Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic (XIX. část)

obrázek k článku Rok 1932, pokračování
Chtěl rozbít restauraci na nádraží. František Jiran, stavební dělník z pardubické karantény, se dostavil v noci ze soboty na neděli 14. 8. do nádražní restaurace v Pardubicích, „kde ve stavu podnapilém dožadoval se, by mu bylo nalito.“ Když mu hostinský odmítl nalít „hulákal a vyhrožoval, že restauraci rozbije.“ Bezvýsledně se ho pokusil uklidnit i vrátný Dvořák. Vše musel vyřešit zavolaný strážník.
O opět zajíc! (tedy vlastně králík). Dne 12. 8. Karel Ponec, dělník v Pardubicích, chytil ve Štrossově ul. zaběhlou velkou hnědou králičí samici, kterou sebral a nechal si ji. Samice patřila dělníku Škodovi, zaměstnanci známé pardubické firmy Josef Černohous (továrna na košťata a kartáčnické zboží – poznámka P. B.) Ten se také dožadoval, když se na vše přišlo, aby mu Ponec samici vrátil. Avšak ten mu odpověděl, že „Je Ponec a se samicí je konec!“ Tu přinesl domů, zabil a snědl „a nic za ní nedá!“ Na Ponce bylo učiněno trestné oznámení. V Polabinách u Pardubic za jezdeckými kasárnami směrem k Rosicím si J. Svoboda (strojní truhlářství v Pardubicích – poznámka P. B.) zřídil několik dřevěných lavic „ku pohodlí promenádujícího se obecenstva.“ V noci z neděle na pondělí 15. 8. neznámý vandal jednu z těchto lavic i s kůly vyrval ze země a odcizil. S druhou se snažil učinit totéž, ale když se mu to nepovedlo, aspoň ji poškodil a znečistil. Současně se vloupal do dřevěné budky za jezdeckými kasárny, kde měli své rybářské náčiní rybáři. Tam ukradl 6 bambusových prutů a různé jiné věci. Také u Rosic se vloupal do budky, kde však našel jen jediný rybářský prut. „Po drzém pachateli, který okradl chudé lidi, bylo zahájeno pátrání.“

Jak rotmistr přišel o boty! Kuriózní případ se odehrál pro rotmistra Ondráčka v Pardubicích, který si někdy v květnu tohoto roku koupil ve známé Baťově prodejně na Skřivánku boty. Po čase však přišel na to, že se mu nehodí a tak si je přišel vyměnit. Jenomže, když si pro boty přišel, nebyly v prodejně ani ony, ani vedoucí S. Hruban, který mu boty prodával a vzal vrácené na výměnu. Rotmistr neměl ani boty ani mu nebyly vráceny peníze. „Nyní se hledá S. Hruban..!“ Jako v dobrodužném filmu se chovali trestanci ze soboty na neděli 14. 8., kdy se pokusili probourat z věznice u okresního soudu v Pardubicích. To se jim podařilo (neuvádí se ovšem, jak to technicky provedli). Těsně před útěkem však byli zpozorováni a zadrženi.
Pardubičtí skořápkáři opět v akci! Jan Solil z Pardubiček a Petr Křivánek z Pardubic obehráli ve vlaku z Prahy do Pardubic cestujícího o 400 Kč. Nebyl to jejich první případ, Byli zadrženi při výstupu v Pardubicích. Peníze museli vrátit a bylo na ně učiněno trestné oznámení.
Dne 26. 8. byla spáchána bytová loupež u dělníka Františka Zobače v Pardubicích na Lažánkách. Byla mu ukradena vinkulovaná vkladní knížka Občanské záložny na 1000 Kč a hotových 280 Kč. Případ se vyšetřuje, zda se nejedná o domácího zlodějíčka.
V pondělí 28. 8. kolem desáté hodiny večerní jel na motocyklu kolem pardubického nádraží Leopold Hájek z Popkovic, laborant v „Petrolce.“ Jel z Heřmanova Městce v silně podnapilém stavu rychlostí kolem 60 km/hod. Na tandemu vezl i jistého Sládka z Chrudimi. Když projížděl Jungmannovou ul., přecházel přes cestu František Krásný z Chrudimi. Byl motocyklistou zachycen a těžce zraněn. Když Hájek zjistil, co udělal, „vystřízlivěl“ a pokoušel se z místa neštěstí rychle ujet. Pronásledovat ho začalo několik automobilistů a nakonec honičku v Ráji vzdal za přispění policisty a místního autodrožkáře. V nemocnici zjistili, že i zraněný spolujezdec byl „v alkoholovém opojení!“
Tragický případ studentův! V pondělí 5. 9. byl nalezen nedaleko pardubické Telegrafie 12letý student pardubické reálky Antonín Trojan, syn podúředníka zemské donucovací pracovny, ve strašném stavu. „Vlakem mu byly uříznuty obě nohy. Jedna ležela na trati, druhá visela ještě na kůži a byla v nemocnici nešťastnému studentovi odňata. Student leží v nemocnici v beznadějném stavu.“ Původně se usuzovalo na nešťastnou náhodu, ale později se zjistilo, že student chtěl spáchat sebevraždu. Před nešťastným činem dělal opravnou zkoušku, u které patrně znovu neuspěl. „Případ vyvolal značné vzrušení!“ Kouření za volantem! Mezi novými nařízeními v dopravě je zákaz, že řidič auta nesmí za volantem kouřit. Nařízení toto platí teprve krátkou dobu, ale někteří řidiči si na ně „nemůžou“ zvyknout. V důsledku toho bylo již několik řidičů pokutováno.
V úterý dne 6. 9. se koupalo několik osob u Brozan v Labi. Nějaký nimrod střelil po koroptvích. Zřejmě zapomněl, že v dráze letu broků jsou koupající se! „zvláště ohrožen byl učitel Jozífko z Pardubic, kterému se broky zavrtaly do těla!“ Obíral občany, koupající se v Labi. V červenci a v srpnu došlo k více krádežím občanů, kteří se koupali v Labi a odložili oděv na břehu. Krádeže byly páchány hlavně na koupališti Ostende u Pardubic, v okolí turistické plovárny a poblíž obce Kunětice. Dne 31. 8. byl např. odcizeno šatstvo Miloslavu Čepovi z Pardubic (škoda za 800 Kč). Krádeže páchal jistý Václav Daníček z Pardubic. Ke všem krádežím se přiznal a byl „dodán“ do vazby okresního soudu. Ze zajímavého přestupku byl obviněn Antonín Růžek, číšník z Pardubic – Karanténa. Pomáhal dne 21. 8. při fašistické schůzi. Pronesl také několik výroků, které byly hodnoceny jako urážka republiky a především urážka vládních činitelů. „Růžek výroků nyní popírá.“ (V roce 1923 po politickém atentátu na ministra financí Aloise Rašína byl přijat zákon na ochranu republiky. V jednom z jejich bodů bylo stanoveno, že budou stíhány hanlivé výroky o vládě a ČSR, poznámky P. B.).
Mlsný zloděj! Dne 12. 9. se do potravinářského kiosku M. Štěpánkové vloupal neznámý pachatel a ukradl ji větší zásobu bonbónů.
Neoprávněný podomní prodej v Pardubicích. V sledovaném roce se ve Východočeském Republikánu objevilo několik článků, které si stěžovaly na rozšířený podomní prodej v Pardubicích. Prodávající se vydávají nejčastěji za cizince a nabízené zboží prohlašují za původní anglické. „Ježto se jedná o klamání kupujících, neboť zboží je vesměs podřadného druhu, neodpovídá kupní ceně, upozorňuje se obecenstvo, aby ve vlastním zájmu od takovýchto obchodníků nekupovalo. Podomně obchodovati jsou oprávněně pouze obyvatelé chudých krajů a váleční poškozenci (invalidé).“
Kapesní krádeže v pardubických barech. „V poslední době staly se postupně v různých pardubických barech tři krádeže od číšnic tam zaměstnaných. Ve všech případech jednalo se o podroušené hosty, kteří se tam bezstarostně bavili a při tom jim číšnicemi byly vytáhnuty tašky s penězi. Případy byly ohlášeny. „V poslední době (pozorný čtenář si jistě všiml, že mnohé z citací začínají stejně…poslední dobou“) ukradeno bylo v pardubické karanténě větší množství litinových rámů a poklopů, umístěných na kanálových otvorech. Pachatelé byli dopadeni (znovu se chce dodat, nic nového na pardubických chodnících!). Skandální případ se odehrál v září v pardubické nemocnici. Na interní oddělení byla přivezena dvouletá Libuška Kostelecká, dcera hostinského a starosty obce Em. Kosteleckého v Černé za Bory. Holčička onemocněla dětskou obrnou „kdežto nemoc v poslední době se na Pardubicku vyskytla ve více případech.“ V nemocnici se začalo děvčátko uzdravovat, takže vznikla naděje, že se ze všeho ve zdraví dostane. Ve čtvrtek dne 21. 9. ošetřovatelka B. Prokešová holčičku koupala. Položila ji do vany a otevřela kohouty se studenou a teplou vodou. V tom na ošetřovatelku někdo zazvonil a ta od děvčátka odběhla. Ošetřovatelka se u pacienta zdržela a když se vrátila „s hrůzou zpozorovala, že z vany vystupuje horká pára. Holčička byla opařena a to velmi silně (popáleniny I. a II. stupně). Přes veškeré úsilí se jí nepodařilo zachránit. Děvčátko zemřelo ještě téhož dne. Ošetřovatelka byla ihned propuštěna. „Případ vzbudil v celém okolí značné vzrušení a byl ve veřejnosti velmi nepříznivě kritizován.“ Podobný případ se stal hned v dalším roce (Vých. Rep., roč. 15., 10. 2. 1933, č. 7, s. 7) v Hradišti u Pardubic. Tentokrát se jednalo o 2,5 letého Ladislava Landsmana, syna dělníka, zaměstnaného v Semtíně. Chlapeček byl na dvoře ponechán bez dozoru a spadl do necek s vařící vodou.

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 7-8/2011
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem