Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Historie vzniku Památníku Dr. Emila Holuba

obrázek k článku 7. října 1847 se v Holicích narodil jeden z našich nejvýznamnějších cestovatelů a etnografů Dr. Emil Holub. V letech 1872 – 1879 a 1883 – 1887 cestoval po jižní Africe, po území dnešních států Jihoafrické republiky, Botswany, Zambie a Zimbabwe. Touha Dr. Emila Holub po zviditelnění své vlasti, která také dokáže ukázat světu, že má odvážné , šikovné a pilné občany, jej dovedla na místa, kam dosud nevstoupila noha Evropana. Jako odměnu si přál, aby plody jeho práce byly umístěny v místech přístupných veřejnosti, tedy v muzeu. Ještě za svého života chtěl v Praze založit velké africké muzeum, kde by byly vystaveny jeho kompletní sbírky. Na tento velkolepý projekt však nesehnal dostatek finančních prostředků.
Jeho přání se dlouho nedařilo vyplnit. Ve třicátých letech minulého století měl Studentský spolek snahu vytvořit alespoň pamětní síň v jedné z místností holické radnice. Pamětní síň byla přístupná o nedělích a svátcích. Byly zde ukázky z darů Dr. Emila Holuba, jeho knihy a korespondence. Na konci 2. světové války však byla radnice vybombardována a zcela zničena. Spolu s ní zanikla i pamětní síň.
V roce 1947 se v Holicích slavilo 100. výročí narození slavného rodáka. V sále hotelu „U krále Jiřího“ byla u této příležitosti otevřena výstava ze sbírek a dokumentů cestovatele. Oslav v rodných Holicích se zúčastnila i paní Růžena Holubová – vdova po Dr. Emilu Holubovi, která trvale žila ve Vídni. Během svého pobytu navázala dávná přátelství s lidmi, které znala z dob dřívějších, kdy navštívila Holice se svým manželem. Znovu připomněla přání Dr. Holuba o vybudování stálého muzea. Holičtí občané se začali touto myšlenkou intenzivně zabývat a během několika dalších let došlo k mnoha návrhům, kde by mělo muzeum vzniknout. Nakonec mu byly vyčleněny tři místnosti v budově fary v Holicích. Postupně sem byly shromážděny sbírkové předměty z kabinetů místních škol. Těm je při svých přednáškách věnoval sám Dr. Holub. Československý státní film věnoval sádrové figuríny černošských domorodců, které byly vytvořeny pro natáčení životopisného snímku o Dr. Emilu Holubovi „Velké dobrodružství“. Film měl premiéru v roce 1952. Další, velmi cenné sbírkové předměty, věnovala Holicím krátce před svou smrtí paní Růžena Holubová († 1958). Jednalo se vybavení Holubovy vídeňské pracovny – lože, psací stůl, knihovna a skleník, dále mnoho předmětů osobní potřeby a také mnoho zoologických a etnografických exponátů. První muzeum věnované Dr. Emilu Holubovi tak bylo otevřeno 1. května 1956.
O několik let později získalo město Holice povolení ke stavbě kulturního domu a výstavní síně. Projekt navrhl Ing. architekt Štefan Imrich. Budova kulturního domu byla dokončena v roce 1961 a výstavní síň byla přeměněna na Památník Dr. Emila Holuba. Památník byl slavnostně otevřen 30. dubna 1966. Jeho expoziční prostory jsou rozděleny do tří částí. První seznamuje návštěvníky s životem slavného cestovatele. Je zde také umístěna Holubova vídeňská pracovna.
Druhá, největší část muzea, je věnovaná africké přírodě, zoologickým exponátům, které Dr. Holub přivezl ze svých cest. Návštěvníci zde naleznou i nejcennější exponát – vycpaninu kapského lva, kterých je pouze sedm na celém světě. Tato část byla částečně doplněna exponáty z Národního muzea. Instaloval je Dr. Otakar Štěpánek, zoolog Národního muzea.
Třetí část je nazývána africkou vesnicí. Zde jsou figuríny černošských domorodců v dobové africké vesnici. Jsou zde zastoupeny některé z kmenů, se kterými se Dr. Emil Holub setkal při svých cestách. Celá vesnice je napodobeninou vesnic z výstavy, kterou Dr. Emil Holub uskutečnil v Praze v roce 1892. Velkou zásluhu na vybudování památníku měl nejen tehdejší ředitel Domu osvěty – později Kulturního domu Miloslav Kment, ale i archivář František Ottmar, František Hejl – Mračovský a hlavně holičtí občané, kteří se v akci „Z“ na stavbě podíleli. Památník prošel během své existence několika menšími úpravami, celkový ráz však zůstává zachován.
Od jeho založení jej navštívilo přes 1 400 000 návštěvníků. V současné době se pod vedením ředitele Kulturního domu Holice Ing. Vítězslava Vondrouše a vedoucí Památníku Dr. Emila Holuba Marcely Jeřábkové začaly aktivity muzea ubírat několika směry.
Trend pojetí expozic směřuje k aktivnímu zapojení návštěvníků do prohlídky sbírek. V Památníku Dr. Emila Holuba proto vzniklo několik interaktivních koutků, kde si děti i dospělí mohou vyzkoušet své dovednosti. V archeologickém pískovišti sestavit objevené předměty, objevit co skrývají tajemné budky, sestavit puzzle Afriky nebo vyzkoušet život v domorodé chýši. Pro zvídavější návštěvníky jsou připraveny různé pracovní listy.
Pro školní skupiny je připravena nabídka výukových programů. Programy jsou přizpůsobeny různým věkovým skupinám, takže své si tu najdou učitelé mateřských, základních i středních škol.
Osobnost Dr. Emila Holuba je v poslední době poněkud opomíjená a jen málo lidí zná jeho zajímavý životní příběh. Proto začal Památník Dr. Emila Holuba pod záštitou hejtmana Pardubického kraje pořádat sérii putovních výstav „Dr. Emil Holub – africký cestovatel“, které významného cestovatele znovu připomenou a přiblíží nejširší veřejnosti. První z nich se konala v červenci – září 2008 v senátu České republiky, další v květnu 2009 v Českém domě v belgickém Bruselu, v září 2009 v polských Strelczích Opolskich, v říjnu 2009 v Lázních Bohdaneč, v listopadu 2009 v Moravské Třebové, v lednu 2010 v Pardubicích, v březnu 2010 v Litomyšli, v dubnu 2010 v Českém centru a ZOO v Moskvě, v červnu 2010 v ZOO Plzeň, v červenci 2010 v ZOO ve Dvoře Králové. Další výstavy v Čechách i v zahraničí se plánují.
Počátkem roku 2010 jsme zažádali o dotace z Evropské unie v rámci programu ROP. Plánuje se velká rekonstrukce muzea dle návrhu ak. arch. Davida Vávry, která by zcela měla změnit pojetí expozice. Ta by měla odpovídat nejmodernějším evropským trendům. Vznikne tu vzdělávací sál v duchu 2. poloviny 19. století, zcela nová zoologická expozice i interaktivní domorodá vesnice. Vše bude dokresleno funkčními Viktoriinými vodopády.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem