55 (26. 7. 1919), str. 2- .
7/ Tamtéž, č. 6 (27. 8. 1919), str. .

Poznámka autora:
Autor seriálu si uvědomuje, že informace byly použity pouze z jednoho informačního zdroje, proto mohlo dojít ke zkreslení popisovaných událostí. Některé kriminální případy (aféry) sledoval tisk jen velmi povrchně a již se k nim nevracel (ani v případě, že se události vyvíjely a pokračovaly). Autor se chystá pokračovat ve sběru a prezentaci informací i z dalších regionálních periodik, takže pečlivý čtenář bude mít možnost vzájemné komparace. V některých případech bylo téma seriálu překročeno, což si autor také uvědomuje a ponechá na laskavém čtenáři jeho vyhodnocení.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem