Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Pod hvězdou Davidovou

obrázek k článku Svoji každoroční podzimní výstavu věnoval Státní okresní archiv Pardubice památce židovského obyvatelstva na Pardubicku. Je i připomenutím sedmdesátého výročí transportů Židů do Terezína. Kurátorce Renátě Růžičkové a jejím kolegům se podařilo shromáždit cenné archivní dokumenty a doplnit je votivními předměty ze sbírek východočeských muzeí. Návštěvník shlédne sedmiramenné svícny, vzácné tóry, modlitební texty i domovní schránky na ně (mezuzy). Celou jednu stěnu zabírají jména 1256 Židů, kteří byli z Pardubic v konci roku 1942 vypraveni dvěma transporty do terezínského ghetta. Červeně jsou zvýrazněna jména těch, kteří útrapy táborů, včetně vyhlazovacích, přežili. Konce války se dožilo jen 91 spoluobčanů židovské víry. Přesmutně se čtou dobové novinové články a plakáty, které vyháněly židovské obyvatele z českého společenství. Velice silně působí příběhy rodin, jejichž někteří jedinci se dožili dnešních dnů a dali své vzpomínky i fotografie k dispozici autorům výstavy. Návštěvníci expozice se seznámí s náboženskými zvyky, bydlením, školstvím i zaměstnáním židovského obyvatelstva Pardubicka od 16. století, také s osudy synagog, hřbitovů, pomník a majetku.
Na slavnostní vernisáži dne 10. října 2012 přednesli proslovy předseda Židovské obce v Praze Mgr. František Bányai a náměstek ředitele Památníku Terezín doc. PhDr. Vojtěch Blodig. Kurátorka výstavy Mgr. Růžičková přečetla vzpomínky přeživších pardubických občanů pana Vladimíra Munka (nyní v USA) a pana Pavla Wernera, (žijícího v Praze). Oba tyto dopisy přetiskneme ve Zprávách KPP. Vernisáž byla doplněna židovskými skladbami v podání Crazy saxophones pod vedením p. Pavla Merty. V rámci projektu se v říjnu a listopadu uskutečnilo šest přednášek, které přednesli vesměs pracovníci Státního okresního archivu v Pardubicích. Pardubickým židovským hřbitovem provázela paní Klára Habartová.
Znovu se ukázala potřeba připomínat starším a dát na vědomí mladé generaci nedávnou smutnou historii, i když v řadě případů pro Čechy neslavnou až zbabělou. Na druhé straně nelze nevzpomenout těch nemnohých statečných, kteří židovské uprchlíky po dobu okupace skrývali.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem