Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic - 5. část

obrázek k článku Rok 1921
Vraťme se ještě poslední kriminální událostí k předešlému roku 1920. V noci na 27. prosince byla spáchána krádež ve skladišti známé zasílatelské firmy Eduard Štrympl. Pachatelé byli bezprostředně po činu městskou policií zadrženi. Jednalo se o dělníky Říhu a Veselého. Oba jmenovaní vnikli do skladiště a odcizili na 40 párů bot!

V únoru roku 1921 městská policie zjistila, že František Chalupa, koňský řezník v Pardubicích, bytem Palackého třída č. 602, majitel domů v Pardubicích i v Praze, se svojí ženou Marií a tchýní Františkou Šťástkovou z Karlovy ul. č. 36, kupují kradené věci. Domovní prohlídka přinesla překvapivý výsledek. Na půdě domu Františka Chalupy pod senem byl nalezen pytel s hnacími řemeny, které pocházely z různých krádeží. Dále bylo v domě nalezeno několik balíků různého plátna a látek, jejichž původ nemohli manželé Chalupovi prokázat. Dále se u tchýně Františka Chalupy našel rovněž pod senem v pytli psací stroj, kteý pocházel taktéž z krádeže. Už loňského roku byl nalezen v bytě Chalupových elektrický motor, pocházející z krádeže v Opatovicích. Trestní oznámení bylo dáno zdejšímu okresnímu soudu.
V neděli 13. února se v Pardubicích odehrál dobrodružný hon na zločince. Vše začalo krátce po poledni zjištěním paní Rathouské, manželky majitele známé Sezemické pivnice, že v prvním patře v pokoji je zřejmě někdo cizí. Ze strachu poslala nejdříve zjistit, co se děje, svoji služebnou. Ta, jakmile vstoupila do pokoje, byla přepadena dvěma neznámými muži, kteří na ni namířili revolvery. Služebná však měla tolik duchapřítomnosti, že přibouchla před oběma muži dveře a začala volat o pomoc. Vzápětí se do pokoje přiřítil majitel firmy spolu s číšníkem a ještě několika hosty. I na ně přistižení lupiči namířili revolvery a vyhrožovali, že zastřelí každého, kdo se opováží volat o pomoc. Namířenými zbraněmi si proklestili cestu ven a dali se na útěk přes sousední dvůr, kde se rozdělili. Mezitím však někdo z firmy zavolal již policii, která začala oba muže pronásledovat. Jednoho pronásledovali dokonce vojíni po Palackého třídě, druhého strážníci k mlýnu Valcha, kde obklíčený lupič namířil na muže zákona opět zbraň. Během útěku ohrožoval zbraní i chodce, kteří se jej pokoušeli zadržet. Na výzvu „Stůj!“ obklíčený lupič nereagoval, proto na něj jeden ze strážníků vystřelil a lehce ho poranil na krku. Pak byl již lupičův odpor zlomen. Chycen byl i druhý lupič. Jednalo se o 29 letého Antonína Valeše a 21 letého Viléma Hrušku, který byl již v minulosti trestán. Při osobní prohlídce bylo u nich nalezeno 5000 K v bankovkách, dále 3 zlaté prsteny pánské, 1 zlaté pánské a 1 zlaté dámské hodinky a ještě mnoho dalších věcí, vesměs ze zlata a z kůže. Ke svému řemeslu používali 4 paklíčů, 1 francouzský klíč, velké železné páčidlo, el. lampičku, velký kapesní nůž a dva nabité revolvery. Hruška při útěku revolver odhodil a ten se bohužel nepodařilo najít. Hruška se pokusil z novoměstské věznice, kde byl internován, uprchnout. Skutečně se mu to podařilo. Vylomil dvě železné tyče v okně, protáhl se malým oknem do sousední kůlny a odtud uprchl do nedalekých Polabin, kde byl však chycen. Hruška se pokusil ještě o další útěk. Oba zločinci byli předáni ke krajskému soudu do Chrudimi.
V červnu se odehrál poblíž Pardubic další otřesný případ přepadení. Tehdy se vracel 76 letý Svoboda se svojí neteří z Mnětic, kde prodávali na taneční zábavě cukroví. U lesa mezi Černou a Famílií byli přepadeni 31 letým výrostkem Hubeným. Ten je oba omráčil údery do hlavy a poté oloupil. Útočník byl v obličeji sice maskovaný šátkem, ale neteř Svobody ho při zápase poškrábala na tváři. Po útoku pachatel uprchl do Pardubic, kde však na Skřivánku svůj lup ztratil (nebo záměrně odhodil). Hubený byl později zatčen, ale podařilo se mu utéci. Od Valchy prchnul k Labi, které přeplaval. Byl dopaden za pomoci lidí, pracujících na poli, poblíž Rosic. Strážníci museli zakročit, jinak by místní začali Hubeného lynčovat!
„Při stávajících vedrech jsou řeky plné koupajících se dospělých i dětí – mnohdy i s několika psy i psíky uprostřed. Jest to hrubá nešetrnost vůči slušnému obyvatelstvu, nepřihlížeje už k tomu, že mnozí dospělí obého pohlaví mezi dětmi jsou příliš primitivně oblečeni. Jest na obecenstvu samém, aby nepřístojnosti takové netrpělo a pořádek samo si zjednalo. V neděli na Chrudimce pod Pardubičkami toho bylo dosti.“
Dne 10. října o 3.hodině odpolední spatřil v Bělobranské dubině strážník Antonín Štěpánek (v civilním oděvu) prchat dva muže, ve kterých rozpoznal chovance zdejší donucovací pracovny. Strážník si vypůjčil z blízké hájovny za nepřítomnosti hajného loveckou pušku a začal uprchlíky pronásledovat. Jednoho dopadl. O druhého se postarali zakrátko další strážníci. Jednalo se o kárance Hlaváčka a Kučeru. Oba byli nebezpečnými zločinci. „V poslední době odcizeno bylo neznámými pachateli mnoho kol, které občané nechávají stát bez dohledu buď na ulici neb v chodbách úřadů a průjezdných hostinců. Obecenstvo se upozorňuje, aby tímto způsobem zlodějům kol neusnadňovalo jejich práci…“
„V posledních dnech se na březích Chrudimky objevili lovci ryb. Nepřehledné množství malých i větších rybek plulo po povrchu patrně otráveného jedem vpuštěným do řeky. Zejména děti, ozbrojeny hůlkami, pololeklé ryby dobíjely a s tučnou kořistí se rozcházely domů. Větší ryby otravou nebyly dotčeny, ale zdá se, že celý potěr letošní zahynul v řece. Věru, trestuhodný čin!“
V sobotu 5. října mezi 5.–6. hodinou večerní, způsobil strojvedoucí František Pletánek výtržnost v krámku Hynka Bednáře na Skřivánku, při čemž majitel firmy utrpěl lehčí zranění. Poraněn byl i jistý občan, který mu přispěchal na pomoc. Když byl výtržník vyhozen na ulici, rozházel všechno vystavené zboží v ceně 200 Kč kolem. Zuřivost ho údajně popadla poté, co zjistil, že hlávka zelí je příliš drahá!
Mezi vesnicemi Ostřešany a Mikulovicemi, na cestě směrem k Medlešicím, byla nalezena 21. října hořící mrtvola! Jednalo se o tělo zástupce firmy Bratři Singrové v Pardubicích, Kamila Pacovského. Pravděpodobně byl zavražděn téhož dne kolem půl sedmé večer. Pátrání naráželo na problémy, protože místní zvědavci stačili do příchodu policie celé místo činu důkladně pošlapat! Po pachateli se usilovně pátrá!

Použité prameny:
(SokA Pardubice)
1) Východ (List Čs. národ. dem. pro východní Čechy),
č.1 (1. 1. 1921), str.3.
2) Tamtéž, č. 7 (12. 2. 1921), str. 3.
3) Tamtéž, č. 8 (19. 2. 1921), str. 4.
4) Tamtéž, č. 24 (11. 6. 1921), str. 4.
5) Tamtéž, č. 42 (15. 10. 1921), str. 3.
6) Tamtéž, č. 44 (28. 10. 1921), str. 8.
7) Tamtéž, č. 46 (12. 11. 1921), str. 3.
8) Tamtéž, č. 48 (26. 11. 1921), str. 4.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem