Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

O dvou Rybárnách a jedné výstavě

obrázek k článku Při regulaci Chrudimky v roce 1910 se starý oblouk řeky za železničním mostem stal jezerem. Dostalo jméno „Matiční", ale ne proto, Že tady rybáři chovali kapři matky, jak napadly jedny noviny, ale protože jezero i dřevěnou hospůdku spravovala „ústřední matice školská". Ta také na ledě organizovala zimní sporty, právě tady začínala historie pardubického hokeje. Tady ae taká většina z nás dříve narozených Pardubáků učila prvním krokům na bruslích a zároveň pod dohledem pánů Zelenky či Pleskota i slušnému chováni. Dodnes ml ty časy připomíná skleněný oválný knoflík s brusli, který byl vstupenkou na led. Kluziště bylo vždy vzorně upraveno a večer osvětleno zavěšenými lampami. V teple „Rybárny" jsme se přezouvali a kupovali si výtečný horký čaj.
Ovšem i v létě pod kaštany a jeřáby žila „Rybárna" a její parket s hudbou a tancem, bohatým společenským životem. Uvnitř pak k pravidelným hostům patřili nejen rybáři, ale i Členové „Matice", mezi jinými i takové pardubické osobnosti jako byl historik profesor J.Sakař. To už je ale dávno. „Matice" jako mnoho jiných dobrých organizací byla později zrušena, „Rybárna" chátrala, až musela být zbourána.

Ovšem pardubičtí rybáři se vytáhli. Navázali na starou tradici a postavili „Rybárnu" novou. Na pohled z dálky skoro stejnou, ale moderně zařízenou. Až budete Číst tyto řádky, možná už bude v provozu včetně restaurace rybích specialit a rybářského klubu. Bílou stěnu tady střídá tmavý dřevěný obklad a velká prosklená plocha umožňuje krásný výhled na vodu. plovoucí terasu. Restaurace bude mít prý ze sádek přísun denně Čerstvých ryb a do budoucna se počítá i se specialitami mořské rybí kuchyně. Ale nepředbíhejme! Už to, co je, slibuje, že budeme mít zase po letech stejný cil nedělní vycházky jako kdysi. A možná si při tom ani neuvědomíme jednu neobvyklou souvislost.
Právě v těchto místech se v létě před 90 lety děly velká věci. Historický průvod půltisícovky osob v kostýmech, polovina z nich na koních a k tomu nepřehledné davy ... To všechno směřovalo právě sem, na Olšinka a do blízkého okolí. Tady stály pavilony tenkrát jedinečné „Východočeské výstavy průmyslu, zemědělství, národopisu a uměni v Pardubicích" v roce 1903. Poprvé se tady rozzářilo elektrické světlo a vytryskl nevídaný „světelný vodopád" firmy Josef Prokop, vdova a synové a po Chrudimce jezdil malý pomníček. Tehdejší noviny psaly, že „výstava překvapila svým rozsahem na venkově dosud nebývalým" a je „z krajinských výstav Východočeská je největší a nejúpravnějši". Výstavní areál měl na 80 objektů honosně nazývaných „palác", „pavilón" nebo alespoň „pavilónek". Na tisíc jednotlivců a organizaci tady nabízelo všechno možné. Od dobytka, mlátiček či dámské ruční práce až po slivovici Či cihelnu v chodu nebo přenosnou nemocnici. Alespoň o tom svědčí nabídka katalogu výstavy. Šipka s nápisem „ Žač je v Pardubicích perník?" vedla k „perníkové chaloupce", kde tenhle výstavní suvenýr s oblibou nakupovali zvláště návštěvnici z venkova.
Kolem té „perníkové chaloupky" jsme pak chodili až do roku 1983 v Bubeníkových sadech. Kolemjdoucí často ani nevěděli, že tenhle skládek lopat a košťat pamatuje výstavu z roku 1903.
Druhým objektem výstavy, který sloužil ještě snad padesát let, byl v parku „hudební pavilon", zbouraný aš někdy po válce. A tím třetím svědkem zašlé slávy byla právě dřevěná výstavní restaurace „Rybára" u Matičního jezera. Po jednašedesáti letech poctivých služeb v zimo v létě byla zbourána až v roce 1964.
A tak děkujeme Členům místní organizace Českého rybářského svazu v Pardubicích za to, že právě tady nezůstalo zarostlé prázdné místo.
Novou rybárna postavili svépomoci ze svých prostředků, nákladem větším než 2 miliony korun. Má sice moderní kabát i interiér, ale vnější silueta podle projektu ing.arch. Miroslava Petráně jun. si zachovala obrysy připominmjici jedem objektů slavné výstavy z roka 1903. A to je dobře!
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem