Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Květy podzimu

obrázek k článku Po přečtení těchto slov bude mít každý asi jinou představu. Někdo bude asi mít před očima krásné keře vytrvalých aster, jiný krásně lila zbarvené květy ocúnů neboli naháčů. Všichni se však shodnou v jednom, že nelze si představit podzim bez jiřinek. V jednom z předchozích příspěvků jsem psal o tom, že díky panu faráři Turkovi z Dašic má náš region primát a odsud se rozšířilo jejich pěstování v I. polovině 19. století do Čech a Moravy. Sám měl údajně na zahradě víc než 700 odrůd. S různými výkyvy se jejich pěstování udrželo zde až do 20. let 20. století a v Pardubicích vznikla Československá národní společnost pěstitelů a milovníků jiřin. Díky prozíravosti městské rady a členům jiřinkářské společnosti, kterými byli známí i zahradník Oskar Smrž, zahradní architekti Josef Vaněk a Václav Vetešník, byla založena pokusná zahrada jiřin. Byly pro ni využity vlhké pozemky bývalého zámeckého příkopu. Jiřinkám se zde dařilo.
Architekt V. Vetešník byl městským zahradním architektem asi od 20. let a jeho prací byly úpravy většiny parků z této doby. Zde měl obzvlášť šťastnou ruku. Zejména v 30. letech, kdy byly všechny prostory bývalého příkopu upraveny pro potřeby celostátní „Výstavy tělesné výchovy a sportu“. Po skončení výstavy se jiřinky i nadále prolínaly do celého parku a bylo jich zde až téměř tisíc odrůd. Jezdili se sem na tu krásu dívat lidé z celé republiky. Park se sice jmenoval od dob výstavy již „Tyršovy sady“, ale mnohem častěji se zde říkalo prostě – „V jiřinkách“. Mnozí starší toto jistě pamatují. Určitě však nemohu zapomenout jmenovat zahradníka Karla Kovárníka, který se se svými pracovníky dlouhá léta o jiřinky staral. A jak je tomu dnes? Po roce 1960 byly jiřinky odsud převedeny do Prahy a jejich pěstování zde ustalo. Sice v 70. letech park prošel úpravou dle návrhu architekta Karla Vaňka a byla snaha je sem alespoň v omezené míře vrátit, bohužel však jejich pěstování v krátkém čase opět ustalo. Jiřinkářská společnost je na tom lépe. Byla po legislativních úpravách převedena pod Český zahrádkářský svaz. Tam je nadále vedena pod územní radou Pardubice jako specializovaná základní organizace s názvem Dagla. Jejich 75 členů je roztroušeno po celé republice. Zabývají se pěstěním. Někteří jsou skutečnými odborníky, a ti i šlechtí nové odrůdy. Jiřinky už nejsou jen květy podzimu. Právě noví šlechtěnci nás dokáží těšit svojí krásou již od července. Přesto však nejkrásnější jsou, když se dny zkrátí a ráno je mlha. Zato však hýří svými barvami, když už jiné květiny jdou odpočívat. Ostatně jejich nekonečnou varialibitu květů si lze prohlédnout na výstavách, které Dagla pořádá. Jedna z nich, dokonce s mezinárodní účastí se pořádá i zde na zámku. Takže pomyslný střed jiřinkářského světa je v Pardubicích i nadále.
Co říci závěrem? Škoda, že jedna tradice, která lákala mnohé návštěvníky do města, se opustila. Místo květin je zde plevel a plánuje se betonové koryto s umělým potokem a podobně. Měli bychom se jako občané zasadit o návrat těchto květin sem.
(Pro napsání tohoto článku mi poskytl podklady pan Jiří Tobiášek, jednatel Dagly, jehož kvetoucí zahradu si lze prohlédnout v Dolní Rovni.)
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem