Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

130 let Sdružení divadelních ochotníků J.K.Tyl Sezemice - 2. část

obrázek k článku (Ochotnické divadlo od minulosti až po současnost)

Jak se rozvíjelo ochotnické divadelní hnutí v Sezemicích po 1 .světové válce v době 1917-1939? V první své zprávě o ochotnickém divadle v Sezemicích jsem skončil vlastně jeho "smrtí". Nebyla to však smrt v pravém slova smyslu. Ukázalo se, jak myšlenka hrát divadlo zapustila kořeny hluboko do povědomí sezemských ochotníků i v době války. Nebyl to sice už Spolek J.K.Tyl, ale scénické práce se ujímá několik organizací najednou. Je to především Studentská Matice, která vlastně doplňovala již od r. 1909 repertoár SDO. Sezemičtí studenti pardubické reálky a vysokoškoláci nedbali tehda předpisů spolkového zákona a hráli. Hráli o prázdninách 1909 Nerudovu aktovku Prodaná láska, Štolbu, Klicperu, Šamberka, C.Davise (jeho Katakomby) i rozpustilou T.H. Brandonovu Charleyovu tetu. Pustili se i do Hilbertovy Viny (1913), do hry Birch-Pfeiferové Sedlák Zlatodvorský (29. 7.1917), do Šubrtová Jana Výravy (1919), nacvičili hru Služebník svého pána od Fr.V.Jeřábka a Otce od AI. Jiráska. I v době válečných hrůz následovala po představení volná zábava při hudbě. Posledním představením Studentské Matice byla 25. 12. 1920 veselohra Josefa Skružného Pěkné nadělení.

Velmi čilí a činní byli členové Sokola. Měli výhodu vlastního jeviště. V r. 1920 zahájili Kolárovým dramatem Pražský žid, v r. 1922-25 sehráli Stroupežnického Naše furianty, Langrovu veselohru Velbloud uchem jehly, Otce, Emigranta a Lucernu AI.Jiráska (1927-28), Její pastorkyni G.Preissové (1927), r.1935 Tylovu Marjánku, matku pluku s hudbou Karla Moora a Vrchlického Noc na Karlštejně. Poslední inscenací byla 5. 10. 1940 veselohra Český muzikant. Protože měli mezi sebou dobré zpěváky, sehráli (někdy sami, jindy společně s dalším spolkem, aktivním i v ochotnické divadelní činnosti - sportovním klubem SK Sezemice) několik operet, např. Taneček paní Márinky, Perly panny Serafínky 1930, 1931. Hraje se na jevišti u Šafaříků, ale i na sokolském nebo sportovním hřišti za velmi početné účasti ze Sezemic i z okolí. Ze zpěváků vynikal Václav Hyksa, člen fotbalového mužstva SK Sezemice, pozdější známý hráč SK Pardubice. Hry nacvičují nejen bývalí herci VČD Václav Třešňák a Adolf Minský, ale i aktivní fotbalista, jakož i vynikající herec Josef Sandhaus se svou manželkou Annou (rodiče člena VČD Pardubice Milana Sandhause). Mezi hry, které J.Sandhaus narežíroval, patří komedie Viléma Wernera Komediant Hermelín (1931), Lidé na kře (1933) nebo Olgy Scheinflugové drama Zabitý (1934). TJ Sokol Sezemice ukončuje svou tělovýchovnou i divadelní činnost veselohrou Český muzikant 5.10.1940.
I další TJ Orel má svoje ochotnické divadlo. Jeho režisérem je od r. 1919 p.farář Rudolf Doležal, výborný hudebník a zpěvák. Vedle nácviku her: Cikánčina pomsta od Ad. Bognera (1919), Lukáš Pakosta, vůdce povstání lidu na Litomyšlsku - 1930 (hru napsal správce pardubické nemocnice Tomáš Hubený), Jízdní hlídka, zpěvohry Dražba na nevěstu (lidová úprava Prodané nevěsty) zakládá loutkářský odbor 1930, sám zhotovuje loutky, ale i jevištátko. Jeho hostem bývá jeden z potomků Matěje Kopeckého, který ho zasvěcuje do tajů loutkového divadla. Kolem sebe sdružuje nadšené prosté lidi a každé nedělní odpoledne po požehnání hrají dětem i dospělým. Všechny loutkové hry doprovází hrou na klavír.
Osobně mám hodně krásných a milých vzpomínek na tuto dobu, ponědž jako dorostenec Orla a student pardubického reálného gymnázia jsem se účastnil téměř veškeré činnosti nejen jako loutkoherec, ale i aktivní ochotník. Na každou divadelní hru jsme jako kluci nosili před představením do sálu "U Holubů" židle vypůjčené do blízkých sousedů a po skončení představení jsme je druhý den opět vraceli. Nadšené ochotnické práce se účastnili i členové Orla ze vzdálených obcí (Dříteč, Bukovina, Vysoká nad Lab., Zástava, Borek, Býšt, Ředice), kteří na zkoušky na divadlo jezdili na kolech poctivě po své celodenní dřině. Ještě jedna má vzpomínka se víže k inscenaci jedenáctiaktové hry Námořníkův sen. 2. repríza hry se odbývala na vesnickém jevišti ve Dřítči v dubnu 1935. Byl jsem pověřen (jako kvintán gymnázia) důležitým úkolem. Nápovědou. Do nápovědní budky se chodilo zvenčí (okno jako do sklepa). Bylo chladné aprílové počasí. Tomu odpovídala i tepelná atmosféra v nápovědní budce. Jeden dřítečský soused mi půjčil koňskou houni, takže jsem byl poctěn nejen vůní prken ( samozřejmě na sudech), která znamenají svět, ale i vůní živočišnou. Zimou jsem však nestrádal. Představení začalo o půl deváté. Protože téměř po každém jednání se scéna měnila, skončili jsme ve tři hodiny ráno za potlesku vyprodaného sálu. A v tom slyším hlasy dvou panímám, které seděly v první řadě před nápovědní budkou: "Tak spánembohem. Bylo to moc hezký a dojemný, že se mi nechce ani spát. Půjdu podojit." Tenkrát jsem uvízl drápkem a ochotnické divadlo mě provázelo celý život. Posledním představením TJ Orla byla zpěvohra v mé režii Ta naše písnička česká (24.11. 1940). Na jevištní ochotnické práci se podílel také další dramatický odbor místní DTJ, ' který hraje na svém vlastním jevišti u Hanzlíků (nyní u Hájků). Prvním představením je historická hra Eva ze Záhořic od tehdejšího pardubického redaktora Jos.Kratochvíla (1907). Hrají se hry se sociální tématikou: Zvony od Karla Boka (1929), Šubrtovy Žně, Jiráskův Otec (1924) a v roce 1932 uzavírá tuto činnost představení Tylovy Fidlovačky.
Místní hasiči měli ve svém středu dostatek nadšených ochotníků, v jejichž čele stál pilný režisér a výborný komik Václav Mohout. S nimi nastudoval mimo jiné v r. 1920 Šubrtovy Probuzence a v letech 1921-1931 Karasovu hru Mučedník Bnxenský. Jejich poslední hrou je Zelené království od Boženy Smolíkové-Rajské
(12.6.1938). I
K ochotnické divadelní činnosti se hlásí i Dramatický odbor strany živnostenské, který již v r. 1921 uvádí na jeviště veselohru R.Pavla Bílá černoška. Vedle her Josefa Skružného, Ad. Branalda, F.Olivy a mnohých jiných nacvičuje Svobodovy Směry života (1930), Preissové Gazdinu robu (1931), Koptovu Revoluci (1931) a poslední zaznamenanou veselohru Já bych se vdávala od Zd. Vrbaty (1. května 1938).
A to je již období, kdy se vytvářejí podmínky, aby se sezemičtí ochotníci, rozptýlení v několika dramatických organizacích a také pod tíhou politických událostí, připravovali vrátit se k původnímu divadelnímu spolku J.K.Tyl z minulého století. Jiným důvodem byla i ta okolnost, že mnozí sezemičtí ochotníci účinkovali ve více dramatických spolcích. Na valné hromadě 26.září 1939 dochází k sloučení v jedinou organizaci, která dostává jméno Kroužek divadelních ochotníků J.K. Tyl Sezemice.

Prameny:
Almanach 110 let J.K.Tyla v Sezemicích
Fr.Říha: Přehled význačných her XIX. - XX. století
Dr. Pavel Thein: Studie o divadlu v našem kraji
V.Pánek: Společenský a kulturní život Sezemic
(Příspěvek k akci r. 1992: "Historie Sezemic")
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem