Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Jeden z pavilonů výstavy z roku 1903 je dodnes oblíbeným výletním místem

obrázek k článku V letošním ročníku Zpráv KPP se věnujeme ve velké míře osmdesátému výročí od konání výstavy tělesné výchovy a sportu, která probíhala v prostoru dnešních Tyršových sadů v roce 1931. Jak je však známo, na počátku 20. století se však v Pardubicích konala jiná neméně zajímavá výstava, kterou byla Východočeská výstava konaná v prostoru dnešních Olšinek a Bubeníkových sadů v roce 1903. Ta probíhala od 24. července do 28. září roku 1903 a za tu dobu ji navštívilo více jak 200 tisíc lidí.
Proč však o této akci nyní píšeme? Jedním z účastníků cyklu přednášek Hovory o Pardubicku jsme totiž byli před nedávnem upozorněni, že jeden z výstavních pavilonů z výstavy roku 1903 dodnes stojí a je oblíbeným výletním místem zejména obyvatel Chrudimi, Slatiňan, ale i Pardubic. Jedná se totiž o restauraci Monako nedaleko Slatiňan a známého Kočičího hrádku. Na výstavě v Pardubicích byl totiž v roce 1903 postaven mimo jiné i pavilon zbudovaný tesařem Antonínem Šťástkou. Jak je patrné z dobových fotografií, pavilon sloužil jako restaurace a prezentační pavilon Zámeckého pivovaru v Pardubicích, reklama hlásala, že se zde čepuje Chladovo pivo. Po skončení výstavy byl pavilon majitelem pily ze Slatiňan Josefem Drobílkem zakoupen. Na podzim roku 1903 byl pavilon rozebrán a odvezen do Slatiňan, kde byl na jaře roku 1904 opět postaven u lesa nad Škrovádem, kde byla od května téhož roku otevřena restaurace.

Jelikož však byla restaurace postavena tak trochu nešťastně na rozhraní dvou katastrálních území a částečně se tak nacházela na katastru obce Škrovád a částečně na katastru Slatiňan, došlo v roce 1910 k jejímu opětovnému rozebrání a přemístění o několik desítek metrů dál, kde stojí dodnes. V souvislosti s touto přestavbou z roku 1910 bohužel zmizely také ozdoby na baňaté věžičce, které tam původně byly.
V roce 1934 tuto restauraci zakoupili manželé Buřilovi a poté restaurace prošla mnohými úpravami a přístavbami, tudíž dnešní zděná restaurace již původné celodřevěnou stavbu připomíná již pouze vzdáleně, nicméně i přes to byla prosklená část a věž zachována. Po vyvlastnění se pak majitelem restaurace stalo spotřební družstvo Jednota, v padesátých letech došlo k přístavbě zděného příbytku pro hostinského. Manželé Buřilovi byli v restauraci zaměstnáni až do roku 1961 a poté ještě v letech 1968–77. Roku 1991 jim pak byla restaurace vrácena a po dvou rekonstrukcích dostala současnou podobu.
A proč se vlastně restaurace jmenuje Monako? Důvodem je dle vyprávění skutečnost, že její původní majitel pan Drobílek měl zálibu ve hře v karty a jelikož se zde hrálo velmi často, dostala restaurace toto pojmenování.
Paní Buřilové děkuji za poskytnutí informací a fotografií.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem