Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Operace Dunaj

obrázek k článku Když dne 21 srpna 1968 začala okupace naší vlasti, vtrhlo k nám přes půl miliónu vojáků pěti zemí Varšavské smlouvy. Tak začala akce, která byla traumatizujřcř snad pro všechny občany naší země. Její následky se ukázaly už za dvacet let úplným rozpadem socialistického bloku. Tedy toho dne vstoupilo na naše území 575 tis. vojáků s 6500 tanky a více než 1000 letadly a vrtulníky. Byla to na "mírovou" operaci vojenská síla neuvěřitelně veliká. Jak si pamětníci pamatují, prvními jednotkami, které se dostaly v dopoledních hodinách do Pardubic a jeho okolí, byly jednotky polské. Postupovaly od Hradce Králové. Obyvatelstvo na to reagovalo a na ulicích se objevily také transparenty v polštině, např. "Poláci, kde je Lvov?" epod. Tento polský kontingent, který nás jako občany Pardubic bude zajímat nejvíce, byl sestaven z 27 780 vojáků, 550 tanků, 440 transportérů, 450 dél a 38 letadel a helikoptér.
Jak si můžeme připomenout, polské jednotky byly soustředěny severně od města v lese poblíže Hradiště. Vojáci a technika byly ukryty v lese, Říkali nám tehdy na schůzi, že hlavně děla jsou podle polského vojenského velitele namířena na město a je proto třeba zachovat klid a dodržovat dispozice okupantů.
V polském filatelistickém časopise Filatelístyka fc 10/11 z roku 1993 se objevila studie K. Lachowicze právě o této operaci Dunaj. Laika zarazí, proč právě filatelisté je o tuto záležitost zajímají. Je to prosté. Filatelisté sbírají a zkoumají zásilky přepravené polní poštou a takovéto právě i v této akci existovaly. A protože zásilky měly svoje odesílatele, přepravovatele jak v civilní, tak vojenské sféře, polní pošty, třídírny polní pošty a ústřednu polních pošt, musejí tuto záležitost zkoumat. Tak autor píše, že týl polské okupační armády byl ve městě Kladsko a zajišťovalo ho 3 500 vojáků. Z polské strany zajišťovala operaci Dunaj 2. armáda Vojska polského (Wojsko polské - WP). Ta se skládala z 10. a 11. pancéřové divize, 4.mechanizované a 6. výsadkové divize a k nim byly přičleněny i další útvary. Byl to např. 1. tankový pluk z 16. tankové divize, 27. tankový pluk z 5. tankové divize, 7. radiotechnický pluk, části 47.,49. a 56. vrtulníkového pluku a 11. a 17. eskadry kutyrních letadel.
Polské jednotky se podílely na operaci Dunaj ve dnech 21.8. - 12.11.1968, kdy se stáhly domů. V uvedené době polské jednotky okupovaly celkem 16% plochy tehdejšího Československa, tedy rozlohu kolem 20 tis. km2. Polská vojenská velitelství byla tehdy zřízena v Chrudimi, Havlíčkově Brodě, Hradci Králové, Jaroměři, Jičíně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi, Pardubicích, Trutnově a Ústí nad Orlicí, na Moravě pak v Šumperku. Nákres mapky ukazuje jednotlivé obvody působnosti polských ozbrojených složek. Sovětské jednotky jsou označeny "SA" - sovětská armáda. Velitelství 2. armády WP bylo v Hradci Králové.
Poštovní spojení polských vojáků s domovem zabezpečoval tehdy speciální kombinovaný poštovní systém, který zahrnoval jak vojenské, tak i civilní služby. Při velitelství 2. armády WB v Hradci Králové byla utvořena třídírna polních pošt a u divizí pak fungovaly úřady polní pošty. Z práce vyplývá, že v Pardubicích bylo velitelství 11. tankové divize a ta měla polní poštu s číslem 7705. Na všech zásilkách z Polska určených vojákům v Čechách a na Moravě musela být u adresy uvedena čísla polní pošty a pak i domicil pošty Kladsko 3. Zde se zásilky třídily a jezdila si pro ně hradecká třídírna polní pošty. Naopak tato vezla shromážděné zásilky vojáků od útvaru a velitelství určené rodinám v Polsku. Pardubický útvar si pochopitelně pro zásilky musel jezdit do Hradce Králové. Jako každá polní pošta se zásilky nefrankovaly a přepravovaly se bezplatně.
Jak se v práci píše, zatím je podobných zásilek mezi sběrateli v Polsku jen velice málo a řada záležitostí není uspokojivě osvětlena. Ve shromažďování dalších zásilek a informací se pokračuje.
Pro nás je zajímavá záležitost tím, že se jedná mj. i o útvary z Pardubic a okolí. Navíc záležitosti srpnových dní 1968 jsou právě po vojenské stránce zatím naprosto neznámé a tak díky polským filatelistům se dozvídáme alespoň základní údaje o těchto pohnutých dobách.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem