Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Rádio Koten hlásí

obrázek k článku Nejstarší člen Klubu přátel Pardubicka pan František Koten oslaví dne 10.září 1993 neuvěřitelné 92.narozeniny.
A to byl také důvod k malému posezení při čaji o páté u Kotenů v tichém domě čp.356/21 v Sakařově ulici, abychom popřáli k narozeninám a zavzpomínali na časy slávy firmy RADIO.KOTEN, známé kdysi zdaleka nejen ve východních Čechách.
„Bylo nás pět..." jak od Poláčka, ale ne já, Eda Kemling a Zilvar z chudobince a vůbec my hoši, co spolu mluvíme ..." , ale tady měly převahu dámy. Kromě mne a oslavence, jehož jsem zpovídal, byla a námi i „babička" pani Jana Kotenová /rozená Grusová/, dcera Hana Vetešníková a vnučka PhDr.Helena Mandysová.

Při řeči se ukázalo, že sama „babička" by stála za samostatný rozhovor. Přistěhovala se sem do domu, když jí byly tři roky. Je to sestra slavných bratří Grusů, malíře Jaroslava, tvůrce hraček Víta a architekta Josefa. „Babičce" to dodnes moc sluší, ale nebudeme mluvit o věku, řekněme jen, že jako třetí žena v Pardubicích získala řidičský průkaz a vůdčí list jí vystavil sám Vincenc Chomrák. Ano ten,, co měl první autoškolu v celém mocnářství... Mnozí ze čtenářů si pamatují firemní štít RADNO KOTEN na třídě Míru poblíž lékárny, říkalo se tam „U Kolaříků". Ve výloze byla mapa a praporky zapíchnutými všude tam, kam firma rádio, mikrofon, gramofon či rozhlasovou ústřednu nebo další zboží dodala a kam je taká jezdila po tři roky zdarma opravovat. I daleko do Orlických hor zamířila často Tatra „Hadimrška" s "babičkou" Kotenovou za volantem. Ale to už je dávno a my jsme přišli především za dědečkem Františkem Kotenem pro odpověď na několik otázek.
1/ Říká se o Vás, že jste velký kus svého života strávil při ozvučování ulic a sálů, vždyť jen na reproduktorech pouličních rozhlasů reklama RADIO KOTEN visela ve více než 50 obcích a městech. Ale zvuk v divadle byl asi mnohem náročnější...
V Pardubicích jsem toto zařízení instaloval v roce 1941 v kabině za jevištěm s jedním reproduktorem umístěným ve stropě, druhým v orchestru a třetím na jevišti. A podařilo se to, tehdejší kulturní redaktor "Venkova" /pozdější profesor AMU/ A.M.Brousil o tom napsal, že by se herci Národního divadla mohli učit od pardubických, jak se mluví z jeviště a technici by si měli zajet do Pardubic podívat se na zvukové zařízení, které pro doprovodnou hudbu udělal F.Koten ..." To byla, pane, reklama, do týdne jsem měl 9 objednávek od divadelních spolků z celých východních Čech, tady mám seznam dalších, které přišly pár dní později .... a všechno jsme to stihli tenkrát…
2/ A ještě jste měl čas na rozhlasovou komisi na radnici, Klub přátel velkých Pardubic, na Východočeský aeroklub a na takové nápady jako byl přímý přenos varhanního koncertu z arciděkanského kostela do hlediště pardubického divadla..
To bylo při tryzně za Antonína Švehlu někdy v zimě ve čtyřiatřicátém roce,taky bychom tady našli o tom výstřižek z novin ... tady „Východočeské slovo" ze dne 7.1edna .1934 píše: „Pořad tryzny byl vyplněn varhanním koncertem Františka Michálka, přeneseným bezvadně z arciděkanského kostela. Symfonická báseň Bedřicha Smetany a Cesara Francka vyznívaly mohutně v divadelním hledišti ..."
3/ Tady nad námi na stěně je zajímavý obraz, nějaká fantazie budoucích Pardubic, v "Jiřinkách" přístav plný lodí a v pozadí mrakodrap se zářící firmou RADIO KOTEN ...
To maloval Jaroslav Grus pro výstavu v roce 1931 a moc se k tomu nehlásil. To tady byl „První celostátní den rozhlasu" při sportovní výstavě a pak v Grandu velká výstava rádií a podobných přístrojů všeho druhu. Tam jsem měl také svou expozici.
4/ A kdybyste se tak ohlédl zpátky a měl říci, co pokládáte za svůj největší úspěch, myslím z toho odborného hlediska radiotechniky…
Asi to Karolinum. V roce 1949 mi byla po ofertním řízení svěřena dodávka zvukového zařízení pro velkou aulu Karolina v Praze. To zařízení se sedmi reproduktory jen v lustru sloužilo pak leště třicet let, než bylo nahrazeno výrobkem firmy Tesla. /„Dědeček byl tak zvědav, jak to s jeho bývalou ústřednou dopadlo, že se nám při promoci svého zetě najednou ztratil z auly a sel ji hledat ...".dodává dcera Hana/. Projektant rekonstrukce ing.arch.Frágner na mou žádost vyřešil problém akustiky v aule sníženým akusticky propočteným laťovým stropem, po způsobu tehdy otevřené největší koncertní síně světa Carnegie-Hall v New Yorku, kam se na to jeho specialisté zajeli podívat. Frágner byl toho názoru, že děláme rekonstrukci Karolina po tisíci letech a tak že musí teď dalších tisíc let sloužit. Při slavnostním zahájeni za účasti členů vlády a celého vedeni univerzity jsem své zvukové zařízení sám obsluhoval. Byl to taky tak trochu pohřeb firmy, protože to byla moje poslední práce, pak mi komunisti všechno sebrali a byl konec.

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP rok 1993, číslo 9-10.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem