Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Josef Pírka jako dvorní fotograf vévody Nasavského

obrázek k článku Všichni máme ještě v dobré paměti krásnou výstavu fotografa Josefa Pírky (1861 - 1942), kterou na přelomu let 1989 a 1990 uspořádal Park kultury a oddechu v Pardubicíoh zásluhou a pílí L.Netušila. Člena našeho klubu. Byl tu vystaven poprvé modrý sešit vyprávění Josefa Pírky JUDr.M.Mládkovi, kam bylo zapisováno od 1.7. do 14.12.1941, tedy pouhý rok před Pírkovou smrti. Sešit je od ledna 1976 jako dar paní Jiřiny Mládkové v mé soukromé sbírce a na výatavu jaem jej rad zapůjčil. Jde totiž o unikátní dokument k historii starých Pardubic, parforsních honů, dostihů i bohatého Pírková života. Budeme do něj nyní občas na stránkách našeho časopisu nahlížet.
Otevřeme-li jej na stranách 12-15, poučíme ae o tom, jak Pardubice navštívil v době parforsních honů roku 1887 vévoda Nasavský. Nechme však vyprávět Josefa Pírku: „V roce 1887 byl ohlášen do Pardubic k parforsním honům dvůr vévody Nasavského. V Pardubicích byly pro tento dvůr najaty tři domy, a to: dům p.Děkanovského na Zelenem předměstí 1 (dům naproti nynější poště a v hotelu „U lva" /Franc železník/ 2/ stáje. Děkanovského dům obýval vévoda s vévodkyní a pobočníky /hrabětem Metternichem a baronem Breitbachem v on Durresheim/ a veškerým služebnictvem (štalmistr, komorník, myslivec, osobni kočí, obročnníci= Futtermeister, lokajové).Bydlel tu i vévodův sekretář i kněz jejich. Do stáli bylo umístěno 40-50 koní /to byli koně pro vévodu a vévodkyní/ a 12 rappů = vozových koni.3/"

Byla to tedy pro maloměstské Pardubice veliká sláva! Kdo byl onen vévoda Nasavský, o kterém tu vypráví J.Pírka? Nahlédnutím do genealogických tabulek lze zjistit, ze šlo o Adolfa VII. Nasavského, od roku 1890 pozdějšího velkovévodu lucemburského. Narodil se na zámku Biebrich 24.července 1817 Luise, manželce Viléma, vévody Nasavského. Adolf dostal při křtu jména Adolf Vilém Karel August Bedřich. Jako vévoda Nasávský vládl od smrti svého otce roku 1839 do prusko-rakouské války 1806, kdy 3.října militaristické Prusko Nasavské vévodství anektovalo.5/ 22. září 1867 byla za anexi zaplacena náhrada 15 milionů zlatých. Vévodovi Adolfovi zůstal jen soukromý majetek, t.j. zámek Walverdingen a rodný Biebrich a vinicemi v Porýní, 6/ Žil střídavě ve Frankfurtu nad Mohanem a ve Vídni, kde mel palác. Rakousko si velmi oblíbil, byl majitelem c.k. regimentu infanterie č.15, v jehož uniformě navštívil Pardubice roku I887.7/ Adolf VII. Nasavský 8/ přijel do našeho města se svou druhou ženou - Adelheid z rodu Anhalt-Deesaa, ss kterou se oženil 23.dubna 1851.9/ Poslechněme si však dále vzpomínky Josefa Pírky na nasavskou návštěvu Pardubic v zimě 1887: "V zimní sezóně zúčastnil se vévoda s vévodkyní parfoorsních honů v Pardubicích, kde byl majitelem více akcii. Vévodští manželé byli v Pardubicích velmi oblíbeni a při jejich objeveni se na honu obraceli na sebe pozornost veškeré Šlechty. Vévoda byl velkým demokratem a podporovatelem nejen města Pardubic, ale i celého okresu, vždy při meetu obdarovával chudý lid, který se při té příležitosti objevil s pokornou prosbou. Každý byl obdarován vždy jedním zlatým dukátem od vévody.
Jelikož já, Pírka, jsem se účastnil honů od roku 1877 a měl jsem pouvoir od šlechty fotografovat a pohybovat se jako jeden z nich. byla mi dána příležitost vávodská manžela v různých soenáriích fotografovat. Též jaem byl. vyznamenán jejich osobními návštěvami, kdy prohlíželi má práce. Jednoho krásného dne byla mi ohlášena osobnost vévody Nasavakáho v mém atelieru 10/ a jeho přáni zhotovit! mu portrát. Má atelié ae změnilo v plné gala v očekáváni tak vysokých osobnsati.ll/ Věvoda a vévodkyně byli doprovázeni svými pobočníky a při přijetí byla mi dána čest, kdy jsem mohl vévodkyni podati kytici růží. Pak následovalo vícero snímků v uniformě nasavská a rakouská.
Později jaem byl pozván k audienci vévodou i vévodkyní, kde mi byla dána příležitost v komnatě vévodkyně malovat jednotlivé portréty rodinné. Vévodkyně, tato vysoká dáma, byla spisovatelkou i malířkou. Zasedla vedle mne a já pracoval. Mezi Časem přišel vévoda na návštěvu a ona pronesla pro mne významná slova: „Podívej se, jak pan Pírka krásně maluje!" Pak přišel pobočník a předával vévodkyni poštu. Při prohlížení ilustrovaného časopisu řekla: „Podívejte se, pane Pírka, to je krásná ilustrace Manchesteru!" Když nám světlo již měně intensivně sloužilo, sama mi pomohla dát stůl blíže k oknu, abych mohl dále pracovat. Za mou židlí stál pražský skleník. Vévodkyně se postavila za mne a nějak vrazila do táto skříně, tak sklo s řinčením padalo. Ihned jsem povstal a chtěl jsem rozbitá sklo sebrat, vávodkyně však chytila mou ruku: „Ne, nechte toho, pane Pírka, mohl byste si poranit ruku!" Takto jsem po několik dnu byl zaměstnán u vévodkyně. Dělal jsem i fotografie budoucí vévodkyně chystala album, napsala verše, k tomu zdobila a malovaly se fotografie. "12/
Zde konči základní pasáž Pírkových vzpomínek na návštěvu vévody nasavského v Pardubicích. 3.dubna 1888 byl pak Josefu Pírkovi udělen titul „Dvorní fotograf vévody nasavského". To byl ještě Pírka zaměstnancem firmy Glócknex. 5.srpna t.r. si však již na Královské třidě /dnešní třídě Míru/ v domě čp. 109/110 v hotelu „U zlatěno lva" otevřel svůj nový fotografický podnik. Na jeho kabinetkách se pak objevilo mj. i nejvyšší uznání a vyznamenání Jeho Výsosti vévody Nassavskáho".13/ To však byl již c.k.dvorním fotografem a měl nový atelier na Královská třídě čp.94. Ale to už je jiná historie...

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP rok 1993, číslo 5-6.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem