Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Příroda Pardubicka - pojďme do Slatiňan

obrázek k článku Co si představit pod tímto nadpisem? Malé, snad kdysi lázeňské, městečko na úpatí Železných hor. Krajina tu začíná být zvlněná, lesnatá, vzduch čistý. Nedaleko Pardubic, vše snadno dostupné. Slatiňany – to je také zámek. Trochu opomíjený, protože jej všichni spojujeme pouze s hipologickým muzeem. Koně tady jsou jak ve stájích a ohradách, tak v muzeu i nadále, ale odnedávna je to však už také zámek zámkovatý. To už jsem použil slova jeho nového kastelána. Vznikl zde nový prohlídkový okruh přibližující život knížecí rodiny, ale také nutné zázemí. Rod Auerspergů zámek obýval až do 40. let 20. století, kdy vymřeli. Chovali zde koně,starali se o okolní lesy,založili krásný anglický park, kaštánku v Nasavrkách , ale o tom si povíme jindy. Vraťme se zpět do zámku. Auerspergové měli, jak patrno z dobových fotografií, také velmi rádi květiny.
Zámek jimi býval neustále vyzdoben. K tomuto účelu sloužilo zahradnictví v těsné blízkosti zámku. Představte si, že přežilo do dnešních dnů i s domkem pro zahradníka. Jeho venkovní plochy se postupně stávají také součástí expozic. Vzniká zde velká sbírka denivek. Pro neznalé dodávám, že se jedná o trvalky trsovitého vzrůstu s květy připomínajícími lilie. Současné odrůdy jsou v mnoha velikostech. Jejich barevnost je úžasná, začíná u smetanově bílé přes žlutou, pokračuje přes terakotovou a končí u tmavě hnědočervené. Snad jen modré odstíny scházejí. Během léta určitě některé pokvetou, některé jsou i remontantní. Ve sklenících se tu připravují zase rostliny na výzdobu zámku. Brána do nádvoří je pár kroků odsud. Hlídá jí krásný mladý cedr. Aby nedošlo k omylu, jedná se o jehličnatý strom se stříbrně ojíněným neopadavým jehličím elegantního vzrůstu, co připomíná náš modřín. Za sto let to bude krása. Tak se těšme. V době mé návštěvy vítaly příchozí u vstupu do komnat rozkvetlé klívie, které si mnozí pamatujete z minulých dob. Bývaly častou ozdobou parádních pokojů nebo chladných řeznických krámů. Komnat si můžeme prohlédnout asi 10 a k nim také zámeckou lednici, kuchyni a kotelnu. Mají tady krásnou knihovnu, galerii a také jídelnu ve stylu druhého rokoka. Po celou letošní návštěvní sezonu tu bude probíhat výstava květin zámeckých prostor. K vidění budou mnohé známé, ale také i téměř zapomenuté rostliny. Jen namátkou uvádím klasické druhy jako kamelie, různé palmy, bromelie, vavříny a cykasy. Méně známé jsou jakobinie, justicie, pachysy, granátová jablíčka a některé druhy orchidejí. Pro srozumitelnost používám nejvžitější názvy, přestože nejsou mnohdy přesné. U jedné květiny to však poruším. Má vznešené botanické jméno Medinila magnifica a české zní tupoušek pyšný. No, není to roztomilé? Mají tady také Sparmanii – pokojovou lipku a Abutilony – po babičkovsku podslunečníky. Samozřejmě, že v expozicích najdeme aranžmá z řezaných květin. A aby toho nebylo málo, tak se nabízí k prohlédnutí několik desítek fotografií, jejichž hlavní tématikou jsou zase květiny. Teď už závěrem zbývá dodat, že autorem fotografíí je Víťa Haupt a společně s kastelánem zámku ing. J. Buštou všechno připravili. Tak „Zdrávi došli“ a pěkné léto všem přeje František Hlubocký
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem