Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Za arcibskupem Karlem Otčenáškem, emeritním biskupem královéhradeckým

obrázek k článku 24. května t.r. nás bolestně zasáhla zpráva ČTK o úmrtí Otce arcibiskupa Mons. ThLic. PaedDr. h. c. Karla Otčenáška 23. května navečer.
Při instalaci nového biskupa královéhradeckého Mons. Ing. JUDr. Jana Vokála 14. května t.r. vyzval pražský arcibiskup Mons. Dominik J. Duka, OP shromážděné lidi na Velkém náměstí, aby se za K. Otčenáška modlili. První kroky biskupa J. Vokála po instalaci vedly do biskupského paláce k němu. Doyen České biskupské konference tedy zemřel…
Byl jednou z nejvýznamnějších postav českého katolicismu 20. století. Jeho život byl příběhem chudého nadaného chlapce (nar. 13. 4. 1920 v Českém Meziříčí na Rychnovsku), který díky svým intelektuálním a morálním vlohám dospěl v církvi až ke stupňům nejvyšším. Po studiu na Arcibiskupském gymnáziu, kde byl m.j. spolužákem pozdějšího herce R. Lukavského, odešel na počátku nacistické okupace (1939) na Lateránskou univerzitu v Římě, již absolvoval těsně před koncem války (1945). Po nastolení komunistické diktatury byl – sotva 30letý – tajně svým předchůdcem Mořicem Píchou vysvěcen na biskupa. To mělo za následek odsouzení na doživotí a více než jedenáctileté věznění ukončené až amnestií roku 1962.

Teprve roku 1965 se mohl vrátit do duchovní správy (Trmice u Ústí n. L. 1965–68, Plotiště n. L. 1968–73 a znovu Trmice 1973–90). 23. sídelním biskupem v Hradci Králové se stal 27. ledna 1990 za osobní přítomnosti tehdejšího prezidenta V.Havla. V úřadě biskupa působil až do svého penzionování v roce 1998. Jako osobní přítel K.Wojtyly dosáhl návštěvy dnes již blahoslaveného Jana Pavla II. v Hradci Králové 26. dubna 1997 (papežskou návštěvu připomínají jeho socha v Novém Adalbertinu a pamětní deska na katedrále sv. Ducha). Když v dubnu 2010 oslavil Karel Otčenášek svá 3 jubilea – 90 let věku, 65 let kněžství a 60 let biskupské služby – stalo se tak za osobní účasti prezidenta V. Klause. Roku 1995 obdržel K. Otčenášek státní vyznamenání – Paní senátorka vítá členy KPP v hlavním palácovém sále, Foto: J. Skalická Řád T. G. Masaryka, jehož odkazu si vždy vážil.
Jako pastýř královéhradecké diecéze zajížděl pravidelně i do Pardubic, kde měl mnoho přátel, m.j. i čestného občana města Václava Metelku, s nímž se znal z let 1957–59 z vězení na Mírově a Leopoldově. Zúčastnil se také jeho pohřbu v chrámu sv. Bartoloměje v Pardubicích. Miloval klášterní chrám Zvěstování Panny Marie, na nějž se v 50. letech díval z oken svého suterénního vězení v budově Okresního soudu (Na Třísle). Znal se osobně velmi dobře s duchovním správcem klášterního kostela profesorem reálky P. Františkem Rybou, jehož pohřbu v Nové Pace (1973) se také zúčastnil. Také já rád vzpomínám na laskavého Otce arcibiskupa z jeho návštěv Pardubic i z přednášky o „hradeckém hádání TGM“, jíž se v Novém Adalbertinu zúčastnil a po ní se mnou pěkně podebatoval. Vyměnili jsme si též několik dopisů. Bylo pro mne velikou ctí, že jsem byl s ním členem stejné akademické obce Univerzity Hradec Králové, jejímž byl čestným doktorem. Bude nám všem chybět jako dobrý člověk a obětavý Pastýř. Zasloužil se svou edicí „Kamínků“, aby paměť národa patřičně zpracovala těžké a složité období komunismu. V poslední době teologicky rozvinul myšlenku přátelství a sbratřování všech lidí Duchem svatým, patronem hradecké katedrály. V éře všeobecné globalizace jde o velmi cennou myšlenku. Je poněkud symbolické, že arcibiskup Otčenášek zemřel takřka v předvečer svatodušních svátků (Letnic), kdy vstupní antifona mešního obřadu říká: „Duch Páně naplňuje celý svět, všechno udržuje a obnovuje, promlouvá k lidem všech jazyků. Alleluja!“
Věčná čest jeho památce!
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem