Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Vzpomínky na staré Pardubice

obrázek k článku Narodila jsem se v Pardubicích a mám své rodné město velmi ráda. Město se rozrostlo, Pardubice byly dříve malé. „Na Třísle" se kupovala a prodávala domácí zvířata, koně, krávy, prasata. Na Olšinkách byla hasičská zbrojnice a sportovní hřiště. Velikonoční svátky byly ve znamení sekání do vajec, a to na hrázi, za arciděkanskou farou. V létě jsme se chodili koupat Na Ostende /to bylo na Labi/, ještě tu byly jiné možnosti koupání, např. v Chrudimce u dřevěné lávky pod sutinami, vojenská plovárna, turistická a občanská plovárna na Labi, také „Na Špici" /soutok Chrudimky a Labem/7 Podzim - to byly parforsní hony ... Byla jsem malá holčička, ale pamatuji se, jak hezké bylo vidět pány na koních, V zimě jsme navštěvovali „Panoramu" a „Na Zeleném" u vchodu do parku u sv.Jana stál s kamínky a opékal kaštany kaštanéř a to jsme teplé loupali a ohřívali si ruce v rukávníku /štucílku/.
Bruslit jsme ohodili na „Matiční ostrov", tam vyhrával flašinet, byla tam ohřívárna, ale rodiče nás tam neradi pouštěli, protože Matiční ostrov celý nezamrzal; zato na „Sokolském kluzišti" pod zámkem to bylo hezké. Byla tam i ohřívárna, vyhrával tam také flašinet, brusle jsme měli na kličku „Kolumbusky". Pravidelně se odbývaly trhy v úterý na Zeleném a v pátek za radnicí a na Bílém náměstí a Pernštýnském. Tam se koupila drůbež, máslo, tvaroh, vejoe, ovooe a vše, co přinesli sedláci do města* Byly tu také velké výroční trhy /jarmarky/. Tam se koupilo zboží všeho druhu, kabáty, boty, sklo, porcelán, látky, cukrovinky. Vcelku se dá říci, že staré město bylo velmi živé, bylo tam hodně obchodů.
Pamatuji letce inž.J.Kašpara, jak nosil Čepici štítkem dozadu. Na vojenském cvičiátx /nyní sídliště Dukla/ byl suchý strom, ke kterému uvazoval letadlo.
Kulturní život byl v Pardubicích dobrý, byla tu Filharmonie, hostovali tu herci z národního divadla, byla tu Činohra, opereta, ochotnické scény. Komorní spolek pořádal koncerty , byly tu kapely /pana Slejsky, Sokolská, nádražácká/. Pořádaly se promenádní koncerty na Zeleném, na Pernštýnském náměstí, v Bubeníkových sadech a pak na Sokolském hřišti, kde byl hudební pavilon, stoly a lavičky, někdy tu byl i koncert vojenské kapely z Hradce Králové.
Mladí korsovali na Zeleném ve všední den od 6 do 7 hod., v neděli dopoledne jsme chodili na korso. V létě se pořádaly slavnosti v Bělobranské a Zelenobranské dubině a pak na Sokolském hřišti. Nejdříve šel průvod městem a pak se šlo na místo slavnosti. Velká událost byla Kostelíčková pout /třetí neděli po Velikonočních svátcích/. To byly kolotoče a houpačky všeho druhu a těch stánků ... Zaplněno bylo náměstí u Kostelíčka. Štrossova ulice a přilehlé. Ještě bývala pout na Starém městě u kláštera, tam byly stánky s pomeranči, ale nepamatuji se, kterou dobu se to konávalo. Háda vzpomínám na své mládí, byly to krásné doby...
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem