Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.12.2020 18:00

Regulace řeky Labe na Pardubicku v první polovině dvacátého století

Přednáška T. Jandy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Bratranec a spolupracovník Kašparův vzpomíná

obrázek k článku Hugo Čihák z Aerolinií a Evžen Čihák jsou bratranci Ing. Kašpara. Jejich matka měla s Kašparovým otcem jako rodinný majetek hotel Veselka v Pardubicích. „Už jako chlapci jsme jezdili s Jendou Kašparem na velocipedech,“ říká Ing. Čihák. „Později jsme s ním startovali na pardubické dráze, jezdili na koních, chodili na hony a jezdili na motocyklu. Když byl Ing. Kašpar s mým bratrem nějaký čas u Laurinů, dosti jezdili se závodním vozem. Po velkých úspěších Wrightů jsme také začali pracovat. Každý měl nějakou práci. Jenda motor. Dávali jsme dohromady vlastní letadlo, než letectví měsíc od měsíce dělalo skoky, byli jsme netrpěliví. Tak se Jeník rozjel do Paříže pro hotové letadlo k Blériotovi. Když on měl svoje letadlo, my chtěli mít také vlastní aparát. Vznikala mezi námi taková přátelská rivalita. A kyž někdo z nás si koupil lepší motor, už druhý ho musil mít také.
Pak Ing. Kašpar s mým bratrem Evženem pořádal četné pasažérské vyhlídkové lety. Také vykonali několik dálkových letů po českých městech. V Praze pořádána letecká výstava. V Pardubicích založena první česká letecká škola. Když jsme byli v nejlepším, vypukla válka. Po světové válce jsme chtěli převzít leteckou továrnu, než bratranec se obával nejistých začátků. Vstoupili jsme do leteckého odboru ministerstva veřejných prací. Když r. 1923 byly založeny Aerolinie, přešli jsme s bratrem do nich, Ing. Kašpar vystoupil a pracoval ve správě svých podniků.“ Aeroklub postavil na letišti Ing. J. Kašpara v Pardubicích, opodál místa, kde prvně 8. dubna 1910 startoval k svému historickému letu, krásný pomník s jeho podobou u aeroplánu. Každoročně je u něho vzpomínková slavnost na slavného průkopníka českých křídel.

Foto: Manželé Šedivcovi
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem