Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Grandiózní dílo Pánů z Pernštejna na Helfenštejně

obrázek k článku Od osmdesátých let 15.století do čtyřicátých let 16.století přebudovávali Vilém a jeho synové, hlavně Jan z Pernštejna, své nejvýznamnější hrady do té míry, že se Pernštejn s Helfenštejnem na Moravě a Pardubice, Kunětická hora a Potštejn v Čechách staly pěti z desíti nejrozsáhlejších a nejdelších středověce-novověkých pevností bývalého Československa. Dalšími pěti byly Sovinec a Hukvaldy na Moravě, Děvín, Spišský hrad a Trenčín na Slovensku.
Ekonomické vzepětí pernštejnských držav, provázené kulturním rozkvětem, se projevovalo též obrovskou výstavbou plánovitě budovaných měst a hradů. Díky spolupráci českého královského architekta werkmistra Benedikta Rieda byla přenesena jeho idea ostrovního dělostřeleckého valu ze zámku Blatná též na stavby dalších městských a hradních opevnění. Na zámcích a vodních hradech v Pardubicích, Tovačově, Chlumci nad Cidlinou .a Prostějově se uplatnily Riedem navržené systémy přívodních vodních kanálů, vodou zatopených předpolí a rybníků, sypaných dělostřeleckých valů a okrouhlých rondelů. V kamenné formě byly rondely přeneseny též na Kunětickou horu. Pernštejn dostal okrouhlé dělostřelecké barbakány, Kunětická hora a Potštejn cesty mezi branami, zajištěné daleko se táhnoucími hradebními pásy, a Helfenštejn nejrozsáhlejší stometrovpu dělostřeleckou hradbu, až deset metrů "Širokou", jejíž mohutnosti nedosahuje žádné opevnění stejného typu ve středověce-novověkých hradech celé Evropy.
Hrad Helfenštejn, přestavěný již Husity na "tvrdý" hrad, se za Viléma z Pernštejna rozrostl na dvojnásobek. Získal po roce 1480 turnajový druhý dvůr s pěti dělostřeleckými věžemi, hospodářské budovy ve čtvrtém dvoře, kuchyni "roupovského" typu, novou hlavní věž a palác, zdobený četnými arkýři "pernštejnského" typu, s novou kaplí, s žebry stejné profilace jako má zámek v Pardubicích.

Za Jana z Pernštejna byl palác na Helfenštejně částečně zbořen a nahrazen novým renesančním dvoukřídlým palácem s obrovskými křížovými okny typu některých oken v Pardubicích a na Pernštejně té doby, s novou renesanční kaplí. Před palác byla postavena obrovská bašta hladomorna s osm metrů silnými zdmi s dělostřeleckými kasematami a v čele hradu dělostřelecká hradba Široká, rovněž s kasematami. Pod palácem, pod zvýšenou kuchyní a pod nadstavěnou hlavní věží byly zbudovány mohutné nosné pilíře. Vilém a Jan z Pernštejna tak dali hradu novou podobu, kterou si udržel jako "říšská pevnost" třicetileté války, i později přes záměrné zboření všech střech a horních pater paláce a věží.
(Podrobný článek o největších stavebních akcích pánů z Pernštejna na Helfenštejně přinese sborník konference "Pernštejnové v českých dějinách" pod redakcí PhDr.Petra Vorla, VČM Pardubice).
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem