Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Téměř zapomenutá priorita Pardubicka

obrázek k článku Co je pro Pardubice typické? Snad každý odpoví: perník, koně, motocyklové závody. Pomineme-li ovšem průmysl, nevyřešenou dopravu a spoustu dalších věcí, které většinu obyvatel buď živí, nebo trápí anebo oboje. Rád bych se však zmínil o jedné prioritě, o které, krom zasvěcených, málokdo ví. Od samého počátku bylo její poslání zdobit a těšit svojí krásou oko i ducha. Ti, kteří si pamatují v současné době velmi smutný park Tyršovy sady z dob dřívějších, mě dají za pravdu, že park doslova vzkvétal a hýřil barvami rozkvetlých jiřin, kterých zde byly vysázeny velké plochy. Ano, tou prioritou našeho regionu jsou ony jiřinky od samého příchodu do Čech. Vezměme to však po pořádku. Jejich historie počíná v letech 1794-95 v Mexiku. Ředitel tamní botanické zahrady je jakožto objevené a nadějné květiny poslal do Madridu. Tam byly pojmenovány po švédském botanikovi Dahlovi – Dahlia variabilis. To pro jejich úžasnou proměnlivost. Odsud se záhy dostaly do Německa. Tam dostaly jméno po profesoru Georgovi – Georgiana. Později se jméno zkrátilo na Georgia. Tady je tedy česky jiřina.
Zahradníci se ujali nenáročných květin a systematicky je začali šlechtit. Staly se oblíbenými. Kdy přesně se v Čechách objevila první rostlina, se přesně neví. Za jejich prvního pěstitele a rozšiřovatele u nás je považován pan farář Turek z Dašic u Pardubic a měl již (dle záznamů z r.1833) namnožené dostatečné množství rostlin k jejich šíření. Sám se snad i zabýval jejich šlechtěním. První exempláře této doslova módní květiny se začaly objevovat v Hradci Králové, Skaličce a dalších městech. Rostly u panských sídel a zásluhou nezištného pana faráře i v prostých zahradách. Nazývány byly mexikánka, dahlie, jiřena, jiřina. Konaly se výstavy a jiřinkové plesy. Vznikaly nové odrůdy s krásnými českými jmény jako Dětvana, Milosta, Těšenka, Černobělka, Bolemír a další. Bohužel v neklidných letech po r. 1848 zájem o konání takovýchto akcí upadl a jiřinky přežívaly jen u jejich pěstitelů. K jejich kráse se začali lidé znova vracet, až když se uklidnila doba po 1. světové válce. Vznikaly nové zahradnické firmy, které je začaly šlechtit. A opět v Pardubicích v r. 1926 byla založena „Čsl. společnost pěstitelů a milovníků jiřin“. Z pěstitelských ploch této společnosti se záhy rozběhly do světa stovky nových odrůd. Tady asi také vznikla myšlenka použít jiřiny jako hlavní výzdobu po vzniku Tyršových sadů. Jejich krásu mohli občané obdivovat po několik desetiletí a v hovorovém místopise se park zcela běžně nazýval „Jiřinkové sady“ nebo jednoduše „V Jiřinkách“. Jaký byl osud jiřinkové společnosti po r. 1948, nevím, ale šlechtěním jiřinek se v našem regionu zabýval ing. Jiří Václavík v Sempře v Heřmanově Městci. Sempra však po privatizaci v 90. letech zanikla a s ní veškeré šlechtění zde. Na činnost dříve zmíněné jiřinkářské společnosti navázala v r. 1962 spec. organizace Českého zahrádkářského svazu pod názvem Dagla – sdružující hlavně pěstitele jiřin a gladiolů s celorepublikovou působností. Někdejší slávu jiřin v Pardubicích nám může ještě připomenout vždy počátkem září celorepubliková výstava jiřin s mezinárodní účastí, konaná na zámku v Pardubicích. Po tři dny nám oči přecházejí nad mnohdy neuvěřitelnými tvary a barvami jejich květů. Jen modrá jim do vínku nebyla dána. Ale to nevadí, i tak dělají čest svému, doposavad platnému botanickému jménu – Dahlia variabilis – jiřinka proměnlivá. Škoda jen, že se nemůžeme s nimi těšit po celé léto na záhonech v parcích. Současné odrůdy mají výšky od 20 cm do téměř 2 metrů a kvetou neúnavně až do zámrazu. Jsou velmi nenáročné. To už by bylo zase jiné povídání… Tak se jenom přimlouvám za jejich návrat do par
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem