Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Osmdesát let od Výstavy tělesné výchovy a sportu – Čím žilo výstaviště (3. část)

obrázek k článku V minulých dvou dílech našeho seriálu jsme se již seznámili s tím, jak vznikalo výstaviště v dnešních Tyršových sadech, představili jsme si také jednotlivé pavilony. Tématem dnešního pokračování budou akce, které se na výstavišti v průběhu čtyř měsíců nejen na výstavišti konaly.
Jak již bylo zmíněno, Celostátní výstava tělesné výchovy a sportu republiky Československé byla zahájena v neděli 31. května 1931. O významu této akce svědčila skutečnost, že se o zahájení postaral prezident republiky T. G. Masaryk. Ten do Pardubic přijel již v sobotu 30. května, když byl ve večerních hodinách slavnostně přivítán na Pernštýnském náměstí. Zde shlédl vojenskou přehlídku uspořádanou na jeho počest a noc strávil jako první host v nově zbudovaném hotelu Grand. Ještě před tím však vyslechnul koncert vojenské hudby ppl. č. 4 z Hradce Králové. Pan president koncert sledoval z balkónu svého pokoje v hotelu. O obrovském významu výstavy, která nebývale zviditelnila Pardubice, svědčí skutečnost, že se slavnostní zahájení výstavy konalo nejen za účasti prezidenta republiky, ale také téměř celé tehdejší vlády. Prezident Masaryk tak byl ráno při cestě od hotelu na výstaviště doprovázen ministerským předsedou Františkem Udržalem, ministrem zdravotnictví doktorem Franzem Spinou, ministrem vojenství doktorem Dérerem, ministrem zemědělství Bradáčem, ministrem pošt doktorem Frankem a ministrem spravedlnosti doktorem Meissnerem. K zahájení výstavy se dostavili také diplomaté z Bulharska, Jugoslávie či Polska, nechyběli také mnozí poslanci, senátoři a další zákonodárci. Slavnostního aktu se také zúčastnili představitelé mnohých měst z celé republiky – z Prahy, Bratislavy, Brna, Liberce a dalších. Nechyběli ani další hodnostáři armády v čele s šéfem generálního štábu generálem J. Syrovým.

Slavnostní zahájení výstavy se konalo v 10 hodin před hlavní vstupní branou do areálu. „Slavnostní akt zahájen byl zapěním státních hymen. Na to starosta města přivítal pana presidenta jako předseda výstavní akciové společnosti. Po něm ujal se slova slavnostní řečník ministr zdravotnictví dr. Spina, který k velikému zástupu promluvil pozoruhodnou řeč, která byla megafony zesilována, takže byla slyšet přes celé rozlehlé náměstí. Dr. Spina velmi krásně zhodnotil úsilí a práci kraje rybitevských rodáků bratranců Veverků o všestranný pokrok a konstatoval, že pardubská výstava znamená určitou metu v rozvoji sportu a tělesné výchovy celého našeho státu,“ popsal zahájení výstavy Východočeský republikán 3. června 1931. Poté se již slova ujal prezident Masaryk: „Vážené a milé shromáždění! Přicházím k vám jako starý Sokol. Vzpomínám s uspokojením na sokolování v duchu Tyršově. Nám bylo sokolování radostný tělocvik, zároveň však také duchocvik. Sokolování a sport jest osvěžení těla i ducha. Povinnost každého uvědomělého člověka je, aby pečoval o své zdraví. Jen tak bude s to, aby mohl dostáti svým mravním povinnostem národním a lidským,“ zaznělo v proslovu prezidenta republiky T. G. Masaryka proneseném 31. května 1931 v Pardubicích.
Po zpěvu uskupení Suk se prezident odebral k turniketům výstaviště, kde byla připravena slavnostní páska, po jejímž přetržení jako první návštěvník vstoupil do areálu výstaviště. V tu chvíli zakroužilo nad výstavištěm mračno dvou tisíc poštovních holubů právě vypuštěných, aby do všech částí republiky roznesli zprávu, že výstava byla zahájena. Jak uvádí dobový tisk, vzácní hosté si nejprve prohlédli budovu průmyslového muzea, poté následovala prohlídka ostatních pavilonů výstaviště. Celý slavnostní akt byl vysílán všemi stanicemi rozhlasu s výstižným výkladem populárního redaktora J. Laufra.
Současně s výstavištěm byl otevřen také nově postavený všesportovní stadion (dnes Letní stadion). Stalo se tak odpoledne dětským dnem. Tehdy vyšel od pivovaru malebný dětský průvod, který prošel městem až na stadion. Ve tři hodiny odpoledne na stadion dorazil také prezident Masaryk doprovázen ministerským předsedou a ministrem školství. Ti pak společně přihlíželi z lóže dětským hrám na ploše hřiště: „Žáci utvořili krásnou sestavu, která dala začáteční písmena jména pana presidenta T .G. M. Též hlasy dětí zněly velmi příjemně,“ napsal Východočeský republikán 3. června 1931. Po půl páté odpoledne se pak prezident Masaryk rozloučil s předsedou vlády Udržalem a dalšími vysokými činiteli a odejel zpět do Prahy. Takto velkolepě byla zahájena dodnes nejvýznamnější událost v dějinách Pardubic.
Po celou dobu konání výstavy konaly se v Pardubicích nejrůznější setkání a sjezdy sportovních, ale i politických, zemědělských či dalších zájmových uskupení. Mezi významné podniky patřil bezesporu VI. župní slet východočeské župy sokolské, který se konal v neděli 21. června. Sletu však předcházela sokolská akademie, která se konala na všesportovním stadionu v sobotu v podvečer za silné bouřky. V neděli v jedenáct hodin dopoledne pak vyšel z tehdejší třídy Rašínovy (dnes Jana Palacha) průvod celým městem až na Pernštýnské náměstí. Po oslavných projevech se pak sokolstvo odebralo na všesportovní stadion, kde se od 15 hodin konalo veřejné vystoupení před téměř vyprodanými tribunami, přičemž kapacita stadionu byla 20 000 diváků.
O množství podniků v rámci výstavy pořádaných, svědčí například úryvek z tisku: „Minulou neděli bylo v Pardubicích tak rušno jako v nějakém velkoměstě. Konána tu byla řada sjezdů různých spolků a korporací. V kasárnách byla pořádána výstava psů, která byla neobyčejně četně navštívena. Odpoledne ji dokonce navštívil ministerský předseda Udržal. V těchto dnech konán byl v Pardubicích sjezd inženýrů, který v neděli byl zakončen slavnostní přednáškou v sokolovně… Na této schůzi učinil projev též ministerský předseda Udržal a ministr obchodu dr. Matoušek. V rámci výstavy konaly se velké tělocvičné závody středoškolského studentstva. V Pardubicích dleli v těchto dnech studenti a studentky asi ze 40 středních škol a bylo jich tu na 3.000. V neděli odpoledne šel velkolepý průvod studentstva městem… V neděli konán v Pardubicích též sjezd církve čsl., který byl rovněž početně navštíven. Dopoledne prošel průvod městem. Dopoledne konán byl též průvod Božího těla, rovněž za slušné účasti. Téhož dne konán zde též sjezd Národní rady ženské, na kterém mluvila senátorka F. Plamínková. Zároveň konán též sjezd bývalých žaček východočeské Vesny, rovněž za značné účasti,“ napsal Východočeský republikán dne 12. 6. 1931 o akcích konaných v neděli 7. června 1931.
Jen v průběhu června se v Pardubicích konalo více jak 30 sjezdů, setkání, zápasů či závodů. Mezi nimi to byl například zemský sjezd holičů a vlásenkářů, shromáždění čsl. rotmistrů, říšský sjezd a cvičení Selských jízd, sjezd Republikánské strany českého venkova, sjezd Jednoty čsl. lékařů, sjezd Svazu čsl. musejních spolků, konference klubů čsl. turistů, celostátní sjezd čsl. průplavních spolků a další. Ze sportovních podniků pak za pozornost rozhodně stojí mezinárodní fotbalový zápas ČSR – Maďarsko, který se konal 4. června na nově otevřeném všesportovním stadionu.
Jednou co do počtu osob nejnavštěvovanější akcí v průběhu výstavy byla zemědělská manifestace konaná na Pernštýnském náměstí v neděli 14. června. Tu prý navštívilo na 20.000 účastníků. Manifestace byla zahájena průvodem městem: „V čele průvodu šla Selská jízda, za ní následovala skupina praporů a krojovaná družina. Zemědělští zaměstnanci šli v samostatném oddíle a vedeni byli posl. Chaloupkem. Průvod zabočil kol poštovního ředitelství přes Chrudimku a stočil se zpět na Petnštýnovo náměstí. Zde u vchodu do radnice stál výkonný výbor republikánské strany a parlamentní zástupci s hosty. Byl zde ministerský předseda Udržal, ministři dr. Slavík a Bradáč, posl. Inž. Žilka, posl. Dr. Hnidek, posl. Beran, posl. Dr. Suchý, posl. Chaloupek, senátor Stržil, senátor Sehnal, senátor Havelka, sen. Sechtr, sen. Chlebounová, členové zems. zastupitelstva dr. Kazimour, Kroužel, Michálek, Hakl, přísedící moravského výboru Stoupal, gen. řed. Jun, zástupci dorostu Pavelec, Bukač, okresní hejtman Vítek, starosta města Znojemský a velký počet zástupců odborových,“ popisuje manifestaci Východočeský republikán 19. 6. 1931.
Výstavu navštívili také představitelé měst z celé republiky, mezi jinými také pražský primátor dr. Baxa, z Plzně na výstavu přijeli zástupci města Plzně, ale také tamních elektrických podniků, Pardubice tehdy navštívil i generální rada škodových závodů p. Klement.
Po celý červen zpříjemňovala návštěvníkům podvečery a večery příjemnou hudbou hradecká vojenská hudba vedená dirigentem Eškem. Od července zahájila na výstavišti u jezírka či v Rotundě měsíční koncertní sezónu vojenská hudba čáslavská, tu pak v srpnu vystřídala vojenský hudba z Vysokého Mýta a v září návštěvníky bavila vojenská hudba z Mladé Boleslavi. Koncerty probíhaly denně ve všední dny od 16 a od 20 hodin, v neděli a ve svátky též od 11 hodin.

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 7-8/2011.

Zprávy KPP číslo 7-8/2011 můžete zakoupit v našem E-shopu.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem