Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

V Pardubickém kraji byl otevřen hospic

obrázek k článku Nový moderní hospic byl vybudován v Chrudimi a uveden do provozu dne 1. října 2009. Zřizovatelem hospicu je Občanské sdružení SMÍŘENÍ, jehož předsedkyní je MUDr. Marie Blažková. V Pardubickém kraji dosud takové zařízení chybělo.
Vybudovat hospic vytrvale prosazovali tito lékaři: praktický lékař MUDr. Jan Mensa, psychiatr MUDr. Marie Blažková a po úmrtí MUDr. Jana Mensy ortoped MUDr. Jiří Košťál. Výsledkem vytrvalého přesvědčování o významu hospicu jsou dnes již postavené a zprovozněné moderní budovy v pěkném a tichém prostředí s výhledem do zeleně. Město Chrudim darovalo rozsáhlý pozemek, na kterém hospic stojí.

Hospic je ústav, který poskytuje tzv. paliativní péči nemocným v terminálních stádiích nevyléčitelných onemocnění. Hospic má 23 jednolůžkových pokojů s vlastním balkonem, klimatizací a sociálním zařízením. Dva pokoje jsou dvoulůžkové. Pro rodiny a přátele nemocných je kromě přistýlek na každém pokoji i možnost pronájmu pěti bytů a čtyř hotelových pokojů s příslušenstvím. Součástí hospice je i rozlučkový komplex, meditační místnost, bar, rozsáhlé atrium s přilehlou zahradou. V prvním poschodí je velký centrální prostor, kde je koncertní křídlo a tedy možnost pořádání klavírních produkcí. Koncertní křídlo věnovalo město Lanškroun. Z centrálního místa se rozbíhají na dvě strany hlavní prosklené chodby s přístupem do jednotlivých pokojů. Každý pokoj má moderní sociální zařízení. Těžce pohyblivým pacientům je k dispozici speciální koupelna s vanou, která je zařízena na vykoupání a ošetření pacienta vleže. Ředitelem hospicu je MUDr. Jiří Košťál, který úzce spolupracuje s předsedkyní občanského sdružení Smíření, MUDr. Marií Blažkovou. Hospicový zdravotnický tým tvoří 8 lékařů, 13 zdravotních sester a 15 ošetřovatelů, kteří se střídají v nepřetržitém provozu. Samozřejmostí jsou služby sociálních pracovníků a duchovních všech konfesí.
Hospic v Chrudimi vydal řadu informačních materiálů, ve kterých je popsána činnost lůžkového zařízení a popsáno přijetí nového pacienta i půjčování kompenzačních pomůcek a zdravotní techniky.
Cílové náklady na projekt, stavbu a vybavení lůžkového nemocničního zařízení dosáhly 87 milionů korun, přičemž více než polovinu nákladů uhradil Pardubický kraj. Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo jen 10 milionů, což projekt vážně ohrozilo. Pardubický kraj situaci zachránil uvolněním dalších prostředků. Byla také vyzvána města a obce v pardubickém regionu, aby pomohly financemi na vybavení hospicu. Přihlásilo se dost obcí a měst a výsledná částka dosáhla 2,5 milionů korun. Důležití jsou sponzoři. Mezi většími sponzory lze uvést město Pardubice (5 milionů), též město Chrudim (5 milionů), elektrárnu Opatovice (1 milion), Komerční banku (0,5 milionu) atd. Velkou pomoc při shánění finančních prostředků a uvádění hospicu do provozu poskytli Ing. Roman Línek, vicehejtman Pardubického kraje a Mgr. Miloslav Macela, radní Pardubického kraje, který je zodpovědný za sociální péči.
Jak vybrat potřebné peníze pro hospic? Ukázalo se vhodné využít tradiční „Tříkrálový koncert“ Komorní filharmonie Pardubice jako benefiční. Koncert se konal pro pardubickou veřejnost 6. ledna 2010 v Sukově síni Domu hudby. Druhý koncert – také benefiční – byl uspořádán pro Krajskou hospodářskou komoru Pardubického kraje. Na obou koncertech proběhly veřejné sbírky. Přítomní věnovali velký dar – přes 80 tisíc korun. Vedle přímých finančních darů zasílali posluchači ještě finanční dary přímo ze sálu prostřednictvím dárcovských SMS a též převodem na bankovní účet občanského sdružení Smíření.
S filharmoniky, které řídil šéfdirigent Marko Ivanovič, spoluúčinkoval známý vokální soubor Linha Singers a houslisté Petr Zdvihal a Anna Reinišová. V zaplněné Sukově síni zazněly oblíbené skladby českých i světových klasiků stejně, jako tradiční Tříkrálové koledy. Závěrečná píseň a průvod Tří králů v podání dětí z pardubického souboru Perníček strhly posluchače k dlouhotrvajícímu potlesku.
Financování hospicové péče jako specializované paliativní péče je zakotveno v zákoně o zdravotním pojištění, ale dosud není dořešeno její financování. Zdravotní pojišťovny hradí jen část nákladů. Proto je spoluúčast pacienta nutná a činí nyní 330,-Kč za den. Poplatek za ubytování příbuzného v pokoji pacienta je 60,-Kč za noc. Chybějící finanční prostředky je zatím nutno hledat v dotacích, ve sbírkách a u sponzorů. Přes maximální snahu o efektivitu a úspornost provozu se potýkají všechny hospice s nedostatkem peněz. Závěrem lze shrnout význam tohoto moderního zdravotnického zařízení takto:
Hospic umožňuje strávit závěr života v důstojných podmínkách. Samozřejmostí je zajištění dobré zdravotní péče a vytvoření vhodného prostředí nejen pro pacienta, ale i jeho rodinu a přátele, kteří chtějí být u nemocného v jeho posledních dnech. Závěr života probíhá úplně jinak, je-li nemocný v bezpečném prostředí, kde nikoho nezatěžuje, ale se svou nemocí je v péči zdravotníků. K tomu, aby mohl hospic poskytovat kvalitní péči těžce nemocným pacientům, potřebuje nutně přístroje, které pomáhají odstranit nejen bolest, ale také další problémy závěrečných stádií těžkých onemocnění.
V současnosti je nový hospic v Chrudimi pacienty zcela obsazen.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem