Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

70 let chemického závodu v Rybitví

obrázek k článku V letošním roce je tomu již 70 let, kdy byla zahájena výstavba moderního chemického závodu v Rybitví u Pardubic.
Investorem výstavby byl SPOLEK PRO CHEMICKOU A HUTNÍ VÝROBU – PRAHA.
Proto také nový závod nesl jméno SPOLEK. V průběhu let při reorganizacích chemického průmyslu byl rybitevský závod nejprve osamostatněn a přejmenován na Východočeské chemické závody (VCHZ) a později se stal součástí koncernu SYNTHESIA – SEMTÍN. Při tomto sedmdesátém výročí je jistě vhodné si ledacos připomenout.

Proč bylo přikročeno k stavbě nového závodu Spolku? Na podzim roku 1938 ztratil náš stát pohraničí, a s ním i největší chemický závod Spolku v Ústí nad Labem. Ředitelství Spolku, které sídlilo v Praze, se proto rozhodlo za ztracený podnik postavit urychleně nový závod na výrobu barviv a léčiv. Přes složitou hospodářskou situaci, která nastala po záboru Čech a Moravy 15. 3. 1939, bylo o výstavbě nového závodu definitivně rozhodnuto. Vhodné místo pro nový chemický závod bylo nalezeno u Pardubic vedle již stávající chemické továrny v Semtíně. Zde byla k dispozici železniční vlečka, tepelná centrála, řeka Labe s dostatkem vody a možností výstavby říčního přístavu pro lodní dopravu surovin.
Výrobní program nového závodu navrhl Dr. V. Ettel. Na propracování jednotlivých technologických úseků účinně spolupracovali: Dr. V. Čech, Ing. Dr. Blažek, Ing. Dostrašil, Dr. Habada, Ing. Herynk, Ing. Smíšek, Ing. Štěpán atd.

ZAHÁJENÍ STAVBY – PODZIM 1939
Stavbu nového závodu dostalo za úkol Organicko-Technické-Oddělení (OTO). Hned od začátku bylo tempo výstavby vysoké. Již za rok, tj. v roce 1940, byla uvedena do provozu výrobna anilínového oleje. Přesto, že vypukla druhá světová válka, stavební práce probíhaly nepřerušeně. Pro výstavbu závodu byly zvoleny standartní budovy se železobetonovými sloupy, podobně jako byly stavěny budovy firmy Baťa ve Zlíně. Skelet byl dodatečně vyzděn. Stavitel Jan VANĚK z Prahy prosadil, aby sloupy byly na vnějších stranách budov. Tato myšlenka měla i svoji výhodu. Při vedení potrubí na vnitřních stěnách budov nebylo třeba obcházet tyto sloupy, poněvadž stěny byly rovné. Vedle stavitele Vaňka se na výstavbě podíleli Ing. Dr. Dohnálek a Ing. Smíšek, kteří vdechli celému areálu zlínský chrakter. Od firmy Baťa později přišel i stavbyvedoucí Juřena a z Ústí n. L. stavitel Urbanec.
Současně s výstavbou provozů se stavěly také budovy výzkumného ústavu a poloprovozů. Laboratoře byly zařizovány podle návrhu Ing. Smíška. Analytickou laboratoř zařizoval Ing. Dr. Wanka. V rozbíhajících se laboratořích a provozech pracovali „staří spolkaři“ Dr. Habada, Ing. Smíšek, Ing. Hanousek, Ing. Trávníček aj. V laboratořích i provozech našli uplatnění také vysokoškolští učitelé a studenti z oboru chemie ze zavřených vysokých škol. Tato skutečnost se pozitivně projevila na rychlosti, s jakou byla zahájena chemická výroba v novém rybitevském závodě během války. Po válce se samozřejmě tito kvalifikovaní odborníci vrátili na vysoké školy.
Jak přibývalo lidí v laboratořích i v provozech, bylo nutno zajišťovat jejich ubytování. Spolek proto koupil od stavitele Hořeňovského řadu domů v Pardubicích. Byla také zajištěna výstavba kolonie v Rybitví. Pro její umístění byl zvolen prostor na západ od budoucího závodu, tj. proti směru převládajících větrů.

PŘÍNOS ZÁVODU RYBITVÍ PRO PARDUBICE
Nový chemický závod potřeboval pro nová pracoviště chemiky. Proto zástupci chemických továren v Pardubicích přišli po roce 1945 s návrhem, aby v Pardubicích byla zřízena Vysoká škola chemická. Tato žádost byla vyslyšena a v roce 1950 z rozhodnutí vlády byla otevřena VYSOKÁ ŠKOLA CHEMICKÁ V PARDUBICÍCH. Ta se postupně transformovala na Vysokou školu chemicko- technologickou (VŠCHT). Postupem času byly vedle VŠCHT zřízeny další fakulty různých oborů. Tím byla dána možnost změnit současnou VŠCHT na UNIVERZITU PARDUBICE.
Tato skutečnost je velkým přínosem rybitevské chemie pro město Pardubice.
BUDOUCNOST ZÁVODU RYBITVÍ
Nový a moderní chemický závod v Rybitví přinesl do Pardubic také novou a náročnou chemii. Ve výrobním programu nebyla jen organická barviva, ale také léčiva. A právě tento obor chemického průmyslu, který se zabývá výrobou léčiv, přinášel ve své době, kdy byla farmacie v Rybitví, dobré finanční zdroje pro továrnu. A lze říci, že dnes je farmaceutický průmysl jedním z nejvíce se rozvíjejících. Byla proto škoda, že tento obor byl z Rybitví přemístěn do jiných závodů. Tyto závody dnes prosperují a nemají ekonomické problémy. Přejme proto závodu Rybitví k jeho sedmdesátinám, aby měl štěstí a podařilo se mu obohatit výrobní progam. Aby vedle barviv se opět objevila výroba léčiv.
(Podrobnější popis výstavby závodu byl již uveden ve ZPRÁVÁCH KPP v ročnících 1994 č. 11–12, 1995 č. 3–4, 1999 č. 11–12.)
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem